lijk Archief, het Archief van de Godshuizen, van de Illustre Lieve Vrouwe Broeder schap en van de Sint Janskathedraal. Binnen deze 'Bossche Archiefkring' ontstond ook het idee om dit Vriendenboek te la ten verschijnen. Mede door de grote belangstelling van intekenaren kon het verschij nen, hetgeen volgens de heer Pirenne blijk gaf van een 'collectief bewijs van grote vriendschap' voor de scheidende archivaris. In de vroege middaguren werd deze bijeenkomst gevolgd door een intern samenzijn met alle medewerkers van de Archiefdienst. Namens hen sprak mr. J. A. M. Hoekx. Hij gaf een overzicht van de aktiviteiten en ge beurtenissen die plaatsgevonden hebben in de ambtsperiode van de heer Kuyer. Met na me memoreerde hij dat de heer Kuyer steeds gezorgd heeft voor een bijzonder goede sfeer binnen de archiefmuren en ook bij personeelsuitbreiding steeds bijzonder veel aandacht had besteed aan het passen van een nieuw personeelslid binnen het goede teamverband zoals dat er nu nog steeds is. Dat nu de nieuwe archiefbehuizing gerealiseerd gaat worden is voornamelijk te danken aan het stugge volhouden van de archivaris. Ook de Archiefdienst is door de vele inter ne verhuizingen reeds voorbereid op de verhuizing in 1983. Na deze interne bijeenkomst en een ontmoeting met de diensthoofden van de gemeente 's-Hertogenbosch volgde een receptie die door ruim achthonderd kollega's, vrienden en kennissen werd bezocht. Tijdens de receptie sprak dr. F. Brekelmans namens de Kring Noordbrabantse archiva rissen. Met waardering sprak hij onder meer over de publikaties van de scheidende ar chivaris waaronder 'Enige beschouwingen met betrekking tot het oudste stadsrecht van 's-Hertogenbosch' en 'Rondom en in het Gouvernement'. De velen die de heer en mevrouw Kuyer een groet kwamen brengen zorgden ervoor dat de receptie flink uitliep, al zorgde een gezellig 'muziekske' voor een onderbreking tij dens het lange wachten. De heer Kuyer was in de ochtenduren en 's middags uitvoerig op hetgeen tot hem ge zegd was ingegaan. Wij willen eindigen met een hem kenmerkend, door hem 'aangepast' citaat uit Vondels Gijsbrecht. De Bossche magistraat heeft zich ten lange leste erbarremt over mij en mijn benauwde veste en arme boekerij, en op mijn lang gebed en dagelijks geschrei het oud-archief ontzet; het is ja! zonder dat ik uitkomst durfde hopen, op 't scheie van de mèrt toch nog goed afgelopen. Medewerkers Gemeentelijke Archiefdienst 's-Hertogenbosch [102] Streekarchivariaat of streekarchief? Studiedag van de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen Inleiding Op instigatie van de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen is op 14 fe bruari 1980 een studiedag voor de leden van die kring, alsmede voor de provinciale ar chiefinspecteurs en een aantal genodigden gehouden over het instituut van de streek- archivariaten. Sedert 1955 bestaan in Nederland streekarchivariaten. Het leek gewenst na 25 jaar eens de merites daarvan onder de loupe te nemen en te discussiëren over toekomstige ont wikkelingen in het lokale archiefbeheer. Vijf inleiders werden bereid gevonden hun ervaringen en meningen te geven, achtereen volgens: R. Wartena: 'de reizende streekarchivaris'; C. R. Schoute: 'de honkvaste streekarchivaris'; Mr. A. L. G. M. van Agt: 'archivaris in de agglomeratie'; Drs. W. A. Fasel: 'overdracht archiefbeheer aan centrumgemeente, voor- en nadelen'; Drs. I. W. L. A. Caminada: 'de provinciale inspecteur en samenwerking in archiefbe heer'. De voorzitter, drs. J. N. T. van Albada, heet de aanwezigen welkom namens het bestuur van de Kring. Er zijn enige berichten van verhindering: drs. J. J. Postma, gedeputeerde van de pro vincie Gelderland, P. J. Yperlaan, directeur van de afdeling Monumenten, Musea en Archieven van het ministerie van CRM en voorzitter van de Commissie Nota Archief- beleid, mr. dr. L. de Gou, voorzitter van de Archiefraad. Op het laatste moment hebben moeten laten afzeggen: mevr. dr. W. Chr. Pieterse, G. van Bree, K. Laurijssens, drs. A. H. Rozemond en dr. J. E. A. L. Struick. De presen tielijst is door 63 personen getekend. Een hartelijk welkom roept hij toe aan drs. G. J. Mentink, rijksarchivaris in Gelder land, als vertegenwoordiger van de rijksarchiefdienst, de aanwezige provinciale archief inspecteurs of de door hen afgevaardigde personen, mr. J. D. C. de Vries en J. Planjer, resp. hoofd en wnd. hoofd van de afdeling Archieven van het ministerie van CRM, dr. D. P. Blok en mr. L. Lieuwes, resp. ondervoorzitter en secretaris van de Archiefraad, J. Karsten, hoofdconsulent voor de musea van het ministerie van CRM, G. Wuurman van het ministerie van CRM. Vervolgens geeft hij het woord aan de vijf inleiders. [103]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 8