Hierna vraagt drs. Woelderink n.a.v. opmerkingen in de jaarrede binnen welke ter mijn het bestuur met uitgewerkte voorstellen over de toekomstige ontwikkeling van de vereniging denkt te kunnen komen. De voorzitter benadrukt het moeilijke en tijdrovende van het uitwerken van dit soort plannen, maar zegt toe dat in ieder ge val nog in dit jaar de leden de concrete voorstellen zullen ontvangen. Daar niemand verder het woord wenst, sluit de voorzitter de vergadering en geeft het woord aan de heer L. C. J. M. Rouppe van der Voort, die een causerie houdt over de geschiedenis van de Illustere Lieve Vrouwe Broederschap of Zwanenbroederschap te 's-Hertogenbosch, als voorbereiding op de in de namiddag te houden excursie naar het Zwanenbroedershuis. De presentielijst werd getekend door 88 personen. Jaarrede van de voorzitter van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, drs. C. O. Abaron Schimmelpenninck van der Oije, uitgesproken op de vergadering te 's-Hertogenbosch op 27 februari 1980. Een collage van alle krantekoppen, waarbij de archiefdiensten in ons land zijn betrok ken, zou zeer de moeite waard zijn. Al die titels lezende schoot mij het bekende spelle tje in gedachte, waarbij ieder in een kring gezeten van zijn buur een woord of een reeks woorden krijgt ingefluisterd, die hij vervolgens aan de buur ter andere zijde fluisterend doorgeeft. De beginner maakt tenslotte, wanneer de kring gesloten is, bekend wat hij heeft gehoord en waarmee hij is begonnen. In dat spelletje schuilt veel levensechtheid. Ook in onze wereld wordt gefluisterd en je verbaast je over wat je hoort of leest. Voegt men de krantekoppen bij de titels van de verschillende tentoonstellingen in de afgelo pen tijd, dan ontstaat een bonte rij, die je er toe zou kunnen brengen om van die beide nu geheel nieuwe combinaties te maken. De tijd voor dit amusante spel, dat zich wel licht leent voor een commerciële uitgave, ontbreekt ons nu helaas. Zou dan eindelijk de tijd achter ons liggen, waarin men van een archivaris zegt 'Hij bezat goddank niet het belachelijke waarheidsgevoel van die dat, vrees ik, aangekweekt heeft gedurende zijn loopbaan op archief te De mededelingen welke ik U mag doen betreffen in de eerste plaats personen. Op 22 mei 1979 overleed mr. B. van 't Hoff, die gemeentearchivaris van Deventer en rijksarchivaris van de derde afdeling van het ARA is geweest. Als penningmeester en voorzitter heeft mr. Van 't Hoff voor de vereniging veel betekend. Van dr. J. E. A. L. Struick, gemeentearchivaris van Utrecht, jarenlang redacteur van het NAB, maakte ik het 25-jarig ambtsjubileum mee. Wij namen afscheid van een aantal collega's om reden van pensionering. Mevrouw dr. 1 A. Visser, Het klooster van Sint Jurriaan. Pauwhofherinneringen (Utrecht/Antwerpen, 1974) 18. [92] E. P. de Booy, hoofd van het Centraal Register van particuliere archieven, nam per 1 januari 1980 afscheid. O.a. als bestuurslid en als samenstelster van het in 1975 ver schenen Repertorium op het Nederlands Archievenblad jaargang 1-77, heeft zij de ver eniging grote diensten bewezen. Nog in 1979 rapporteerde een conventscommissie over het Register. Een commissie, waarin de Landelijke Kring en de vereniging voorlopig in één persoon vertegenwoordigd zijn, zal het Register begeleiden. Mevrouw drs. G. M. W. Ruitenberg is mevrouw De Booy opgevolgd. Het jaar van de vriendenboeken, zo mag men het jaar 1979 wel aanduiden. Aan drs. J. Fox, die als rijksarchivaris de dienst verliet per 1 april 1979, werd het tweede nummer van de elfde jaargang van het regionaal-historisch tijdschrift Holland opgedragen. Zestien vrienden droegen in geschrifte bij. Per 1 juni 1979 beëindigde de provinciale in specteur der archieven in Gelderland, mr. P. J. W. Beitjes, zijn loopbaan. Aan Gelders mengelwerk. Korte bijdragen tot de geschiedenis van Gelderland droegen negentien vrienden bij. En dan het Vriendenboek stadsarchivaris Kuyer, dat drs. P. Th. J. Kuyer bij zijn afscheid per 1 februari 1980 in Den Bosch met veertien bijdragen werd aangebo den. Ook collega A. S. Stempher heeft vanwege pensionering de dienst als gemeentelijk ar chiefinspecteur in Arnhem per 1 januari 1980 verlaten. Bij die gelegenheid werd hem de penning van de stad Arnhem overhandigd. Jarenlang is hij actief geweest o.a. in de Vereniging van Wetenschappelijke Archiefambtenaren in Overheidsdienst. De streekarchivaris van Noord-Kempenland, W. Klaasen, ging per 1 mei 1979 met pen sioen. Onze penningmeester volgde hem op. Drs. M. K. J. Smeets droeg de dagelijkse leiding van het rijksarchief in Limburg per 1 november 1979 over aan drs. J. H. M. Wieland, die zelden in zijn leven zoveel heeft moeten reizen tussen Westervoort, Maastricht, Utrecht en Den Haag. Mevrouw mr. W. E. S. L. Keyser-Schuurman en mevrouw drs. M. Wishaupt van het rijksarchief in Limburg kregen de Bucheliusprijs 1979 van de Vereniging van Neder landse kunsthistorici voor het beste archivalische onderzoek. De heren P. J. Yperlaan van het ministerie van CRM en dr. F. A. Brekelmans, gemeen tearchivaris van Breda en Nieuw-Ginneken, benevens bij hun afscheid mr. P. J. W. Beitjes en drs. P. Th. J. Kuyer kregen een koninklijke onderscheiding. J. Eefting werd per 1 oktober 1979 streekarchivaris van Gorssel, Lochem, Vorden en Warnsveld. In Zutphen werd drs. F. W. J. Scholten per 1 december 1979 gemeente archivaris. J. J. C. van Dijk werd per 1 februari 1980 streekarchivaris van Bergh, Doe- tinchem, Gendringen, Hengelo, Hummelo en Keppel, Ruurlo, Steenderen en Zelhem, terwijl R. Wartena er de gemeenten Lichtenvoorde en Winterswijk bijkreeg, naast Aal ten, Dinxperlo en Wisch. In het afgelopen jaar werd het gemeentearchief te Deventer officieel geopend. Collega drs. B. Woelderink heeft de bij zo'n gelegenheid aan te bieden attenties willen bestem men voor het Fonds International pour le Développement des Archives, een fonds dat ten doel heeft het opleiden van archivarissen uit de derde wereld en het veilig stellen van historische bronnen aldaar door middel van microverfilming. Zowel SOD als VAN stortten een bijdrage. [93]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 3