De derde Caribische Archiefconferentie, 22-25 oktober 1979, Nassau, Bahama's Van 22-25 oktober 1979 werd in Nassau, New Providence, Bahama's, de derde verga dering van archivarissen in het Caribisch gebied gehouden door de Caribbean Archives Association deze treedt tevens op als Caribische afdeling van de International Coun cil on Archives (CARBICA).1 De ongeveer 60 deelnemers, leden van de CAA en waarnemers uit Europa, Canada, de Verenigde Staten en van de ICA waren ondergebracht in het luxueuze Ambassador Beach Hotel, waar ook de besprekingen werden gehouden. De thema's van de conferentie waren: de betrokkenheid van de regeringen bij archief zaken en de status van de archivaris, de opleiding, geluidsarchieven, het samenstellen van een gids van de Caribische archieven, lokale geschiedenis en het gebruik van ar chiefbronnen en tenslotte de moderne registratuur. Een ronde tafelgesprek over de ont wikkeling van het archiefwezen in het Caribisch gebied sloot de conferentie af. Ook de huishoudelijke aangelegenheden van de CAA kwamen tijdens de vergaderingen ter sprake. Zelf woonde ik als lid van de CAA de conferentie bij namens de Rijksarchief- dienst. De conferentie werd geopend door de minister van Onderwijs en Cultuur van de Baha ma's de heer N. Coakley, die enige woorden wijdde aan het opvallendste thema van de bijeenkomst: de rol van de archivaris bij de natievorming, waarna dr. A. F. Paula, hoofd van het Centraal Historisch Archief van de Nederlandse Antillen, een inleiding hield over de betrokkenheid van de regeringen bij archiefzaken en de status van de ar chivaris in het Caribisch gebied. Dr. Paula schetste een somber beeld: de regeringen er kennen meestal niet het professionele karakter van ons beroep en achten archiefzaken meestal niet belangrijk. Tijdens de discussie merkten de deelnemers onder meer op dat iedere regering duidelijk gemaakt moet worden dat een goede zorg voor archieven en registratuur zeer belangrijk is in verband met de betekenis van informatie voor de ont wikkeling van het land. Daarom ook is een eigen archiefdienst, direct onder de minister-president en zoveel mogelijk autonoom, met een eigen budget, zeer noodzake lijk, omdat anders een barrière van ondeskundigen tussen de archivaris en de minister wordt opgeworpen. Archiefzorg is immers een basisverantwoordelijkheid van iedere regering, evenals bij voorbeeld belastingheffing! Deelnemers uit de Verenigde Staten, Canada en Europa raadden de Caribische col- 1 Zie ook NAB 1978 (1), blz. 55-59. lega's aan de zaken positief te blijven benaderen en het accent te leggen op het bereikte. Er is immers sedert de eerste Caribische archiefconferentie, vijftien jaar geleden, al veel bereikt. Vrij veel landen zenden nu afgevaardigden naar de conferenties en in verschillende lan den zijn inmiddels archiefdiensten ingesteld. De archivarissen moeten zelf veel initiatie ven nemen en niet ontmoedigd raken. Tijdens de middagzitting van 22 oktober discussieerden de deelnemers aan de hand van een paper, samengesteld door Christine Matthews, archivaris van Barbados, die zelf niet aanwezig kon zijn, uitgebreid over de opleiding van archivarissen. Verschillende mogelijkheden kwamen aan de orde, waarbij de afgevaardigden van de Nederlandse Antillen bilaterale samenwerking met het vroegere moederland bepleitten. In deze bestaat er een uitstekende samenwerking tussen het Centraal Historisch Archief van de Nederlandse Antillen en het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Een regionale ar- chiefschool zal maar een paar vakken kunnen geven, zoals restauratie- en microfilm technieken; de meeste vakken zijn immers te specifiek door het verschillende koloniale verleden, dat ook zijn weerslag heeft gehad op de systemen van archiefordening. Voor deze vakken zouden dan speciale cursussen gegeven moeten worden. Een cursus gekop peld aan de bibliotheekschool, verbonden aan de University of the West Indies in Ja maica, verdient overweging. Taal- en financiële problemen zijn echter moeilijk te over winnen. De Organisatie van Amerikaanse Staten geeft voor de spaanssprekenden cursussen in restauratie- en microfilmtechnieken en houdt op deze vakgebieden van tijd tot tijd zo genaamde 'workshops' voor de engelssprekenden, evenals zogenaamde 'in-service trai ning'. Cursussen voor registratoren worden in het Caribisch gebied alleen gegeven op de Ne derlandse Antillen en in Jamaica. Jean Favier, directeur-generaal van de archieven van Frankrijk, adviseerde van de bestaande vakkennis van de werkzame archivarissen in de regio een goed gebruik te ma ken en niet dadelijk naar het hoogste te streven: niet alle archivarissen hoeven breed we tenschappelijk gevormd te zijn. Onderdelen van de dienst kunnen zeker door technisch personeel geleid worden. Ook ried hij aan te streven naar continuïteit in de personeels formatie: immers door een tekort hieraan zijn er thans grote moeilijkheden in Jamaica en op Trinidad. De Table Ronde des Archives houdt zich al een aantal jaren met de vor ming van archivarissen bezig; een probleem is dat de internationale organisaties niet over veel geld beschikken. De morgenzitting van 23 oktober ving aan met een discussie over geluidsarchieven, waarover Jean Paul Hervieu, archivaris van Guadeloupe, een stuk had samengesteld. Hij maakte hierbij onderscheid tussen: 1. geluidsarchieven, archiefstukken waarbij het geluid essentieel is, en 2. gesproken archieven, zoals interviews. Voor goede resultaten zijn behoorlijke technische voorzieningen en kwaliteiten van de interviewer noodzake lijk. Ook dienen goede afspraken over de voorwaarden voor het gebruik van het mate riaal te worden gemaakt. Zeker in het Caribisch gebied is het vastleggen van verdwij nende folklore en volksgebruiken heel belangrijk. De deelnemers aan de discussie be klemtoonden dat geluidsarchieven alleen gebruikt kunnen worden als aanvulling op [159] [158]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 36