belangrijke particuliere instellingen opgenomen. Vier jaar later werd een biblio theek opgezet en in 1878 een verzameling beeldmateriaal: de historisch-topografi- sche atlas. Tegenwoordig kan het publiek in het Gemeentearchief dan ook niet alleen archiefstukken vinden, maar ook boeken, tijdschriften, prenten, tekeningen, foto's en sinds 1959 zelfs audio-visueel materiaal zoals films en geluidsbanden. Testament uit 1540 met het spanen doosje, waarin het eeuwenlang als bewijsstuk bij de Weeskamer werd bewaard. Op de tentoonstelling HET ARCHIEF PAKT UIT wordt duidelijk gemaakt hoe het Gemeentearchief tot stand is gekomen, welke materiaal men er in de archieven en collecties kan aantreffen en hoe dat voor allerlei onderzoekingen gebruikt kan wor den. Behalve archiefstukken, boeken, prenten, tekeningen en kaarten uit de 13e tot en met de 20e eeuw is op de tentoonstelling ook te zien hoe archiefberging, -verzor ging en -vernietiging in verleden en heden werden en worden verricht. Tijdens de expositie wordt elke zondagmiddag om 14.00 uur de film van Kees Hin over de Nederlandse archieven vertoond. Bovendien zijn dan archief-medewerkers in het museum aanwezig, die iets kunnen vertellen over de mogelijkheden die het Gemeentearchief biedt. Jaarlijks maken circa 20.000 bezoekers uit binnen- en bui tenland gebruik van de faciliteiten van deze instelling. Het Amsterdams Historisch Museum, Kalverstraat 92, is dagelijks geopend van 9.30-17.00 uur (op 5 december en 31 december tot 16.00 uur); op zondagen, Kerst mis en Nieuwjaarsdag van 13.00-17.00 uur. [266 Tentoonstelling Gemeentelijke Archiefdienst Utrecht Van 13 oktober tot en met 15 december 1979 wordt in het gebouw van de Gemeen telijke Archiefdienst te Utrecht (Alexander Numankade 199) een tentoonstelling gehouden, getiteld 'De stad ten baatZorg voor beheer van de archieven en verzamelingen van de Gemeentelijke Archiefdienst Utrecht, geïllustreerd aan de hand van aanwinsten van de laatste 10 jaar". Doel van deze tentoonstelling is in de eerste plaats om de Utrechtenaren attent te maken op het bestaan van de archiefdienst, op het vele en veelsoortige materiaal dat in haar depóts ligt opgetast, en op de wijze waarop dit materiaal door geïnteres seerden kan worden geraadpleegd. Bovendien zijn de organisatoren er duidelijk op uit geweest om met de opzet van de tentoonstelling aan te sluiten bij het thema van het tweedaags congres dat op 18 en 19 oktober in het Jaarbeurscongrescentrum werd gehouden. Dit thema luidt: "dienstverlening, de relatie tussen archiefdienst en gebruikers". Deze studiedagen werden georganiseerd door de Vereniging van archivarissen in Nederland (VAN) in het kader van de internationale archiefweken die op initiatief van de Internationale Archiefraad (Conseil International des Archives) te Parijs in het najaar worden gehouden. De tentoonstelling is opgebouwd uit materiaal afkomstig uit de archieven, de bi bliotheek en de prentenverzamelingen van de archiefdienst. Getracht is om een in druk te geven van de grote verscheidenheid aan materiaal dat zich in de archief bewaarplaats bevindt, en duidelijk te maken dat bij elk historisch onderzoek zowel de archieven als de bibliotheek en de prentenverzamelingen betrokken moeten wor den. Hierop wordt ook in de geïllustreerde tentoonstellingscatalogus gewezen. Deze bevat naast een lijst van geëxposeerde stukken een viertal inleidende artikelen. De tentoonstelling "De stad ten baatis op werkdagen geopend van 10.00-16.00 uur en op zaterdag van 10.00-12.00 uur. Bovendien zijn er drie avondbijeenkomsten gepland, waarop de tentoonstelling eveneens te bezichtigen is. De sprekers van deze avonden zullen verslag uitbrengen van de ervaringen die zij hebben opgedaan tijdens een onderzoek bij de Utrechtse archiefdienst. Het programma van de bijeenkomsten ziet er als volgt uit: dinsdag 6 november 19.30 uurP. J. K. van Werkhoven, Genealogisch onderzoek, C. J. de Jong, De geschiedenis van een 300 jaar oud Utrechts bedrijf; dinsdag 20 november 19.30 uurP. D. 't Hart, Demografisch (of bevolkings-) onder zoek, mw. E. van den Dool, Buurtonderzoek in Utrecht- Zuid; dinsdag 11 december 19.30 uur dr. G. T. Haneveld. De geschiedenis van het medisch onderzoek, Excursie door het archiefgebouw [267]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 38