Boekbespreking Berichten malige dijkgraaf Arend van Echten tot Arendshorst, in functie van 1780 tot 1795. Dit raadsel is intussen ook door de studie bij het opstellen van de inventaris niet opgelost. Het archief over de periode tussen 1798 en 1836 is vrij compleet. Ook het archief van het in 1836 gereglementeerde 7e dijksdistrict van Overijssel waterschap Salland) is redelijk volledig. Om een aantal redenen is als cesuur het jaar 1952 aangehouden o.m. omdat in dat jaar het gebied van het waterschap aanmerkelijk is uitgebreid en de decimale or dening volgens de code van het Registratuur bureau van de Unie van Waterschaps bonden m.i.v. 1 januari 1953 werd gehanteerd. De archieven zijn in omvang afgenomen, daar uit de periode 1851-1952 stukken voor vernietiging in aanmerking kwamen, voor zover dit al niet ter plaatse door de toenmalige secretaris van het waterschap was gedaan. Er is nu ca. 10 m' archief vernietigd. De omvang van het archief van de Sallandse Schouw is nu, na de inventarisatie c.a. 1.25 m', van het archief van het waterschap Salland tussen 1836 en 1952 ca. 11.35 m', van het archief van de Brikskampse Schouw ca. 0.15 m' en van de kaarten collectie eveneens 0.15 m'. De totale omvang is derhalve ca. 12.90 m'. Buiten bovengenoemde inventarisatie zijn gebleven reeds bij het waterschap aan wezige redelijk geordende en geïnventariseerde archivalia van de in 1970 opgeheven polders: het Lierder- en Molenbroek, de Molenpolder onder Windesheim en Her- xen, Sekdoorn, de Vijf Marken en het Zuthemerbroek. Het stemt tot voldoening, dat tijdig voor het betrekken van het nieuwe waterschaps gebouw degelijke en deskundige aandacht is besteed aan de inventarisatie van de archieven. Olst, augustus 1979. H. P. Nieuwenhuisen [264] J. G. J. van Booma. Windesheim, gids voor de bezoeker met historische gegevens, uitgegeven door de kerkrestauratie-commissie van de Hervormde Gemeente te WindesheimZwolle 1979, 36 blzmet 20 foto's, prijs 3,90 bij de boekhandel en 5,10 (inclusief portokosten) bij storting op postreke ning 3827800 t.n.v. het kerkrestauratiefonds van genoemde gemeente. Dit boekje verscheen met financiële steun van het gemeentebestuur van Zwolle als deel 1 van de Geert-Grootereeks. Het bevat gegevens over het in 1387 gestichte Windesheimer klooster van de Broeders des Gemenen Levens, dat tot 1579 bestaan heeft en waarvan de vroegere brouwerij in 1632 als Hervormde kerk in gebruik werd genomen. Het ligt in de bedoeling bij de restauratie de bovenruimten van het ge bouw in te richten voor een permanente expositie over de Moderne Devotie. Met de voorbereiding daarvan houdt zich een historische werkgroep bezig, die ook het archief- en literatuuronderzoek en het oudheidkundig bodemonderzoek wil bevor deren en coördineren. Voor informatie en suggesties kan men zich wenden tot de auteur, De Visserstraat 34, 2805 SJ Gouda. Behalve het reeds genoemde geeft deze gids ook bijzonderheden over het bouwen in de late Middeleeuwen met o.a. een afbeelding van de omstreeks 1270 gebouwde kloosterbrouwerij te Villers-la-Ville in België. Het is al met al een aantrekkelijke uitgave geworden, die de aandacht verdient van kerkhistorici en monumentenlief hebbers, niet in de laatste plaats ook om de uitvoerige bronnenopgave, die zowel archief- als bibliotheekmateriaal omvat. J. H. v. d. HO. Het Gemeentearchief in het Amsterdams Historisch Museum In het kader van het Archiefjaar verleent het Amsterdams Historisch Museum van 26 oktober 1979 tot en met 6 januari 1980 gastvrijheid aan het Amsterdamse Ge meentearchief met de tentoonstelling HET ARCHIEF PAK.T UIT, het Amster damse Gemeentearchief te gast in het Amsterdams Historisch Museum. De archieven van Amsterdam zijn bijna zou oud als de stad zelf. Archiefstukken werden door de opeenvolgende stadsbesturen zorgvuldig als bewijsstukken bewaard. In 1848 werd een archivaris met het beheer ervan belast, waarmee de grondslag werd gelegd voor het huidige Gemeentearchief. Toen werden ook archieven van [265]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 37