De Stichting Tehuis voor Archiefambtenaren in 1978 Kroniek Rectificatie In het Overzicht aanwinsten particuliere archieven 1977 (blz. 250-258 van deze jaar gang) komen enige onjuistheden voor. Op blz. 252 moet onder de archieven van Rooms-katholieke kerken en kerkelijke instellingen i.p.v. Parochie van St. Jozef te Kethel worden gelezen Parochie van St. Jacobus. Op dezelfde blz. onder Protestantse verenigingen en instellingen leze men bij Ne derduits hervormde vereniging "Calvijn" Dordrecht i.p.v. Schiedam. De Morrenstichting zette haar werkzaamheden ten behoeve van archivarissen en archiefwezen voort. Voor 60 personen werden in totaal 186 overnachtingen verzorgd waarvan 163 in Den Haag en 23 in Wassenaar. Onder de gasten bevonden zich 5 leden van een werkcomité van de Internationale Archiefraad. Met het bestuur van de VAN werden afspraken gemaakt over de financiering van de in 1979 te houden Studiedagen. De Stichting subsidieerde de vergadering van de VAN/SOD te Zwolle. H. J. van Meerendonk Koningstraat 31 2713 EP Zoetermeer Tel.: 079-165270 328 Buitenlandse archivistische literatuur The American Archivist van januari 1978 begint met het Presidential adress van Robert M. Warner. Naar aanleiding van de totstandkoming van de Gerald R. Ford Library bespreekt hij het systeem van de presidential libraries en constateert het einde van de "imperial presidency". R. M. McReynolds schrijft over het Achtste Internationale Archiefcongres 1976 in Washington. De aprilaflevering bevat ennige bijdragen met betrekking tot de Indianen. W. T. Hagan stelt: To be an Indian is having non-Indians control the documents from which other non-Indians write their version of your history. H. J. Viola vertelt wat door het Smithsonian Instituut gedaan wordt om de Indianen in staat te stellen zelf de voor hen relevante archieven te bestuderen als historici en te beheren als archiva rissen. E. Freeman Freivogel behandelt educatieve programma's in het algemeen. Het nummer van juli heeft het archief van het Congress als hoofdthema in artikelen van L. Lucas, E. McKay en R. A. Baker. Zowel de toename van de stukken na 1950 en hun differentiatie als de noodzaak te schiften en te vernietigen komen aan de orde. Het gaat hierbij niet alleen om de archieven van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, maar ook om de persoonlijke archieven van de congresleden. S. Powers stelt de voor- en nadelen van tentoonstellingen naast elkaar en komt tot de conclusie dat het grote publiek vaak meer gebaat is bij duidelijke reproducties en goed becommentarieerde dia's dan bij manuscripten in schemerige ruimten vol met bezoekers, waar men het unieke stuk nauwelijks op zich kan laten inwerken. Voor de decemberaflevering leverde W. Rundell jr. een geïllustreerde bijdrage over de historische betekenis van de fotografie met als voorbeeld de oliewinning in Texas. Van de gevarieerde bijdragen in dit nummer noemen we verder nog die van C. M. Dollar over machinereadable records en van R. M. Brown over archivalia betreffen de geweld, zowel politiek, sociaal als crimineel. The American Archivist besteedt veel aandacht aan technische problemen. Bestrij ding van ongedierte en schimmel, ontzuring van papier, het ophalen van verbleekte foto's en de kwaliteit van carbonpapier kwamen onder meer in 1978 aan de orde. J. H. v. d. HO. [329]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 29