Drs. P. Th. J. Kuyer nam afscheid als stadsarchivaris van 's-Her to gen bosch Sinds 1 februari jongstleden fungeert de stijlvolle archivariskamer in het Bossche stad huis niet meer als werkkamer van drs. P. Th. J. Kuyer. Na zestien jaar stadsarchivaris van 's-Hertogenbosch te zijn geweest heeft de heer Kuyer de Archiefdienst verlaten we gens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het officiële afscheid vond plaats op woensdag 30 januari en was geconcentreerd in een drietal gebeurtenissen. In de morgenuren vond er in de voormalige Raadszaal een ontmoeting plaats tussen het College van Burgemeester en Wethouders, de familie Kuyer, de medewerkers van de Archiefdienst en de inleiders van het 'Vriendenboek'. Burgemeester mr. B. L. A. van Zwieten memoreerde de vele aktiviteiten die de heer Kuyer verricht had in de Bossche samenleving. Zo is hij ondermeer kommissaris van de heemkundekring 'Vrienden van 's-Hertogenbosch', bestuurslid van de Historische Sec tie van het Noordbrabants Genootschap en penningmeester van de 'Stichting Bisschop pelijk Museum 's-Hertogenbosch'. De heer Van Zwieten was enerzijds vervuld met blijdschap omdat men een man als Kuyer eens welverdiend in de bloemetjes kon zetten, anderzijds doet een afscheid altijd pijn. Doch hij veronderstelde dat de oud-archivaris als archiefbezoeker trouw de stu diezaal zou frekwenteren. Deze zal zijn werk nu als hobby kunnen voortzetten, zelf de gelegenheid hebben archivalia te raadplegen en, naar burgemeester Van Zwieten na mens velen zei te hopen, tot verdere publikaties komen. Als belangrijkste verdienste voor de stad noemde hij het uit de ivoren toren halen en meer toegankelijk maken van het archief ten behoeve van een breder publiek, hetgeen niet in de laatste plaats te danken is aan 'de persoonlijke, hartelijke en vriendelijke benadering van al degenen die een beroep op de stadsarchivaris of zijn Archiefdienst deden'. Ook memoreerde hij de niet-aflatende zorg van de heer Kuyer voor een betere huis vesting van Archiefdienst; met een uiteindelijke oplossing (na ongeveer vijftien serieuze mogelijkheden te hebben onderzocht) die reeds de Gemeenteraad is gepasseerd. Tot slot deelde hij mee dat de scheidende archivaris benoemd was tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dr. L. P. L. Pirenne, rijksarchivaris en voorganger van de heer Kuyer als stadsarchiva ris, sprak namens de auteurs die meegewerkt hebben aan het 'Vriendenboek Stads archivaris Kuyer'. Dit Vriendenboek is het eerste van zijn soort in de geschiedenis van het Brabantse ar chiefwezen. De veertien deelnemende auteurs (H. v. Bavel, H. J. H. Bossink, drs. I. W. L. A. Caminada, prof. mr. J. P. A. Coopmans, dr. G. C. M. v. Dijck, drs. P. Gerlach OFM Cap, S. A. Goedbloed, P. J. v. d. Heijden, mr. J. A. M. Hoekx, drs. A. C. M. Kappelhof, R. H. A. v. d. Laar, dr. J. W. M. Peijnenburg, dr. L. P. L. Pirenne en drs. H. Roosenboom) zijn bijna allen archivaris te 's-Hertogenbosch. De oorzaak daarvan is te vinden in het feit dat 's-Hertogenbosch een grote concentratie van archieven en ar chivarissen bezit. Naast het Rijksarchief en het Stadsarchief zijn dat het Bisschoppe- [100]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 7