Bij het gereedkomen van de nieuwbouw in 1883 kon Krom opnemen al wat aan oude rechterlijke archieven berustte op de griffie van de rechtbank in Den Bosch. Ook ge deelten van oude archieven ten onrechte berustend in het oud-archief te Arnhem en in Den Haag werden overgenomen37. De contacten van de rijksarchivaris met de gemeenten veroorzaakten, dat steeds meer oude rechterlijke archieven werden overgenomen. In 1884 had de overname plaats van rechterlijke archieven of gedeelten ervan van Erp en Geldrop (geheel); Gemert en Veg- hel (grootste deel) en Liempde (laatste stukken)38. In 1885 werden de archieven van een endertig voormalige schepenbanken overgenomen: Heusden, Geertruidenberg, Klun- dert, Steenbergen, Willemstad, Oosterhout, Princenhage, Etten, Rozendaal en Nispen, Terheiden, Bergen-op-Zoom, Halsteren, Noordgeest, Auvergnepolder, Oud-Glimes- polder, Beimoerpolder, Vorenseinde, Borgvliet, Oud-Gastel, Rucphen, Zegge, Hilder- nisse, Lith, Helmond, Aarle-Rixtel, Beek en Donk, Schijndel, Son en Breugel, Oister- wijk en Hilvarenbeek. Belangrijk was ook de verwerving van een groot deel van de archieven van de Platte landskamer van de Meierij van 's-Hertogenbosch en die van de vier kwartieren van de Meierij. Deze hadden tot dan toe berust bij oude hoofdsteden. De overbrenging vond plaats in 188539. Een bijzondere aankoop kon Krom doen, toen hij te Brussel de collectie Cuypers-van- Velthoven zeer voordelig wist te verkrijgen. Deze collectie omvatte driehonderd-en- twintig portefeuilles en een honderdtal gebonden delen40. In totaal verwierf het archief in de jaren van zijn archivarisschap een twintigtal grote schenkingen41. 8. Ordening De geringe ruimte, waarover Krom aanvankelijk voor zijn archieven beschikte, belem merde ook de ordening en inventarisatie. In het begin moest hij zich beperken tot orde ning en inventarisatie van een enkel onderdeel. In 1882 liep ook dit wegens plaatsgebrek geheel vast. De stukken moesten ingepakt blijven. Zelfs de raadpleging was na het over nemen van de Bredase stukken voor een groot deel onmogelijk geworden42. Toen het nieuwe gebouw in gebruik kon worden genomen, moest hij zich beperken tot louter ordening. Aan nadere inventarisatie kon nog niet worden gedacht. Ook met de ordening kon hij echter niet opschieten, zoals hij zich had voorgesteld, ofschoon hij, 37 Versl. R.O.A. VI 1883 blz. 10-11. 38 Versl. R.O.A. VII 1884 blz. 14. 39 Versl. R.O.A. VIII 1885 blz. 13-15. De nog niet verworven gedeelten van de Maaslandse ar chieven werden in 1887 verkregen (Versl. R.O.A. X 1887 blz. 34-35). Die van Kempenland werden pas, zij het nog niet geheel, verworven in 1888 (Versl. R.O.A. XI 1888 blz. 46-47). 40 De inventaris is afgedrukt in Versl. R.O.A. VI 1883 blz. 12-28. 41 Met name het jaar 1884 was belangrijk voor de kwantitatieve en kwalitatieve uitbreiding van het archiefbestand door schenkingen. Zie Versl. R.O.A. VII. 42 Versl. R.O.A. V 1882 blz. 12. [160] zoals hij het zelf uitdrukte: 'gansche dagen werkte, zoo hard hij kon'. Het ontbrak hem namelijk aan hulp. Hij moest zelf de haarden van het 'verwarmingstoestel in een kelder verdieping' stoken, voor portier spelen en het aan de ordening verbonden handwerk ver richten. Daarom drong hij aan op de hulp van een handlanger, tevens concierge-portier. Deze had hij nog harder nodig dan een commies-chartermeester43. Met ingang van 1 maart 