de archieven in de conventionele vormen en dat bij het vervaardigen van geluidsarchie ven de wensen en behoeften van historici gepeild moeten worden. Als tweede onderwerp van dezelfde morgen stond het vervaardigen van een gids van de Caribische archieven op de agenda, waarover Liliane Chauleau, archivaris van Martini que, rapporteerde. Enkele landen hebben al een gids uitgegeven: Barbados, de Baha ma's, Cuba en Martinique, maar de onderzoekers hebben behoefte aan opgaven van al le landen. De medewerking van alle archiefdiensten is voor het samenstellen van een gids vereist. De indeling per land moet zoveel mogelijk uniform zijn. Soeur Menezes van de Universiteit van Guyana deelde mee dat in Guyana een registratie wordt ge maakt van alle archieven, ook van niet-overgedragen en bedrijfsarchieven, die zeker zo belangrijk zijn voor de geschiedbeoefening. Medewerkers van het College of the Bahama's besloten de ochtendzitting met een uit eenzetting over de beoefening van de lokale geschiedenis van de Bahama's. Tegenwoor dig zoeken velen onder invloed van de films naar de boeken van Alex Haley naar hun 'roots' (95% van de bevolking van de Bahama's is van Afrikaanse afkomst). Tijdens de discussie vroeg men zich onder meer af wat er in het Caribische gebied onder lokale ge schiedenis moet worden verstaan. Ook werd de mening geuit dat voor studenten xeroxen van archiefstukken over belangrijke gebeurtenissen gemaakt moeten worden evenals herdrukken in offset van bekende boeken over de Westindische geschiedenis. De zitting van woensdag 24 oktober handelde over moderne registratuur en archief beheer. Dr. Felix Hull, archivaris van Kent, leidde deze onderwerpen in met een boei end betoog, waarin hij aan vele aspecten aandacht besteedde o.m. aan de opleiding en de vernietiging. Bij dit laatste wil hij behalve de administratie ook de expert en de archi varis betrokken zien. Volgens hem dient de archivaris uiteindelijk te beslissen welke stukken blijvend bewaard moeten worden. De heren Mambi, Martis en Vinck van de Nederlandse Antillen schetsten na de inleiding van dr. Huil uitvoerig de Nederlands- Antilliaanse opzet van de moderne registratuur, een afspiegeling van de Nederlandse. De zitting van de 24e oktober werd besloten met een ronde tafelzitting over de ontwik keling van het archiefwezen in het Caribische gebied, voorgezeten door Jean Favier. Hij bepleitte dat de verschillende landen elkaar aanvullen; hij juichte bilaterale kontak ten tussen de landen die in het verleden bij elkaar hoorden toe, maar vroeg ook aan dacht voor de algemene internationale samenwerking. Ondergetekende intervenieerde over de archiefsamenwerking tussen Nederland, Indonesië en de Nederlandse Antillen van de laatste twaalf tot vijftien jaar. Dr. Paula sloot hierop aan door de gunstige situa tie te memoreren waarin hij door deze samenwerking verkeert, maar hij meende wel dat er door deze concentratie op Nederland een vervreemding van de andere landen in het Caribische gebied kan ontstaan. Dr. Frank B. Evans van de Unesco adviseerde goed doordachte plannen op archiefgebied bij de Unesco in te dienen en Freddie Mabbs, di recteur van het Public Records Office in Londen vestigde de aandacht op het werk van de regionale afdelingen van de Internationale Archiefraad. De vergadering nam aan het eind van de conferentie een aantal resoluties aan, die wa- [160] ren voorbereid door een speciale commissie uit de aanwezigen. De nederlandse verta ling van de in het engels gestelde aanbevelingen luiden als volgt: 1De Derde Caribische Archiefconferentie spreekt haar voldoening uit over de toe nemende belangstelling voor en de steun van het werk van de archiefdiensten door de regeringen van de regio, maar dringt er bij de regeringen wel op aan de bestaan de archiefdiensten te verbeteren en waar zij nog niet bestaan deze in te stellen. In verband hiermee vraagt de conferentie de aandacht van de regeringen voor de vol gende dringend noodzakelijke voorzieningen: a. voldoende geldmiddelen en personeel; b. gelegenheid voor vorming op alle niveau's; c. geschikte ruimten voor het bewaren van archieven en voldoende werkkamers voor personeel en onderzoekers; d. voorzieningen ter conservering van archieven en voorzieningen om ze aan onderzoekers beschikbaar te stellen. 2. De regeringen van de landen van de regio worden dringend aangespoord om de nodige wettelijke regelingen te treffen voor het stichten van archiefdiensten en het beheren van archieven in hun landen. 3. De archivarissen van de regio dienen de noodzaak van een beroepsopleiding op hoog niveau te erkennen. 4. De archivarissen moeten hun verantwoordelijkheid voelen voor het blijvend bewa ren van de archieven, die immers het karakter van de samenleving in al zijn ver schillen bepalen en mede hierom moeten niet alleen de archieven van de overheid, maar ook die van andere instellingen, particuliere organisaties en personen wor den opgespoord en bewaard. 5. De aandacht van de regeringen dient gevestigd te worden op de moderne registra tuur en op het belang hiervan voor de administratie en de noodzaak van goed op geleid personeel. 6. Regionale organisaties van archivarissen, historici en bibliothecarissen moeten ge zamenlijk plannen maken voor het vervaardigen van lesmateriaal voor het onder wijs. 7. Archiefdiensten dienen ook geluidsarchieven te beheren als aanvulling op hun an dere archieven, deze moeten bewaard worden onder goede condities, de CAA moet samenwerken met de Association of University and Research Libraries (ACURIL) en de Association of Caribbean Historians bij het verzamelen en con serveren van de neerslag van 'oral history'. 8. De CAA moet streven naar het uitgeven van een handboek of gids van de archie ven van de regio. 9. De CAA dient kontakt op te nemen met de University of the West Indies voor het ontwerpen van goede programma's voor de opleiding van archivarissen en indien mogelijk ook van registratoren en andere medewerkers. 10. De CAA moet de mogelijkheden onderzoeken voor het organiseren van technische opleidingen, te verbinden aan daarvoor geschikte instellingen binnen de regio. 11. De CAA ondersteunt in beginsel het initiatief van de Unesco voor het ontwikkelen van zijn Records and Archives Management Programma (RAMP) en verleent zijn [161]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 37