Het door de vereniging besproken rapport van de commissie toekomst archiefschool is o.a. door ziekte en tijdsgebrek nog niet in een definitieve versie verschenen. De ver wachting is, dat zulks in de tweede helft van het jaar zal gebeuren. Drs. J. P. Sigmond zal per 1 maart zijn werkzaamheden als waarnemend directeur van de rijks archief- school aanvangen. Collega Wieland blijft formeel directeur totdat de heer Sigmond het archiefexamen heeft gehaald. De benoeming van een adjunct-directeur lijkt in een laatste fase te zijn geraakt. Het rapport 'De behoefte aan op te leiden hoger en middel bare archiefambtenaren' van het IVA te Tilburg zal deze week aan de directeur- generaal voor Culturele Zaken worden aangeboden. Ook nu werden redacteur en voor zitter in de gelegenheid gesteld tijdens de eerste werkweek van de cursus 1979/80 iets over het NAB en de vereniging bekend te maken en met de aspirant-leden kennis te ma ken. Enkele keren zijn delegaties van het convent van rijksarchivarissen, de Landelijke Kring van gemeente- en streekarchivarissen en de VAN bijeen geweest om elkaar op de hoogte te brengen van de verschillende plannen en om waar mogelijk samenwerking voor te bereiden. De Landelijke Kring organiseerde op 14 februari j.l. te Arnhem een studiedag over het thema ontstaan en werkzaamheden van streekarchieven, streek- archivariaten en andere regelingen tussen gemeenten ten aanzien van de archieven. Omtrent het Nederlands Archievenblad kan ik U melden, dat collega mevrouw drs. H. S. Danner de redacteur hulp heeft aangeboden. De beoordeling van de inhoud van de verschillende nummers is aan U. Het bestuur heeft grote bewondering voor hetgeen de redacteur doet. De Stichting Archiefpublikaties is officieel op 11 januari 1980 tijdens een bestuursver gadering te Utrecht geïnstalleerd. Ik kan daarom thans volstaan met mede te delen, dat de stichting eerst nu deze over financiën beschikt, vanaf heden kan gaan functioneren. Onze vertegenwoordiger in de commissie Nota archiefbeleid, collega Woelderink, zal in deze vergadering mededelingen doen. De voorzitter van de commissie automatisering, drs. J. D. Winsemius, sprak op 27 sep tember 1979 over 'Overheidsarchieven: Janus en de automatisering' tijdens een goed bezocht congres van het Nederlands Genootschap voor informatica te Amsterdam. Niet alleen de technische aspecten kwamen naar voren (b.v. dat de computer het tijdro vende werk van grootse ordeningsplannen overbodig zou maken), maar ook het mense lijke aspect. Collega Winsemius heeft eveneens gesproken tijdens een bijeenkomst van universiteitsadministrateurs over mogelijkheden en onmogelijkheden van de automati sering van administratiesystemen. Daarnaast verstrekte hij adviezen aan de universiteit van Nijmegen en de Unesco. Bestuur en commissie zullen zo spoedig mogelijk een besluit moeten nemen over de voortzetting van de werkzaamheden van deze commissie. De voorzitter van de commissie Handleiding, selectie en vernietiging van archiefbe scheiden, collega mr. J. H. de Vey Mestdagh, heeft op zijn verzoek ontslag gekregen. Collega A. Graafhuis zal de commissie leiden. Wij hebben met de commissie en de au teur van de handleiding afgesproken, dat er zeer krachtig naar zal worden gestreefd om in 1980 met een concept te komen. De commissie Archiefterminologie, die veel werk heeft verzet, kreeg de teleurstelling te [96] verwerken, dat de geplande hoorzittingen moesten worden uitgesteld, daar het bestuur deze, hangende het overleg met de auteurs van de Nederlandse archiefterminologie (1962), niet juist vond. Inmiddels heeft het bestuur met de drie auteurs overlegd en in maart zal het resultaat daarvan met de commissie worden besproken. Wij hopen, dat de uitgestelde bijeenkomsten spoedig daarna kunnen plaatshebben en dat aldus het rap port van de commissie kan worden gepubliceerd. Aan de drie auteurs heeft het bestuur excuses aangeboden voor het feit, dat zij nimmer waren benaderd door het bestuur om trent de plannen tot de herziening van de totale terminologie. Een aantal commissies werd ingesteld ten behoeve van de internationale archiefweken. Er is veel en enthousiast gewerkt en tijdens de archiefdagen mocht ik de collega's daar voor hartelijk danken. Het congresnummer van het NAB is net verschenen. In het bij zonder wil ik in collega Graafhuis het gemeentearchief van Utrecht voor alle werk tij dens de studiedagen danken en Graafhuis speciaal voor zijn activiteiten ten behoeve van dit nummer. De weken met boek (er waren tot en met 31 december van het vorige jaar 6000 exemplaren van Nederland in stukken verkocht), film, archiefdagen dankzij de krachtige steun van de Th. Morrenstichting, stempelvlaggen en tentoonstellingen op vele plaatsen met eenzelfde raambiljet, de kaart waarop in kleur de gemeenten met een archivaris staan aangegeven en niet te vergeten de provinciale archievenoverzichten hebben allerhande bedrijvigheid meegebracht. Inmiddels zijn de delen Drenthe en Gel derland verschenen. Spoedig zullen Zeeland, Noord-Brabant, Groningen en Overijssel volgen. De landelijke en de provinciale commissies hebben zeer veel werk verzet. De uitgever heeft beterschap beloofd, wat betreft publiciteit en bevoorrading van de boek handel. De rijksarchiefdienst had een opvallend startschot gegeven met de mededelingen om trent beperking van de dienstverlening per 7 mei 1979. De briefwisseling tussen Algeme ne rijksarchivaris en het bestuur is gepubliceerd in het NAB. Verschillende personen en instellingen reageerden en kranten kwamen met artikelen. Per 1 januari 1980 zijn enige wijzigingen aangebracht. Volgens mededeling van de rijksarchiefdienst hebben de maatregelen het beoogde effect. De rijksarchiefdienst krijgt dit jaar een uitbreiding van 94 personeelsplaatsen, waarmee aan de vorig jaar genoemde motie De Boer-Cornelissen tegemoet werd gekomen. Los hiervan staat het plan te Winschoten een archiefselectiedienst op te richten (geen tus- sendepot!) in het kader van de bevordering van werkgelegenheid en spreiding van nieu we rijksdiensten. Wanneer de selectie van departementale archieven goed verloopt, zal de rijksarchiefdienst daarvan de vruchten plukken. Beide mededelingen klinken simpeler dan zij zijn. Het bestuur is de mening toegedaan, terugkomend op de studiedagen, dat de openstel ling van deze studiedagen voor geïnteresseerden zeker overwogen kan worden. Als data voor de nieuwe studiedagen zijn 5 en 6 november 1981 vastgesteld. De rijksarchief dienst wil bijeenkomsten beleggen van de hoofden Externe dienstverlening en van de chefs studiezaal. Leidraad is de voordracht van collega drs. P. A. W. Dingemans op 19 oktober 1979. Ook een geregeld overleg met de gebruikers staat de rijksarchiefdienst als uitvloeisel van de archiefdagen voor ogen. [97]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 5