Het Cartularium van A ernt van Dorp vervaardigde filmbestand dan gehandhaafd moeten worden, ook na de overbren ging naar de rijksarchiefdienst? Of is het juister de overbrenging naar de 11 rijks archiefbewaarplaatsen te regelen? Of moet naar de rijksarchiefbewaarplaatsen in de provincies een filmcopie van het BS-bestand voorzover dat op die provincies be trekking heeft? Ziedaar enkele vragen, enkele notities, bij het artikel-Breedveld. De tekst van zijn artikel moet goed bestudeerd kunnen worden. Daarom is het ver heugend, dat schrijver en eerste uitgever erin hebben toegestemd, dat het Archieven blad het overneemt. En nu maar hopen, dat er veel reacties bij ondergetekende of bij de redacteur zullen binnenkomen, waarvoor bij voorbaat dank. 7-8-1979 jj. J. van Meerendonk SUMMARY The double specimen of registers of births, marriages and deaths. Mr. P. Breedveld, retired head of the Civil registration service of the municipality of The Hague, suggests replacing the double specimen of each register containing the civil registration of births, marriages, and deaths by microfilms. The double of each of the registers mentioned above, is issued to enable inspection of their contents and to permit the building-up of a system of shadow-records. Moreover, Mr. Breedveld suggests the use of a central register for the inscription of authorized annotations that cannot be added in the margin of the microfilmed act of birth, marriage or death. When it is more than 50 years old, the previously mentioned double of each register is transferred to a state repository. On the other hand, the register in which the primary acts of births, marriages and deaths have been recorded, usually remains at the Registrar of the municipality until it is 100 years old. Because the double specimen of each register will be accessible to the general public in a state repository at a considerably earlier date, one can expect an evergrowing number of interested visitors wanting to start research into such a register in a state repository. The Head of the State Archives Inspection Office requests the opinion of all par ties interested in the manufacture, use and durability of microfilms. [232] Ter Inleiding Eén van de archiefstukken voorkomende in het op de Eerste afdeling van het Al gemeen Rijksarchief berustende "Familiearchief Van Dorp" kent de volgende om schrijving: Cartularium van Aernt van Dorp, aangelegd in 1588. Met bijvoegsels uit 1591 en 1592. 1 deel. N.B. De oudste hierin opgenomen akte dateert van 12701" Hoewel men bij het tegenkomen van de term "cartularium" geneigd is te denken aan een door een klooster aangelegde verzameling van afgeschreven akten, hoeft dit niet het geval te zijn. Uit diverse archieven blijkt dat ook particulieren hun geschiedenis en hun rechten op deze registratiewijze overzichtelijker hebben willen vastleggen.'2 In dit artikel is naast een levensschets van Aernt van Dorp, in wiens opdracht het tot leidraad dienende Cartularium werd gemaakt, tevens gepoogd de problematiek rond het ontstaan en de herkomst te ontrafelen. Aan het eind worden het materiaal en de inhoud van het register bekeken.3 Het artikel is ontstaan als een nevenprodukt van de inventarisatiewerkzaamheden aan het "Familiearchief Van Dorp". Aernt van Dorp en zijn Cartularium Jn 1528 werd Aernt van Dorp, vermoedelijk in Den Haag, als achtste kind geboren uit het huwelijk van Adriaan van Dorp, edelman in Holland, en Josina van Wey- burch. In 1553 huwde hij Maayken Booms die in 1554 bij de geboorte van haar eerste kind reeds kwam te overlijden. Nog in hetzelfde jaar hertrouwde Van Dorp met Anna Grillet de la Roche-Breteau (f 1588). Uit deze huwelijken had hij één zoon en zes dochters.4 Tevens was er nog een buitenechtelijk kind, aan wie in Van 1 Het familiearchief wordt geherinventariseerd. Het voorlopig inventarisnummer is 249. 2 Zo lijkt het afgaande op de definitie welke de Van Dale (p. 436) aan het begrip "car tularium" geeft, alsof men deze alleen door kloosters vervaardigd zou aantreffen. Te recht ontbreekt mijns inziens het woord klooster in de definitie welke de Archivistische Terminologie er onder no 52 aan geeft. 3 De inhoudsbeschrijving, welke in een bijlage is verwerkt, heeft tevens de bedoeling een ingang op het cartularium te zijn. 4 Zie het "Familiearchief Van Dorp", voorl. inv.no. 230. 233

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 21