1884 mocht hij tot aanstelling van een concierge overgaan. Dit was belangrijk want de verzamelingen waren uit de tijdelijke bergplaatsen onder een ongelooflijke hoe veelheid stof in een treurige toestand te voorschijn gehaald. Eindeloos was het werk dat met het in goede staat brengen van de archivalia was gemoeid. Nog erger was de toestand waarin de archieven verkeerden, die van elders waren overgenomen. Krom zag zich ge noodzaakt orde te brengen in de verzamelingen, die uit een duizendtal registers en ver scheidene wagenvrachten losse stukken bestonden. Duizenden processtukken moesten zoveel mogelijk worden losgemaakt en geordend44. Van de gemeentearchieven moesten sommige zelfs van ongedierte worden gezuiverd en met tussenpozen meermalen worden schoongemaakt. Hij moest bijna alle losse stukken van 'bekleedsel' voorzien. Dikwijls moest dit zelfs ook gebeuren bij de registers. De stukken konden niet altijd bij elkaar worden opgeborgen. De laatste collectie, die Krom verwierf en wel op de dag dat hij ziek uit Bergen op Zoom terugkeerde, moest op zolder worden opgeborgen45. Een bijzondere activiteit die Krom aan de dag legde en die zijn grote betrokkenheid bij het archiefwezen tekent, bestond in het zelf meeordenen van gemeentearchieven. In 1883 besloten Provinciale Staten vijfhonderd gulden op de begroting van 1884 uit te trekken als bijdrage 'ter bevordering van een behoorlijke bewaring van gemeente- en waterschapsarchieven'. De uitvoering van of het toezicht op de te verrichten werkzaam heden werd aan de rijksarchivaris opgedragen bij besluit van Gedeputeerde Staten van 21 mei 188446. Deze mocht zich bij zijn bezoek aan de gemeenten en waterschappen doen vergezellen door J. A. Klasens, adjunct-commies 2e klasse bij het provinciaal bestuur. In dit kader werden in 1884 archieven van negen gemeenten geordend. De or dening van een tiende archief moest worden gestopt omdat de beschikbare financiën op waren. Drie maanden waren aan deze ordeningswerkzaamheden besteed. Buiten het ge noemde tiental gemeenten waren ook andere plaatsen bezocht. Ordening van archieven aldaar was nog niet nodig of wenselijk47. Aldus werkend was Krom niet alleen een 43 Versl. R.O.A. VI 1883 blz. 9 en 10. 44 Versl. R.O.A. VII 1884 blz. 8 en 10. Interessant is de volgende vermelding in dit jaarverslag: 'De schutbladen van de registers vooral bevatten niet zelden, zoo al niet zeer belangrijke dan toch curieuse zaken. Behalve op veel kerkelijke muziek en geestelijke geschriften kan ik bijv. wijzen op kopieën van brieven van Erasmus, op een stuk van een middeleeuwsch tooverboek, enz. Midden tusschen de registers van de schepenbank van Oisterwijk afkomstig trof ik Liber Anniversariorum van de kerk aldaar aan (16e eeuw).' 45 Versl. R.O.A. VIII 1885 blz. 11. 46 Versl. R.O.A. VI 1883 blz. 11 en 1884 VII blz. 15 en 16. 47 Versl. R.O.A. VII 1884 blz. 15 en 16. De gemeentearchieven die tengevolge van de opdracht geordend werden, waren die van Boxtel, Liempde, Veghel, Erp, Beek en Donk, Deurne, Geldrop, Son en Stiphout. Met dat van Gemert werd begonnen. Op 9 april 1885 stuurt Krom aan G.S. zijn verslag toe over hetgeen in 1884 door hem is verricht. Zie notulen van het verhandelde in de Ver gadering van de Staten gedurende de zomerzitting op 7 juli 1885 bijlage nr. 5 (G. nr. 48, le afd.). [161]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 33