Alhoewel het voor ons geen nieuws meer is, mag hier waarachtig wel de nieuwe behui zing van het Algemeen Rijksarchief worden vermeld, met de Archiefschool, het Cen traal Register van particuliere archieven, het Centraal Bureau voor genealogie, het Ico nografisch Bureau en het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor geslacht- en wa penkunde. Artikelen in vele kranten met koppen als 'Rijksarchief verhuist met drie mil joen kilo historie', 'Rijksarchief, paradepaard voor energiebespaarders' dikwijls met het geruststellende portret van collega drs. H. M. Brokken gesierd, doen ons beseffen, dat het hier niet alleen voor onze vakwereld om een ongemeen belangrijke zaak gaat. Wij wensen de Algemene rijksarchivaris en alle medewerkers van het Algemeen Rijks archief met deze gebeurtenis van harte geluk. Op de contacten met het buitenland wil ik gaarne wijzen. Het bestuur was vertegen woordigd bij de studiedagen van de Verein Deutscher Archivare in oktober 1979 te Bonn en op de studiedag 'Het kind in archief en letterkunde' van de Vereniging van ar chivarissen en bibliothecarissen van België, op 20 november 1979 te Brussel. Een aantal collega's, voor het merendeel uit het oosten van ons land, nam deel aan het symposium te Bocholt op 14 en 15 september 1979, gewijd aan het thema tussenarchieven en geor ganiseerd door het rijksarchief in Gelderland en het stadsarchief Bocholt. Van Neder landse zijde hielden collega mr. M. W. van Boven en prof. mr. O. Moorman van Kap pen en drs. A. Kersten voordrachten. Op 6 maart 1979 hebben zo'n 58 collega's uit de streek Groningen-Enschede-Nijmegen-Culemborg een bezoek gebracht aan de ten toonstelling 'Die Parler' en het stadsarchief te Keulen. In het kader van het cultureel accoord tussen Polen en Nederland bracht drs. B. Woel- derink in mei 1979 een bezoek aan Warschau, Danzig en Torun, waarvan een verslag in het NAB is opgenomen. Dr. F. C. J. Ketelaar bracht in januari 1980 op verzoek van de Unesco een bezoek aan Indonesië om te rapporteren over de mogelijkheid tot oprichting van een archiefschool in Indonesië. Collega Ketelaar vertegenwoordigde de vereniging bij de vergadering van de sectie beroepsverenigingen van de Internationale Archiefraad te Gosier op Guade loupe op 7 november 1979. Tijdens de 19e Table Ronde des archives aldaar is besloten, dat het door Ketelaar ontworpen en bijgestelde model voor archiefstatistiek in 1981 zal worden gebruikt voor de statistiek over 1980. Een felicitatie voor het werk van Ketelaar is hier zeker op zijn plaats. Een verslag van deze Table Ronde met het thema Gouverne ment, Administration, Archives zal in het NAB verschijnen. In 1981 zal voorafgaande aan de Table Ronde in Noorwegen de uitvoerende commissie in Nederland vergaderen. Een uitvloeisel van de intergouvernementele conferentie over de wetenschappelijke en technische informatie ten dienste van de ontwikkeling (Unisist) is het z.g.n. General In formation Programme (GIP) van de Unesco. Een onderdeel hiervan is het Record and Archives Management Programme (RAMP). De eerder genoemde archiefstatistiek is een belangrijk hulpmiddel bij de uitvoering van het RAMP. Achtergrond van deze sa menwerking op het gebied van de informatievoorziening, die een economisch en cultu reel aspect heeft, is de hulp die aan ontwikkelingslanden kan worden geboden. Dat er gevaren dreigen vanwege de monopolisering van computertechnologie door enkele lan den is duidelijk. Voor de Unesco is de samenwerking tussen Indonesië en Nederland [94] een goed voorbeeld. De opleiding door de SOD van registratoren op de Nederlandse Antillen is een ander goed voorbeeld. Onze vertegenwoordiger in de nationale Unesco commissie, mr. A. E. M. Ribberink, maakte deel uit van de Nederlandse delegatie bij de vergadering van de Intergovern mental Council for the General Information Programme van 29 oktober-2 november 1979 te Parijs. De Nederlandse commissie hiervoor wordt gevormd door vertegenwoor digers van Archiefraad, Bibliotheekraad en NOBIN. Ons bestuurslid mr. J. Rinzema woonde als lid de bijeenkomst van het Steering Com mittee van de sectie beroepsverenigingen van de Internationale Archiefraad op 1 en 2 maart 1979 te Londen bij. Rinzema schreef aan het bestuur van de Franse vereniging van archivarissen om tot wat meer contacten te komen. Het lijkt ons belangrijk, nu er regelmatige ontmoetingen met Belgische en Duitse collega's zijn, ook met andere lan den als Frankrijk en Engeland banden aan te knopen. Om de aanwezige kennis in Nederland te benutten heeft het bestuur een commissie in ternationale zaken ingesteld. Mr. Rinzema nodigde daartoe mevrouw dr. W. Chr. Pie- terse en de heren drs. J. P. A. Louman, dr. L. P. L. Pirenne, drs. R. M. E. Raaff, drs. B. J. Slot en drs. B. Woelderink uit. Op deze wijze hopen wij de nadelen van de beperk te tijdsduur van het bestuurslidmaatschap van onze vereniging en het daarmee gepaard gaande verlies van internationale contacten te compenseren door de bundeling van indi viduele kennis op internationaal archiefterrein. Tenslotte kan in deze rubriek worden medegedeeld, dat het tweede bulletin van de ICA- commissie bedrijfsarchieven is verschenen. Het is niet doenlijk alle namen van collega's te noemen, die zich internationaal inspan nen. Dat ons land zich betrokken voelt bij deze ontwikkeling, is een goede zaak. Per 1 mei a.s. zal de Wet Openbaarheid van Bestuur in werking treden. Ik heb de in druk, dat archivarissen, voor zover zij met deze wet te maken krijgen, er het minst pro blemen mee hebben gewend, als zij zijn aan de openbaarheid van archiefbescheiden. Tekenend voor de hopelijk niet meer voorkomende situatie bij enkele ministeries zijn de bevindingen van de commissie-Schöffer in de zaak-Menten. Ten aanzien van contacten met onze zusterorganisaties kan ik opmerken dat die met de SOD veelvuldig zijn, dat wij met het NOBIN een bijeenkomst hebben gehad naar aan leiding van het ontwikkelingsplan 1980-1983 'Informatieverzorging in Nederland', dat het bestuurslid O. A. M. W. Hartong zitting heeft in de NOBIN-commissie functiebe schrijving, en dat wij met de besturen van SOD en NVBA binnenkort een vergadering hopen te hebben. Tijdens de archiefdagen konden verschillende contacten worden ge legd en aangehaald. Wij worden steeds groots onthaald bij de studiedagen (een jubi leumjaar) en het congres van de SOD. Bij de Archiefraad is prof. mr. J. P. A. Coopmans als voorzitter door mr. dr. L. de Gou opgevolgd. Daar het jaarverslag van de raad dikwijls na lange tijd gepubliceerd wordt, komen de adviezen pas laat in de openbaarheid. Het bestuur is verheugd, dat de Staatssecretaris van CRM heeft besloten tot spoedige openbaarmaking van de advie zen. [95]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 4