In memoriam jg/m* Th. J. van Dam - Geheel onverwacht bereikte ons het bericht van het plotseling overlijden op 19 novem ber 1980 van ons oud-lid de heer Th. J. van Dam op de leeftijd van 66 jaar. Theodorus Johannes van Dam werd geboren op 4 mei 1914 te Heino. Na het behalen van het ULO-diploma te Zwolle en zijn studie aan de Kweekschool te Hilversum, begon hij zijn ambtelijke loopbaan op 3 januari 1933 als volontair ter secretarie van de ge meente Heino. Op 1 januari 1934 werd hij daar 2e ambtenaar ter secretarie en op 1 februari 1938 le ambtenaar. In 1942 behaalde hij de akte Gemeente-administratie I. Op 1 februari 1947 werd de heer van Dam benoemd tot commies 2e klas op de gemeen tesecretarie van Enschede. Hier begon hij zijn opleiding tot archiefverzorger. In 1949 behaalde hij het Diploma Archiefverzorging B en in 1953 het Diploma Archiefverzorging BIL Na het behalen van deze diploma's begon hij in 1954 met de studie aan de Rijksarchiefschool. In die tijd was dat nog op zaterdag. Het is zelfs voorgekomen dat hij na de lange reis naar Den Haag tevergeefs kwam omdat de lessen om een of andere reden geen doorgang konden vinden. Op 6 juli 1955 behaalde hij zijn diploma en kreeg hij de hoedanigheid van Wetenschappelijk Archiefambtenaar 2e klas. Zijn stage heeft hij doorlopen in het archief van de gemeente Zutphen onder leiding van mevrouw drs. M. M. Doornink- Hoogenraad. Zijn inventaris van de gemeente Zutphen 1816-1919 beschouwde hij als een voorlopig vervolg op die welke in 1941 was verschenen van de toemalige archivaris mejuffrouw W. E. Smelt. Hij heeft tot aan zijn pensionering de gemeente Enschede gediend met een niet aflaten de plichtsbetrachting en een grote inzet. Van commies 2e klas werd hij in 1949 bevor derd tot commies, in 1956 tot commies le klas, in 1960 tot hoofdcommies en in 1971 tot hoofdcommies le klas. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum in 1973 werd hem de Eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend. In de 32 jaar dat de heer van Dam in Enschede belast was met archiefwerkzaamheden ter gemeentesecretarie, verbonden aan het bureau registratuur, dokumentatie en archief, leverde hij een belangrijke bijdrage aan de opbouw van de dokumentatie van de historische publikaties van Enschede. Naast zijn uitgebreide kennis van het oudere archief beschikte de heer van Dam ook over een gedegen kennis van de moderne archie ven, waar hij veler vraagbaak is geweest. Als trouw lid van de VAN mochten we hem praktisch op iedere vergadering en tijdens onze congressen ontmoeten. Bij zijn afscheid op 1 juni 1979 hebben de plaatselijke dagbladen uitvoerig aandacht ge schonken aan 'Enschedé's Stadsarchivaris'. Wij bewaren aan deze dynamische persoon als vriend en collega goede herinneringen, december 1980 T. Wiegman, Enschede UÊ£k': [2] [3]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 6