h De mogelijkheid om telefonisch vlot inlichtingen te krijgen door een gemeente bestuur heft de bezwaren tegen het niet meer in de eigen gemeente hebben van het overgebrachte archief vrijwel geheel op. (Ik heb toen daartegen enig bezwaar werd gemaakt er op gewezen, dat een gemeente pas waarde gaat hechten aan archieven tegen de tijd, dat men de archieven dreigde kwijt te raken, en zolang men de archie ven in de gemeente houdt er weinig positiefs mee gebeurt. Er zijn enige fraaie voor beelden van.) De bespreking van dit rapport leidde er toe dat besloten werd het streekorgaan Kem- penland, een soort agglomeratie van dorpen ten zuiden van Eindhoven, uit te nodigen ook aan de besprekingen deel te nemen; immers hoe groter het gebied, hoe sterker de basis en hoe meer mogelijkheden er zouden zijn. Voorts werd een werkgroep functio neren archieven' in het leven geroepen, waarin ook de provinciale inspecteur en de streekarchivaris van Noord-Kempenland zitting hadden naast mijzelf en vertegenwoor digers van de agglomeratie en het streekorgaan Kempenland. Deze werkgroep kwam voor de eerste maal op 11 februari 1974 bijeen. Tot zover ging alles met bekwame spoed. De werkgroep adviseerde om tot één centraal archiefbeheer te komen met enkele depots (maximaal 3). Een tussenrapport werd aan het dagelijks bestuur van de agglomeratie Eindhoven en dat van het streekorgaan Kempenland gestuurd met het verzoek de reac ties van de in aanmerking komende gemeenten te peilen. Op grond van de ingekomen reacties werd besloten dóór te gaan, ofschoon enkele ge meenten nog twijfelden, en bijna alle gemeenten hoe kan het anders financiële vragen hadden. Eind 1974 besluit de werkgroep om een gemeenschappelijke regeling te gaan ontwerpen op de volgende basis: 1 Eén centrale archiefdienst voor het gehele gebied, één centraal depot in Eindhoven en 2 hulpdepots, één in Oirschot en één in de zuidelijke Kempen. Duidelijke voorkeur bestond voor een groter geheel dan een systeem van diverse streekarchivariaten. 2 De gemeenschappelijke regeling zal in fasen gaan werken: A Overgangsfase van x jaren om: 1 achterstand in diverse gemeenten weg te Werken. Dat werk zou gecoördi neerd vanuit Eindhoven geregeld moeten worden. Met de achterstand be doelde men de tijd tot aan de invoering van de code VNG; meestal dus in de jaren '30; tevens 2 archiefinspectie voor alle gemeenten; toen nog met uitzondering van die van Noord-Kempenland; en 3 een eventuele bouw van het depot voor de zuidelijke Kempen zou in deze fa se moeten gebeuren. B Definitieve fase Gemeenschappelijk archiefbeheer voor alle gemeenten, waarbij het streek- archivariaat Noord-Kempenland wordt opgeheven en in het geheel mee gaat functioneren. Juridische consequenties: opheffen gemeentelijke archiefdienst Eindhoven en te zijner tijd beëindigen van streekarchivariaatsregeling door Oir schot, Veldhoven en Best. [112] Het tot stand brengen van de gemeenschappelijke regeling In de loop van 1975 en 1976 werden achtereenvolgens 3 concept-gemeenschappelijke re gelingen ontworpen door de werkgroep. Het voorlopig laatste concept werd om commentaar toegezonden aan de secretarissen- clubs van de agglomeratie Eindhoven en van het streekorgaan Kempenland en via de dagelijkse besturen van beide lichamen aan de aangesloten gemeenten. Nadat de gemaakte op- en aanmerkingen in een vierde concept verwerkt waren, werd dit, weer via de D.B.'s, naar de gemeentebesturen gestuurd om de nodige besluiten tot het aangaan van de gemeenschappelijke regeling te nemen. Ik zal U besparen welke moeilijkheden daarna nog optraden. Van de 20 betrokken gemeenten trok één zich terug en sloot zich aan bij het streek- archivariaat langs Aa en Dommel en een gemeente schoof de zaak op de lange baan. Summa summarum nemen nu 18 gemeenten deel. Daarna volgden nog de goedkeuringsprocedures door Gedeputeerde Staten, die op 14 november 1979 een besluit namen en plaatsing van de gemeenschappelijke regeling in de Nederlandse Staatscourant op 14 december 1979. De regeling Zover staan we nu. Ik sta hier als een soort hybride, half stadsarchivaris, half streek archivaris. Het streekarchief heeft zijn constituerende vergadering nog niet gehad, maar ik wil U nog wel iets van die regeling vertellen. Vele elementen daarvan zijn terug te vinden in het concept-rapport gewestvorming en daarop geënte regeling voor de archieven. Het bestuur van het streekarchief is samen gesteld uit één lid uit het betrokken college van burgemeester en wethouders van de aangesloten gemeenten, vier gemeentesecretarissen (om mogelijke conflicten tussen ar chiefdienst en administratie in de kiem te smoren en om een amende honorable te geven aan de secretarissenclub, waarin het initiatief genomen was), de provinciale inspecteur, een vertegenwoordiger van het streekorgaan Kempenland en één van de agglomeratie Eindhoven. Er komt een algemeen bestuur het bovenvermelde en daaruit wordt een dagelijks bestuur gekozen en een voorzitter. Nadere regelingen bestaan over de wij ze van aanwijzing, de zittingstermijn van vier jaar, de werkwijze van het algemeen bestuur, de openbare wijze van vergaderen en de vergoeding voor de leden. Het dage lijks bestuur neemt grosso modo de taken waar die in de Archiefwet aan een college van burgemeester en wethouders zijn toebedeeld; het algemeen bestuur die van de gemeen teraad. Naast een financiële paragraaf bestaat een overgangsregeling voor het personeel van het streekarchivariaat Noord-Kempenland en dat van de Gemeentelijke Archiefdienst Eindhoven; iedereen kan overgaan, doch niemand behoeft dat te doen. In feite zal wel iedereen overgaan. Discussie Wartena vraagt of het in de bedoeling ligt straks bepaalde ambtenaren zich te laten spe cialiseren voor bepaalde gemeenten. [113]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 13