Het aspect van de interne beveiliging van de archieven (zowel wat betreft personeel als gebruikers) lijkt geschikt voor een studiedag. De mededelingen hebben misschien teveel tijd in beslag genomen. Daarom wil ik mijn verhaal spoedig besluiten. De technische herziening van de Archiefwet 1962 is nog niet rond bij het Departement. In een schrijven van 13 februari j.l. hebben wij nogmaals op het ontwerpen van een Al gemene maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 6 van de Archiefwet 1962 aange drongen. Bij Koninklijk besluit van 22 mei 1979 (Stb. 431) is het raadsbesluit van Goes voor zover dit de reorganisatie van het gemeentelijk archief beoogde, wegens strijd met de wet vernietigd. Vestigingen van streekarchivariaten gaan onverminderd voort. In Noord-Brabant heb ben slechts vier gemeenten nog geen archivaris; de ontwikkeling in Zeeland en Noord- Holland gaat gestadig verder terwijl ook in Gelderland tot een aflopende subsidiëring van streekarchieven en streekarchivariaten is besloten. De publicatie van de inventaris van het archief van de vereniging door mevrouw A. W. M. Kooien is in het voorjaar te verwachten. Gaarne zou het bestuur vernemen of er behoefte bestaat aan shawls en stropdassen of andere omslagdoekjes met een kenmerk van de vereniging. Uw mening hierover kan straks in de wandelgangen worden geuit. Het bestuur zal U voorstellen doen omtrent de toekomst van de vereniging. Het initia tief van een aantal bibliotheekmedewerkers van archieven om regelmatig als groep bij een te komen, heeft het bestuur duidelijk gemaakt, dat ons totale werkterrein bij de verdergaande specialisatie in verhouding minder personen met een archiefexamen zal tellen. Telkens lopen wij de kans, dat groepen te weinig aandacht voor hun werk binnen de vereniging krijgen of er ontstaan steeds nieuwe verenigingen buiten de onze. Ons staat in grote lijnen een structuur voor ogen van een vereniging voor allen die werkzaam zijn in de archieven, zoals inventarisators, bibliothecarissen, fotografen, educatieve medewerkers enz., ieder met een eigen sectie en een eigen vakblad. De totale vereniging zou o.a. via een maandblad met korte, actuele berichten de band met de leden kunnen onderhouden. Toen ik het interview van Sandra van Beek met de collega's drs. I. W. L. A. Caminada en drs. B. Bakker in NRC Handelsblad van 6 oktober 1979 las, viel mijn oog o.a. op de uitspraak van Bakker 'Vlotte lui zul je niet gauw op een archiefdienst tegenkomen. Het hangt samen met het werk. Je moet je kunnen concentreren en niet opzien tegen jaren werk en beseffen, dat het ook geen direct resultaat heeft. Je moet bereid zijn tot lange adem'. Combineer deze uitspraak nu eens met een boekje over Bakhuizen van den Brink2, een atlas van een vroegere Algemene rijksarchivaris3 en onze eventuele stropdas en je zult zien, dat de lange adem veel vermag. 2 J. A. L. Lancée, R. C. Bakhuizen van den Brink en het probleem van de 'tijdgeest' (Utrecht, 1979). 3 J. L. van der Gouw, Oud schrift in Nederland. Een leerboek voor de student (Alphen a/d Rijn, 1978). Een herdruk is in voorbereiding. [98] De Stichting Tehuis voor Archief ambtenaren, de Morrenstichting in 1979 1979 was een druk jaar voor de Stichting Tehuis voor Archiefambtenaren, terwijl door de Regenten onderling veel kontakt werd onderhouden. Naast de behandeling van di verse financiële zaken, moest worden voldaan aan de inschrijvingsplicht in het Stichtin- genregister. Daartoe dienden statuten te worden opgesteld en kontakt te worden opge nomen met de notaris en de Kamer van Koophandel. De inschrijving geschiedde van zelfsprekend op de statutaire naam. Maar tevens kon de verkorte naam worden inge vuld: 'Morrenstichting'. Zo is eindelijk Morren's schepping ook met zijn eigen naam in een openbaar register ingeschreven. Sinds het 'Tehuis' aan de Celebesstraat nr. 76 te 's-Gravenhage op 10 maart 1970 werd verkocht, omdat het nu 100 jaar oude pand niet meer exploitabel was, en daarvoor in de plaats logeergelegenheid in Haagse hotels en pensions was gesteld, is de populaire benaming voor de Stichting meer in zwang geko men. Die benaming zal dan ook voortaan naast de officiële door Morren aan zijn Stich ting gegeven naam worden gebruikt. Van de hand van E. W. L. Vos, Surinaams archivaris, die zich gedurende twee jaren onder mijn leiding verder mocht scholen, verscheen dit jaar de archiefinventaris van de Stichting. Regenten besloten het archief te doen opnemen in het Algemeen Rijksarchief (He afdeling). Tevens vervaardigde Vos de publikatie 'Theodorus Morren, Archivist, Documentalist en Publicist, 1867-1920' 1979. Beide publikaties zijn aanwezig zowel in de bibliotheek van het Algemeen Rijksarchief als in die van het Haagse gemeentear chief. Voor laatstvermelde publikatie verrichtte de heer Vos onderzoekingen in de Mor rencollectie, welke aanwezig is in het gemeentearchief. De Stichting heeft in 1979 voor 78 personen in totaal 164 overnachtingen en ontbijt besproken bij diverse instellingen waaronder 'De Pauwhof' te Wassenaar. De stichting subsidieerde de studiedagen van de V.A.N. met 10.000,—. Rest nog te vermelden, dat voor de inboedel en de bibliotheek van het vroegere Tehuis een degelijke bestem ming is gevonden in het Haagse gemeentearchief, waaraan Morren, mede door zijn ac tiviteiten voor de Geschiedkundige Vereniging 'Die Haghe', zeer was gehecht. Het ligt in de bedoeling van Regenten om een folder over de Morrenstichting te laten ontwerpen zodra daar tijd voor gevonden kan worden. Intussen is de directeur als steeds bereid om alle informatie over deze toch unieke instelling te verschaffen. mej i98o H. J. van Meerendonk Koningstraat 31 2713 EP Zoetermeer Tel.: 079-16.52.70 [99]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 6