SUMMARY Nederlands - Poolse betrekkingen: Verslag van een bezoek in het kader van de culturele uitwisseling tussen beide landen ken, zowel met alle instellingen die tot dan toe archieven beheerd hadden, als met de wetenschappelijke onderzoekers. Want ook archivarissen hebben niet de wijsheid in pacht. Beschrijvings- en ordeningsmethoden die nu als alleenzaligmakend beschouwd worden, zouden later wel eens niet toereikend kunnen blijken te zijn. Selectiecriteria op macro- en microniveau zullen dan vastgesteld moeten worden in overleg met alle belanghebbenden; het is denkbaar dat men er in de toekomst toe zal komen archivalia uit één archief toch gescheiden onder te brengen - maar niet dan na t eerst een behoorlijke inventaris te hebben gemaakt. Wie nu een particulier archief inventariseert zal vaak binnensmonds "scheurpapier" mompelen. Soms terecht, soms wegens onvoldoende kennis van zaken. Wij kunnen niet alles overzien, maar wij kunnen wel proberen minder eigengereid en kortzichtig te zijn dan Samuel Mul ler was in zijn behandeling van de huisarchieven waar hij toegang toe kreeg. E. P. de Booy Private archives The distribution of the Hardenbroek papers among several record offices and libraries is an example of the way in which a late 19th century archivist thought best to serve the interests of historians and archivists alike. Though the views of archivists in this respect have undergone a marked change, private papers nowadays are still subject to dispersal among many different institutions, where they receive widely divergent treatments. The author advocates a more intensive collaboration between archivists and librarians in order to find solutions for the many problems concerning the acquisition, depositing and listing of private archives. [290] Na een eerste uitwisseling van archivarissen in het kader van het cultureel akkoord tussen Polen en Nederland in 1975/761 heeft in 1979 een tweede contact plaats gevonden. Van 12 tot 26 mei bezocht ondergetekende verschillende Poolse archie ven en instellingen op het gebied van het archiefwezen. In september 1979 bracht de directeur van het Staatsarchief te Danzig een bezoek aan ons land. In aansluiting op het verslag van collega Van der Meiden in het N.A.B. van 1977 volgt nu het verslag van mijn ervaringen. Het werkprogramma, dat vooraf aan de Directie van het Archiefwezen in Warschau was voorgelegd, kon geheel uitgevoerd worden. Daarmee werd een goede basis ge legd voor een studiereis, die inclusief de twee reisdagen 13 dagen duurde. Archief onderzoek werd verricht te Danzig en Torun (Thorn); meer algemene bezoeken werden afgelegd te Warschau. Met enkele mededelingen daarover wil ik dit verslag beginnen. In Warschau had ik in de eerste plaats een onderhoud met de Centrale Directie van het Poolse Archiefwezen vertegenwoordigd door de plaatsvervangend directeur mgr. E. Fracki en het hoofd van de afdeling organisatie mevrouw Danuta Rocka. Onder meer werd van gedachten gewisseld over vraagstukken verband houdende met wetgeving en organisatie. Het was een boeiend onderhoud, dat in een zeer open sfeer gevoerd werd. Aan het gesprek werd ook deelgenomen als tolk door mevrouw Teresa Zielinska, die in Warschau als mijn onovertroffen begeleidster optrad. Na mens de Nederlandse algemene rijksarchivaris mocht ik als geschenk enkele publi caties voor de directeur van het Poolse Archiefwezen prof. dr. T. Walichnowski, die met dienstreis buitenlands vertoefde, overhandigen. Het tweede bezoek te Warschau gold de voorzitter van de Poolse archivarissenver- eniging prof. Zygmunt Kolankowski, in het dagelijks leven directeur van de ar chiefdienst van de Akademie van Wetenschappen. In dit gesprek is van gedachten gewisseld over de sectie Verenigingen van de Inter nationale Archiefraad, in het bestuur waarvan zowel Polen als Nederland momen teel vertegenwoordigd zijn. Ook was prof. Kolankowski bereid mededelingen te G. W. van der Meiden, Verslag van een bezoek aan Poolse archieven, in: NAB jrg. 81, 1977, p. 170-174. T. Zielinska, Archiwa holenderskie i prezechowyane w nich polonika, in: Archeion dl. 67, 1979, p. 203-216 [291

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 10