"Kadaster-gids" gids voor de raadpleging van hypothecaire en kadastrale archieven uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw door mr. F. Keverling Buisman en ir. E. Mul ler, 's-Gravenhage 1979. Kortaf, lijst van afkortingen en acroniemen op het terrein van de informatieverzorging, 2e druk, herzien en uitgebreid, NOBIN, 's-Gravenhage 1979. The Commissioners of Indian Affairs 1824-1977, edited by Robert M. Kvasnicka en Herman J. Viola, University of Nebraska Press, Lincoln and London 1979. Zo schreven onze voorouders, Nederlands schrift tussen 1450 en 1700 door drs. B. N. Leverland, CB-reeks nr. 8, uitgave Centraal Bureau voor Genealogie, 's-Gravenhage 1980. De koopmansgilderol van Deventer 1249-1387 bewerkt door H. R. van Ommeren, Werken uitgegeven door het Nederlands Historisch Genootschap derde serie no. 87, Martinus Nijhoff, 's-Gravenhage 1978. 't Oge, het Waddeneiland Callensoog onder het bewind van de heren van Brederode en hun erfgenamen, de graven van Holstein-Schaumburg, tot de verkoop aan vier Hol landse heren, ca. 1250-1614 door Henk Schoort, Hillegom 1979, Hollandse studiën 11. De Nederlandse regering en de afschaffing van de Surinaamse slavernij (1833-1863) doordr. J. P. Siwpersad, Bouma's boekhuis/Bert Hagen, Groningen/Castricum 1979. Theodorus Morren, archivist, documentalist en publicist 1867-1920 door E. W. L. Vos, hoofdarchivist bij de Landsarchiefdienst in Suriname, 's-Gravenhage 1979. Dagen, maanden, jaren - tijdrekenkunde in kort bestek, samengesteld door W. Wij- naendts van Resandt, CB-reeks nr. 7, uitgave Centraal Bureau voor Genealogie, 's-Gravenhage 1979. Kroniek Buitenlandse archivistische literatuur Archives et Bibliothèques de Belgique/ Archief en Bibliotheekwezen in België, 49e jaar gang (1978) Aflevering 1-2 van deze jaargang begint met een uitvoerig alfabetisch register op het il lustratiemateriaal in de twee Latijnse edities (1641 en 1732) en in 'Verheerlijkt Vlaan- dre' (1735), de Nederlandse editie van De Flandria Illustrata van Antonius Sanderus. In deze aflevering verzorgt C. de Vleesschauwer, na een uitvoerige inleiding, de index op de Localiteiten, die in dit 'schitterendste plaatwerk.dat ooit aan Oud-Vlaanderen werd gewijd' in beeld of kaart zijn gebracht. L. Hermanns biedt een Uebersicht über die Bestande des Archivs der Stadt Eupen. R. van Answaarden van de werkgroep Grote Raad van Mechelen geeft een uitgewerkte versie van zijn referaat over De rechtspraktijk van de Grote Raad van Mechelen en de jaarstijlen. Op verzoek van de redactie worden vervolgens twee beroepsverenigingen gepresenteerd. E. Taillemite bespreekt de betekenis van L'Association des Archivistes Frangais en G. Héon behandelt de Association des Archivistes du Québec in Canada. A. Lens biedt een overzicht van de fondsen en verzamelingen in Het stadsarchief van Lierl. A. T. van Biervliet geeft een overzicht van de inhoud van Het archief van de Sint- Pietersabdij van Steenbrugge, in welk kloosterarchief ook een gedeelte te vinden is van het archief van de abdij van Ter Duinen. Voor ons bijzonder interessant is de tekst van de voordracht over Het gemeentelijk archiefbeleid in deze tijd (in Nederland), die J. N. T. van Albada op 23 september 1977 te Tilburg hield voor de deelnemers aan de excur sie naar Turnhout en Tilburg van de Vereniging van Archivarissen en Bibliothecarissen van België. M. Duchein geeft een inzicht in de Mythes et contradictions de lapublicité des archives: l'exemple frangais. De problemen rond de openbaarheid, geproclameerd bij de revolu tionaire wet van 7 messidor an II (25 juni 1794), zijn en blijven moeilijk. Volgens de au teur is de belangrijkste taak van de archivaris 'de préserver l'essentiel, qui est l'in- 1 Van A. Lens verscheen enige jaren geleden ook de Inventaris van het oud archief van de stad Lier (Brussel 1973; 117 blz.). [179] [178]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 46