Personalia en het daaraan voorafgaande artikel 15 van de Archiefwet 1918, Stb. 378; dat immers de Memorie van Toelichting bij laatstgenoemd artikel stelt dat de ge meente-archivaris evenals de secretaris rechtstreeks onder burgemeester en wet houders staat en dat zijn benoeming dan ook op soortgelijke wijze als die van de secretaris is geregeld, terwijl voorts artikel 25 van de Archiefwet 1962 op dit punt geen wijziging heeft gebracht; dat vorengenoemd raadsbesluit afbreuk doet aan de door de wet geregelde positie van de gemeente-archivaris, omdat deze op grond van dat besluit zal worden opge nomen in het hiërarchische verband van het gemeentelijke apparaat en niet meer rechtstreeks onder burgemeester en wethouders zijn wettelijke taak zou kunnen uitoefenen; dat mitsdien dit besluit in strijd is met de wet en niet in stand kan blijven; Gelet op artikel 185 van de gemeentewet; De Raad van State gehoord (advies van 11 april 1979, nr. 4); Gezien het nader rapport van de voornoemde Staatssecretaris van Cultuur, Recre atie en Maatschapeplijk Werk van 3 mei 1979, MMA/AR 203.057 en van Onze Minister van Binnenlandse Zaken van 15 mei 1979, nr. CD 79/24, Afdeling Coör dinatie Documentatieaangelegenheden, Bureau Interdepartementale Documentatie- zaken; Hebben goedgevonden en verstaan: Het besluit van de gemeenteraad van Goes van 14 september 1977, nr. 25, wordt, voor zover het betrekking heeft op het gemeentelijk archief, vernietigd wegens strijd met de wet. Onze Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is belast met de uitvoering van dit besluit dat in het Staatsblad zal worden geplaatst en waarvan af schrift zal worden gezonden aan de Raad van State. Soestdijk, 22 mei 1979 Juliana De Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, G. C. Wallis de Vries De Minister van Binnenlandse Zaken, H. Wiegel Uitgegeven de zestiende augustus 1979 De Minister van Justitie, J. de Ruiter [270] Bucheliusprijs De Vereniging van Nederlandse kunsthistorici kende in 1979 de Bucheliusprijs voor het beste archivalische onderzoek toe aan de dames mr. W. E. S. L. Keyser- Schuurman en drs. M. Wishaupt, chartermeester I en middelbaar archiefambtenaar bij het rijksarchief in Limburg. Ze kregen deze onderscheiding voor hun aandeel in de samenstelling van een rijk geïllustreerd boekwerk over de geschiedenis en de betekenis van het oude Maastrichtse zilversmedenambacht en zijn werken. Dit boek verscheen als catalogus van een grote overzichtstentoonstelling van Maastrichts zilver, vervaardigd tussen de 15e eeuw en 1800, waarop ruim 320 voorwerpen van meer dan 50 zilversmeden werden getoond. Benoemingen Dr. S. Hart, oud-gemeentearchivaris van Amsterdam en archivaris van de Evan- gelisch-Lutherse gemeente aldaar, is op 20 maart 1979 benoemd tot Fellow of the Holland Society of New York als blijk van erkenning van het belang van zijn boeken en artikelen over de invloed van Nederlanders op de ontwikkeling van de Verenigde Staten: Protocol of the Lutheran Church in New York city, 1958; The Pre-History of the New Netherland Company, 1959; Lutheran Church in New York and New Jersey 1722-1760, 1962 en The Albany Protocol, 1971, alsmede talrijke artikelen in het tijdschrift van de Holland Society De Halve Maan geschreven tussen 1961 en 1975. Op 25 september werd in het Stedelijk Museum te Zutphen afscheid genomen van drs. C.O.A. baron Schimmelpenninck Van der Oije als gemeentearchivaris en direc teur van de stedelijke musea wegens zijn benoeming tot provinciaal inspecteur der archieven in Gelderland. De scheidende functionaris werd toegesproken door de burgemeester mr. J. J. Roeters van Lennep, de gemeentesecretaris C. Smit, de vice- voorzitter van het Gelders Oudheidkundig Contact burgemeester W. W. Hopperus Buma van Warnsveld en de voorzitter van de Museumcommissie en de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum de heer J. M. Germans. Als gemeentearchivaris wordt de heer Schimmelpenninck opgevolgd door drs. F. W. J. Scholten, charter meester bij de derde afdeling van het Algemeen Rijksarchief, terwijl tot directrice van de stedelijke musea is benoemd mevrouw drs. D. A. S. Cannegieter. [271]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 40