rubrieken bij Kernkamp waren wel aanwezig. Deze serie is geheel gemicrofilmd. Bestelling van een copie door een Nederlandse instantie is zeer gewenst. Deze serie vormt één van de belangrijkste bronnen voor de relatie tussen de Nederlandse steden en Danzig. Over een brief die de komst van Simon Stevin te Danzig (1591) aan kondigt hoop ik elders iets te publiceren, 300,60 Burgerboeken en door nieuwe burgers overgelegde bewijsstukken (Geburts- briefe) In de getypte inventaris worden de eerste negen nummers in beslag genomen door de burgerboeken, waarvan het oudste in 1400 begint. Vervolgens worden de overgelegde documenten beschreven, die de herkomst van de nieuwe burgers bewezen. Van meer dan 8400 personen worden dergelijke stuk ken beschreven. De inventaris bevat de naam van de betrokkene, de plaats van herkomst, de datum van het overgelegde stuk en, indien vermeld, het beroep van dc aanvrager. Ik had gelegenheid de inventaris tot op twee-derde door te nemen. Personen met een Nederlandse herkomst hebben zich regelmatig te Danzig gevestigd. Er zijn echter twee perioden aan te wijzen met een verhoogde emigratie uit ons land, te weten het laatste kwart van de 16de eeuw en de laatste twee decennia van de 17de eeuw. Het is opmerkelijk, dat tussen 1680 en 1700 veel personen met het beroep 'zeglarz7 (zeeman) afkomstig uit Noord-Holland, Friesland en het waddeneiland Vlieland zich te Danzig vestigen. Zoals gezegd beschrijft de inventaris op deze rubriek de overgelegde 'Geburts- briefede inventaris is dus geen index op de burgerboeken. Zowel de burgerboeken als de inventaris op deze rubriek zijn gemicrofilmd en derhalve beschikbaar voor geïnteresseerde instellingen. Staatsarchief Torun postadres: Wojewodzkie Archiwum Panstowe w Toruniu plac Rapackiego 4 87-100 Torun Het staatsarchief te Torun is een voortzetting van het in 1927 ingestelde archivariaat van de stad Torun. In de International Directory of Archives staat deze archief dienst nog vermeld als een dependance van het staatsarchief te Bydgoszcz; sinds enkele jaren is het echter een zelfstandig staatsarchief voor Torun en omgeving. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum in 1977 zijn er 2 kleine publikaties over deze instelling verschenen. De eerste is een boekje met afbeeldingen van archief stukken; de tweede is een gids voor de bezoekers met o.m. een overzicht van de aanwezige archieffondsen van de hand van de directeur van het archief mevrouw dr. Karola Ciesielska.9 9 Karola Ciesielska, Informator o Zasobie, Torun 1977. [296] In het depót te Torun bevinden zich naast de archieven van de stad ook die van andere steden, dorpen, regionale staatsadministraties e.d. in het district Torun. In dat verband is verme;denswaard de aanwezigheid van het archief van de stad Chelm- na (Culm) vanaf ongeveer 1480. Het oudere deel van het archief van deze stad, waaronder het oorkondenbestand, bevindt zich in het Geheimes Staatsarchiv te Berlin-Dahlem. De gids van het staatsarchief te Torun bevat ook een literatuuropgave van archi valia uit het stadsarchief Torun, waaraan bronnenpublicaties gewijd zijn.10 Torun is een bloeiende universiteitsstad. De historische faculteit kent een speciali satie in de archiefwetenschappen. Juist tijdens mijn aanwezigheid werd er een lezing gehouden door een Oost-Duits gastdocent over de Hanze-geschiedenis. Na afloop heb ik met verschillende hoogleraren van gedachten kunnen wisselen. De aanwezigheid van een universiteit betekent voor het archief te Torun veel. Ver houdingsgewijs kent, voorzover ik dat gedurende enkele dagen kon waarnemen, de studiezaal te Torun wat meer bezoek dan die te Danzig. Het niveau van de bezoe kers ligt hoog, naar aantallen gemeten ligt het bezoek beduidend lager dan bij de Nederlandse archieven. Genealogie wordt niet dan als historische hulpwetenschap bedreven en amateur-historici zijn ook aanzienlijk minder dik gezaaid dan ten onzent. De inventaris van het archief van de stad Torun is in een vooroorlogse duitse tekst (getypt) op de studiezaal voorhanden. In het eerste deel worden de oorkonden en oudere brieven, losse stukken, beschreven in een chronologische volgorde; in het tweede deel volgen in een systematische ordening de registers en verdere archief stukken. Ten gevolge van interne oorlogen op het gebied van de huidige staat Polen in de 15de eeuw is de economische betekenis van Torun na 1450 sterk teruggelopen. Documenten van belang voor de handelsbetrekkingen met de Nederlanden treft men na die datum nauwelijks meer aan. Inventaris 1 bevat 24 nummers tot aan 1450 die betrekking hebben op de econo mische relatie met onze streken en steden. De oudste stukken betreffen Kampen en Harderwijk (c. 1360). Uit 1382 stamt een privilege voor de Pruisische kooplie den van de graaf van Holland. Jongere stukken houden verband met de onderhan delingen van de Hanze met de hertog van Bourgondie (1386), de relatie van de Han ze met Holland of met Vlaanderen en de maatregelen tegen de Vitaliebroeders. Afwijkend van inhoud is een schepenakte uit Zierikzee van 1391, waarbij ene Franx- ce Symoen aan zijn broer Heynric en aan Jan Buchem het halve dorp 'Clettendorp' transporteert. Inventaris II bevat op het eerste gezicht weinig stukken van belang voor de Neder landse geschiedenis. Het stadsarchief van Torun heeft tijdens de Zwedenoorlog in het begin van de 18de eeuw grote verliezen geleden. Zo zijn er vrijwel geen tolregis- ters bewaard gebleven, wel weer Hanzerecessen (vanaf 1383), maar dat genre treft 10 bv. de oudste schepenboeken: Liber scabinorum Veteris Civitatis Thorunienis, 1363-1428, uitgegeven door K. Kacz- marczyk, Torun 1936 (Fontes T.N.T. dl 29); Ksiega Lawnicza nowego Miasta Torunia, 1387-1450, uitgegeven door K. Ciesielska, Torun 1973 (Fontes T.N.T. dl. 63). [297

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 13