recht komen. In de inleiding wordt dit ook verantwoord. Terecht beperkt deze inleiding zich overigens tot de noodzakelijke biografische gegevens en staat de predikantsperiode te Delft (1852-1859) daarin centraal. De echte archiefinventaris is op de gebruikelijke wijze ingedeeld: gemeente, kerkeraad, diakonie; gedeponeerde archieven en ten slotte een aanhangsel, waarin handschriften, prenten en drukwerken zijn ondergebracht. Sommige van deze nummers zouden even goed elders in het archief geplaatst kunnen worden. De gebruiker doet er goed aan dit betrekkelijk omvangrijke aanhangsel (29 van de 326 nrs.) niet over te slaan. Opvallend in de inventaris is het herhaaldelijk voorkomen van beschrijvingen zonder nummer (vervangen door een wanneer het stukken betreft die in een ander nummer voorkomen. Voor de niet archivistisch geschoolde gebruikers (en dat zijn toch als het goed is de meesten) is deze manier van verwijzen vermoedelijk een voordeel. Kortom, een geslaagde inventaris, die een behoorlijk bewaard kerkarchief en ook nog een collec tie van enig literair-historisch belang grondig toegankelijk maakt. J. H. Rombach. Wij ontvingen* Inventarissen en andere archief publicaties Rijksarchief in Groningen Inventarissen van de archieven van de Hervormde gemeenten Farmsum, Heveskes, Meedhuizen, Oterdum, Weiwerd, Oterdum-Heveskes-Weiwerd-Meedhuizen en Farmsum-Oterdum-Heveskes-Weiwerd-Meedhuizen 1560-1972 door J. Ellerbroek- WeUinga, Rijksarchief in Groningen, Groningen 1980. De archieven van de boerderij op Menneweerster wierde en haar bewoners; Inventaris van het archief van de zgn. Westerhuisheerd gelegen aan de Noorderweg tussen Zande- weer en Oldenzijl; Inventaris van het archief van de familie Zuidhoff-Ten Have te Noordbroek en Inventaris van het archief van de boerderij Zijlbrugge en zijn bewoners, de families Wiersema, Ritsema en Ritsema van Ikema te Westernieland, Rijksarchief in Groningen, Gebundelde inventarissen deel 7, Groningen 1980. Rijksarchief in Drenthe Mr. P. Brood, Grondschatting, omslagen en haardstedengeld, een handleiding voor het gebruik van archivalia, Rijksarchief in Drenthe, Assen 1980. Van 1 januari tot 30 juni 1981. Niet opgenomen zijn afleveringen van tijdschriften, jaarver slagen en publicaties, die reeds besproken of op andere wijze vermeld werden. [280] Rijksarchief in Gelderland Het archief van de huizen Waardenburg en Neerijnen 1288-1827 door AP. van Schilf- gaarde met aanvullingen door R. A. D. Renting en J. den Draak, deel 1 Inventaris, deel 2 Lijst van kaarten en tekeningen, bijlagen en index, Rijksarchief in Gelderland, Arn hem 1980. Inventaris van het archief van de Oranjebond van orde 1893-1923 en van het archief ge vormd door de Nederlandsche Heidemaatschappij als administrateur van de Oranje- bond van orde 1918-1923 door J. Eefting, Rijksarchief in Gelderland, Arnhem 1981. Rijksarchief in Utrecht Inventarissen van kleine archieven van heerlijkheden en huizen in de provincie Utrecht door C. Dekker en G. M. W. Ruitenberg, Rijksarchief in Utrecht inventaris 29, Utrecht 1980. Inventaris van het archief van het hoogheemraadschap van de Lekdijk Bovendams 1468-1970 door J. A. C. Mathijssen en A. P. A. M. Spijkers, Rijksarchief in Utrecht inventaris 30, Utrecht 1980. Rijksarchief in Zeeland 'Werpt Uw netten uit om te vangen Generale synode Middelburg 1581tentoonstel ling in het Rijksarchief in Zeeland, 11 juni t/m 28 augustus 1981. Rijksarchief in Noord-Brabant Inventaris van het archief van het leenhof van het markiezaat van Bergen op Zoom door W. A. van Ham, Rijksarchief in Noord-Brabant, Gemeente-archief Bergen op Zoom, Inventarisreeks nr. 28, 's-Hertogenbosch 1981. Raad van Brabant door mr. W. M. Lindemann en Th. F. van Litsenburg m.m.v. drs. H. M. B. Jacobs, Rijksarchief in Noord-Brabant, Inventarisreeks nr. 29, 's-Hertogen bosch 1981. Deel 1: inleiding, inventarissen en bijlagen 1-5; Deel 2: civiele processen nrs. 1-1971; Deel 3: civiele processen nrs. 1972-3987; Deel 4: indices civiele processen; Deel 5: indices civiele vonnissen; Deel 6: criminele zaken. Rijksarchief in Limburg Beschrijving van de doop-, huwelijks- en overlijdensregisters ter inzage op hel Rijks archief in Limburg door R. J. I. Goossens en A. M. S. van Hees, Rijksarchief in Lim burg, Maastricht 1980. [281]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 45