boedelscheidingen werden toen 'tsamen vergadert ende ordentlicken aen een iiasse op- geregen bij bevel van Jan van Hout secretarys. Op de lias werd een tafel in drie rubrie ken gemaakt (recht. 76 C). De geliasseerde testamenten en huwelijkse voorwaarden zijn later, nog onder Jan van Hout, in vier banden gebonden (recht. 76 A en B). Uit het ontwerp-keurboek van 1607 (fol. 381) blijkt dat in 1607 de geliasseerde boedelscheidin gen al niet meer aanwezig waren; de tafel is nog wel bewaard gebleven. XVIII. Inbrengen, daerinne de vercopingen van alle huysen voor schepenen wer den verleden. Aanvankelijk werden in het inbrengboek (recht. 73) ook de voorwaarden van openbare verkopingen van onroerend goed geregistreerd25. De door Van Hout aangebrachte bi furcatie leidde in 1590 tot een nieuwe serie (recht. 74): XIX. Openbaer vercopingen, daerinne geregistreert werden de voorwaerden van alle huysen en gronden in 't openbaer vercoft. XX. Protocol van waerbrieven, daerinne geregistreert werden alle waerbrie- ven, schuldebrieven ende diergelijcke brieven uyt zaecke van copingen en- de vercopingen van huysen, gronden etc. gesproten. Na onderhandse of openbare verkoop plachten koper en verkoper penning- resp. waar- brieven uit te wisselen. De verkoper vrijwaarde in de waarbrief de koper voor verzwe gen lasten enz., de koper beloofde betaling van de kooppenningen. Als zekerheid voor de nakoming verbond de verkoper doorgaans al zijn goederen, de koper het gekochte goed. De waarbrieven is men gaan registreren (recht. 67) ingevolge het plakaat van 9 mei 1560 dat voorschreef een goet ende pertinent registre te houden van alle vercoe- pinghen ofte belastinghen26. De eerder genoemde registers van inbreng die alleen be vestiging van de obligatoire overeenkomst is en met de levering niets te maken heeft lopen na 1560 gewoon door. XXI. Protocol van rentebrieven, daerinne geregistreert werden alle rentbrieven ende speciale hypotecatiën, niet spruytende uyt zaecke van copingen of vercopingen, mitsgaders alle brieven daerbij hem yemandt generalicken verbindt; van outs niet gehouden, mer bij mij begonst. De serie (recht. 71) vangt aan in 1593. XXII. Costen van ordinaryse ende extraordinaryse maeltijden; van outs mede niet gehouden, mer bij mij begonst. De inventarisbeschrijving (seer. I 716) zegt alleen: register van ordinaris en extraordina- ris maaltijden, 1554-1614. In 1592 is Van Hout echter met dit register begonnen; de lia- 25 J. W. VERBURGT, Levering van onroerende zaken te Leiden (diss. Leiden, 1930) blz. 2. 26 J. A. ANKUM en J. TH. DE SMIDT, Mini-plakaatboek (Leiden, 1968) blz. 8; recht. 67, deel A, schutblad. [408] che van de maeltijden werd losgemaakt (de stukken, sedert 1554, vertonen nog de lias gaten) en vóórin het nieuwe register ingebonden. XXIII. Eedtbouc, daerinne geregistreert werden alle de eeden tot alreleye officiën en diensten. Seer. I 60. XXIIII. Keuren ende ordonnantiën, daerinne geregistreert werden alle keuren, or donnantiën ende geboden, de borgerlicke regieringen ende neeringen an- gaende, mit de vermeerderingen, verminderingen ende veranderingen van dien. Dit register wordt niet in de Ordonnantie genoemd. Op Jan van Houts drukpers werd in 1583 een nieuwe editie van het keurboek gedrukt. Later werden nog verscheidene aanvullingen en wijzigingen gedrukt. Eerst in 1657 verscheen weer een volledig nieuwe editie van het keurboek. In een van Jan van Houts handexemplaren van het keurboek van 158327 vóórin een tafel op de bijgevougde keuren ende ordonnantiën die achter den principalen keurbouc deser stadt Leijden gebonden ende genombreert tot 188 bladeren toe. Dit principale keurboek is m.i. het in het Vertoog bedoelde register, dat helaas ver loren is gegaan. Tot zover de registers gehouden ter secretarie. Hierna volgen de registers ter griffie28. XXV. Volmachten, daerinne geregistreert werden alle procuratiën ad negotia, daervan de minuyten of bewerpen voorgaende plagen opgeregen te wer den aen coppelen. In dit zgn. grootprocuratieboek (recht. 84, vanaf 1581) werden de procuratiën ad nego tia geregistreerd. Voor de procuratiën ad lites was het klein procuratieboek (recht 85, sedert 1559). XXVI. Procuratiën, daerinne geregistreert werden alle procuratiën ad lites voor de vierschare deser stede vallende. XXVII. Dingbouc, daerinne alle de dachten voor de vierschaer deser stede vallen de, werden te bouc gestelt. Recht. 43 vangt aan in 1563. XXVIII. Getuychnissen, daerinne alle getuychnissen werden te bouc gestelt ende geregistreert; mede voorgaende niet gehouden, mer plachten de minuyten of bewerpen voorgaende aen coppelen opgeregen te werden. Op het omslag van deel A (recht. 79, 1581-1584) staat: zij gelet dat verscheyden certifi- 27 Bibl. 15252, Vgl. de tafel voorin bibl. 15253. 28 Vgl. ontwerp-keurboek 1607, fol. 385: ten opsichte van de griffe moet de secretarys houden of bij zijn klercken doen houden..., waarna de in het Vertoog met nr. 25 beginnende registers volgen. [409]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 109