Ontsluiting, toegankelijkheid en beschikbaarstelling van documentaire gegevens. Onder deze titel werd door het Nederlands Genootschap voor Informatica op 27 en 28 september 1979 in het RAl-Congrescentrum te Amsterdam een bijeenkomst georganiseerd om de ontwikkeling te schetsen van de vastlegging van gegevens en haar administratie, aan de hand van een probleemstelling, van de hedendaagse prak tijk en van deels toekomstige (technische) oplossingen en aanpassingen. Aanleiding tot het houden van deze bijeenkomst was een nieuwe nog niet in praktijk gebrachte vinding van Philips om documentaire gegevens in zeer grote dichtheid met laser stralen in te branden in platen, welke ongeveer even groot zijn als grammofoon platen. De heer W. Verkaik zette aan de hand van de bij Philips Data Systems lopende ontwikkeling van een optical disc drive de voor- en nadelen van optische data re cording uiteen. Voordelen zijn de grotere informatiedichtheid, het uitlezen zonder fysiek kontakt en de potentieel betere houdbaarheid. Daarentegen kan de optische registratietechniek nog niet concurreren in die toepassing van magnetische media waar uitwisbaarheid wordt gevraagd. Verdere sprekers waren: dr. ir. W. Hoekstra van Philips over informatieopslag in het algemeen; drs. J. D. Winsemius, provinciaal inspecteur der archieven in Zuid- Holland en D. R. F. van Bremen1 van Pandata over de archief- en de bibliotheek moeilijkheden en mogelijkheden op dit gebied; A. Otten van Centraal Beheer over de informatievoorziening in het verzekeringswezen: B. A. Otten van Otten systeem- consulting over de persdocumentatiedienst ANP-INFO; dr. V. T. Stibic1 van Philips over opzoektechnieken en de nieuwe opslagmedia; dr. R. L. Schuursma van de Stichting Film en Wetenschap over filmarchieven en J. W. Ruth, adviesbureau voor communicatie en public relations, over viewdata. Prof. dr. A. G. M. van Mel- sen van de Katholieke Universiteit van Nijmegen filosofeerde over de vanouds reeds onderkende moeilijkheid dat we de opgeslagen en toegankelijk gemaakte in formatie ons eigen moeten maken. Gelukkig zijn de mensen om hun leven inhoud te geven niet uitsluitend aangewezen op de moderne veelheid van informatie. De paneldiscussie stond onder leiding van de directeur van de Staatsdrukkerij Th. H. Oltheten. Het ligt in de bedoeling een uitgebreid verslag van deze tweedaagse studiebijeenkomst te publiceren in het novembernummer van het tijdschrift Infor matie. Openbaarmaking adviezen Archiefraad Staatssecretaris G. C. Wallis de Vries van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft besloten om de aan hem uitgebrachte adviezen van de Archiefraad sneller dan voorheen publiekelijk bekend te maken. Door publicatie De heren Van Bremen en Stibic behandelden dergelijke onderwerpen voor de Vereni ging van Archivarissen op de jaarvergadering te Utrecht op 7 februari 1974, zie Ned. Archievenblad 1974 blz. 90-91, 268 in het Jaarverslag van de Archiefraad hebben de adviezen vaak reeds hun actualiteit verloren. De adviezen zullen nu, nadat deze aan hem zijn uitgebracht, ter visie liggen in de bibliotheek van het ministerie van C.R.M. Zij zullen op aanvraag bij de Centrale Directie Voorlichting, Bibliotheek en Documentatie integraal verstrekt worden en bovendien in het weekbulletin van het ministerie verkort weergegeven worden of worden aangekondigd. De staatssecretaris hoopt hiermee meer bekendheid te geven aan het werk van de Archiefraad en zo bovendien in de geest te handelen van de Wet Openbaarheid van Bestuur. Vernietiging van een besluit van de gemeenteraad van Goes In het Staatsblad 1979, nr. 431 is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 22 mei 1979, houdende vernietiging van het besluit van de gemeenteraad van Goes van 14 september 1977, nr. 25, voor zover dit betrekking heeft op het gemeentelijk archief De integrale tekst van dit besluit luidt als volgt: Wij Juliana, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van de Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk van 19 maart 1979, Directie Musea, Monumenten en Archieven nr. 202.351.1 en van Onze Minister van Binnenlandse Zaken van 26 maart 1979, nr. CD 79/11, Afdeling Coördinatie-aangelegenheden, Bureau Interdepartementale Documenta- tiezaken; Overwegende dat de gemeenteraad van Goes bij besluit van 14 september 1977, nr. 25 een reorganisatie van het gemeentelijke ambtelijke apparaat heeft vastgesteld, waarbij (onder meer) het gemeentelijk archief als dienstonderdeel wordt onderge bracht in de onder de gemeentesecretaris ressorterende Directie Maatschappelijke Ontwikkeling; dat in het tweede lid van artikel 25 van de Archiefwet 1962 is bepaald, dat de ge meente-archivaris onder de bevelen van burgemeester en wethouders toezicht uit oefent op het beheer van de archiefbescheiden van de gemeentelijke organen, voor zover deze bescheiden niet zijn overgebracht naar een archiefbewaarplaats; dat deze bepaling uitgaat van een zelfstandige positie van de gemeentearchivaris binnen het gemeentelijke apparaat zodat hij zijn door de wet aan hem opgedragen toezichthoudende taak ten aanzien van dat apparaat naar behoren kan vervullen; dat ook aan het eerste lid van genoemd artikel 25, volgens welke bepaling de naai een gemeentelijke archiefbewaarplaats overgebrachte archiefbescheiden worden be heerd door ofwel de gemeentesecretaris ofwel een daartoe door de gemeenteraad benoemde gemeente-archivaris, de gedachte ten grondslag ligt dat deze laatste func tionaris rechtstreeks onder burgemeester en wethouders en naast de gemeentese cretaris staat; dat zulks blijkt uit de geschiedenis van de totstandkoming van artikel 25, eerste lid, [269]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 39