Berichten Reddingsaktie filmmateriaal in archieven De Archiefraad heeft in een advies aan staatssecretaris Wallis de Vries van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk een klemmend pleidooi gehouden voor een versnelde reddingsaktie van het met een spontaan ontbindingsproces bedreigde nitraatfilmmateri aal. Het advies heeft vooral betrekking op de door de Rijks Voorlichtings Dienst, Polygoon en het Nederlands Filmmuseum beheerde nitraatfilm-collecties. De raad constateert met vreugde, dat met de conservering van dit materiaal reeds goede vorderingen zijn ge maakt bij de Rijks Voorlichtings Dienst en bij Polygoon. Ook spreekt de raad zijn erkentelijkheid uit over de beleidsvoornemens om door mid del van een subsidie het Nederlands Filmmuseum te stimuleren om de achterstand in ar chivering en conservering weg te werken. Daarnaast dringt de raad er met klem op aan, dat het Nederlands Filmmuseum een doelsubsidie krijgt voor de redding binnen tien jaar van de beheerde nitraatfilms. In een tweede advies gaat de raad in op de duurzame bewaring van audio-visueel mate riaal. Er wordt aangedrongen op een afzonderlijk onderzoek, dat zich uitstrekt tot se lectie en conservering en het toegankelijk maken en beschikbaar stellen van audio visuele documenten uit het verleden. Rijksarchief-selectiedienst in Winschoten In Winschoten zal door het ministerie van Binnenlandse Zaken een centrale dienst wor den gevestigd voor de selectie van semi-statische archieven van de rijksoverheid. Deze dienst moet in tien jaar trachten de achterstand in selectie en inventarisatie van onge veer 300 kilometer archief weg te werken. Door de Rijksarchiefdienst wordt advies en bijstand verleend vooral op het gebied van de selectie en de scholing van het personeel. De Rijksgebouwendienst heeft een voormalig confectiebedrijf voor tien jaar gehuurd ten behoeve van de selectiedienst, met eerste recht van koop. Dit gebouw wordt thans voor zijn nieuwe bestemming geschikt gemaakt. Het ligt in de bedoeling dat bij dit nieuwe project ongeveer 200 ambtenaren komen te werken. Zwolle 750 jaar in archiefstukken 1230-1980 Op 31 augustus 1980 zal Zwolle haar 750-jarige bestaan als stad vieren In verband daarmee heeft de Gemeentelijke Archiefdienst een tentoonstelling samen gesteld uit eigen bezit en uit dat van het Provinciaal Overijssels Museum. Speciale aandacht is besteed aan de Hanze, de Moderne Devotie, de bijzondere vorm van stadsbestuur, die bij de IJsselsteden afweek van de Hollandse steden, en aan de Pa triottentijd, waarin Zwolle een leidende rol speelde. De bloei van de stad Zwolle ligt enige eeuwen vóór die van de meeste Hollandse steden. De neerslag van die tijd is in de [186] vorm van monumenten in de binnenstad en van belangrijke stedelijke archieven be waard gebleven. Uiteraard kan een tentoonstelling, die pretendeert een inzicht te geven in de geschiede nis van een stad als Zwolle gedurende 750 jaar, de verschillende problemen en bewegin gen, die zich in een zo lange periode hebben voorgedaan, slechts aanduiden. Het ligt echter in de bedoeling in de komende jaren, ook alweer hopelijk in samenwerking met het Provinciaal Overijssels Museum, dieper op verschillende aan de orde gestelde the ma's in te gaan. De tentoonstelling wil de bezoeker de grote lijn laten zien, zowel van de geschiedenis van Zwolle, als van de kostbare herinneringen daarvan in de stedelijke archieven. Alle belangrijke facetten van de stedelijke historie zijn daarin vertegenwoordigd. Daarvoor zijn gebruikt 145 van de meest interessante stukken. Twee archiefambtenaren stelden het geheel samen. Het deel vóór de Franse tijd werd verzorgd door H. J. H. Knoester, het deel na de Franse tijd door C. J. de Kruijter. Er is een door de samenstellers van de tentoonstelling verzorgde geïllustreerde catalogus. De tentoonstelling is vrij toegankelijk. Openingstijden: van 6 mei-31 december van 8.30-12.45 en 13.30-17 uur (de weekends gesloten). Rondleidingen voor groepen vol gens afspraak: 05200-82488. Adres: Gemeentelijke Archiefdienst, Voorstraat 26, 8042 AC Zwolle. Streekarchivariaat Maasland Op 15 april j.l. kreeg - na publicatie in de Nederlandse Staatscourant - het streekarchi variaat Maasland officieel gestalte. Hiermee werd een van de laatste witte vlekken op de Brabantse archiefkaart ingekleurd en gelden momenteel voor nagenoeg alle Brabantse gemeenten op nieuwe leest geschoeide archiefregelingen. Het streekarchivariaat Maas land, waarin is opgenomen het streekarchivariaat Land van Ravenstein/Graafschap Megen, omvat de volgende gemeenten: Berghem, Geffen, Heesch, Lith, Megen c.a., Nistelrode, Nuland, Oss, Ravenstein, Rosmalen, Schaijk, Uden, Zeeland, alsmede het waterschap De Maaskant. Bij de nieuwe streekarchiefdienst, die een belangrijke educatieve functie zal gaan ver vullen, zijn vier archiefambtenaren werkzaam. Streekarchief Zuid-Oost Brabant Op 21 juni 1973 werd in de 'studiegroep uniformering gemeentelijke voorschriften' (een studiegroep van de gemeentesecretarissen van de agglomeratie Eindhoven) ge constateerd, dat het beheer van gemeentelijke archieven onderwerp van coördinatie zou kunnen zijn. De gemeentearchivaris van Eindhoven werd gevraagd voorstellen te doen over de mogelijkheden van samenwerking. Ook in het Streekorgaan Kempenland leef de de wens tot oprichting van nog een streekarchief in het gebied van het streekorgaan. Dit alles leidde ertoe dat er een werkgroep 'functioneren archieven' in het leven werd [187]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 50