De vraag is echter of de huidige modus niet te duur en te bezwarend is. Behalve dat de dubbelen de waarborg zijn voor een reconstructie, plegen ze ook te worden ge bruikt bij de visitatie door de officieren van justitie een mogelijkheid die bepaald geboden moet blijven. Van veel minder belang is de raadpleging ter griffie door rechters, parket of raads lieden. Gemakkelijker is de verstrekking van een afschrift of uittreksel door de be treffende burgerlijke stand, die daartoe meestentijds voortreffelijk is geoutilleerd. Tot een conclusie komende zou moeten worden omgezien naar een beknoptere mo gelijkheid, waarbij zeker het gebruik van geavanceerde hedendaagse media niet moet worden geschuwd. Zeker niet wanneer dit belangrijke besparingen zou bieden. In deze trant denkende zou kunnen worden voorgesteld om bij de gemeenten op de oude vertrouwde voet voort te gaan en jaarlijks de dubbelen aan de rechtbank te blijven offreren. Alleen zou dit om na te noemen reden op wat minder luxueuze minder tijdbesten- dige en dus goedkopere wijze kunnen geschieden. Wanneer de dubbele registers aldus op eenvoudige edoch serieuze wijze worden gepresenteerd, dan zouden deze tenminste twee jaren mee kunnen gaan teneinde de officieren van justitie in de ge legenheid te stellen de visitatie te verrichten. Na deze twee jaar zou dan het cruciale tijdstip kunnen aanbreken waarop de dubbelen op beschermde wijze worden over gebracht naar een nader te kiezen centrum. Hier zouden ze deugdelijk kunnen worden gemicrofilmd, waarna de microfilms centraal blijven opgeslagen. Geregistreerd naar jaargang, gemeente, arrondissement etc. Vervolgens zouden de aldus op microfilm gezette dubbelen kunnen worden vernietigd. Een gewetensvol ambtenaar van de burgerlijke stand kost het neerschrijven van de voormelde laatste zinsnede grote moed dit zij toegegeven. Deze aan blasfemie grenzende gedachte wordt echter ingegeven door de waarschijn lijk bittere noodzaak om de tot 10 km aangewassen registratie een halt toe te roepen. Het directe winstpunt is dat griffies de komende jaren niet uit hun archieven zouden barsten en dat alleen om deze reden misschien ooit minder direct tot kostbare nieuw bouw zou behoeven te worden besloten. (Bestek '811). Nu komen de kantmeldingen om de hoek kijken. Kantmeldingen worden thans door de gemeentelijke burgerlijke standen aan de griffies in afschrift aangeboden. De gelegenheid heeft ontbroken zo zij al wordt geboden om na te gaan of de kantmeldingen steeds en regelmatig ter griffie in de dubbelen worden verwoord. Aangenomen dat dit nog steeds getrouwelijk geschiedt waaraan niet getwijfeld wil worden ook dan is het de vraag of de hiermee geplaagde griffieambtenaren ten deze een redelijk noodzakelijke arbeid verrichten. Voorstelbaar zou zijn om ook met de kantmeldingen een nieuwe koers te gaan varen, zonder het oorspronkelijke doel uit het oog te verliezen. Overwogen zou kunnen worden de kantmeldingen al of niet via de griffier te doen toekomen aan de hier- voren aangeduide centrale waar de micro-dubbelen worden bewaard. De kantmeldingen zouden ook hier al of niet op microfilm gebracht per jaar- 228 register kunnen worden opgeslagen zonder ze aanstonds in het micro-dubbel te ver werken. Dit laatste kan geschieden en dat is vroeg genoeg wanneer zich de calamiteit voordoet, waarbij de reconstructie van het betreffende register nodig wordt. Deze methodiek zou een niet onaanzienlijke arbeidsbesparing opleveren en misschien ook tegemoet komen aan de personeelsmoeilijkheden, waarmede naar beluisterd ook sommige griffies kampen. Blijven tenslotte nog de "Bijlagen" om aandacht vragen. Voor de in dit vakjargon nog niet ingewijde zij vermeld dat hiermede bedoeld worden de stukken welke aan de registers "gehecht" worden en mede ter griffie v/orden overgebracht. Wanneer de informatie te dezer zake goed is overgekomen, zou vermoed mogen worden dat de bijlage nog 3 X zoveel ruimte innemen als de registers. Hoewel wederom met eerbiedige schroom, zou ook hier de vraag kunnen worden opgeroepen of al dit bewaren ook na de visitatie van de registers wel zo drin gend noodzakelijk is. Wanneer de ambtenaar van de burgerlijke stand partijen tot hun rechtshandeling heeft toegelaten, c.q. het feit van een geboorte c.q. overlijden heeft gestaafd, dan heeft hij kennis genomen van de voorgeschreven stukken. Deze stukken zouden als voren met de dubbelen ter griffie kunnen worden overgebracht. We'k bezwaar is er echter dat de overgelegde stukken aan betrokkenen worden te- tuggegeven, c.q. voor zover van louter administratieve aard na het vrijgeven van de dubbelen voor de microfilm, worden vernietgd? Dat er later (na de visitatie] nog naarstiglijk in de bijlagen wordt gespeurd is tot he den niet bekend. Wanneer het teruggeven (na visitatie) van de bijlagen te omslachtig worden bevonden, zou het aan de prudentie van de betreffende burgerlijke stand kunnen worden overgelaten de originali terstond terug te geven en door de ambte naar gewaarmerkte copieën als bijlagen aan de akte te hechten. Het vorenstaande samenvattende zou kunnen worden gekomen tot de navolgende conclusies en aanbevelingen: a. Gemeenten. Nu de registers losbladig mogen worden aangelegd en diensvolgens de "dubbelen" middels doorslag kunnen worden vervaardigd bestaat ook gelet op de relatief niet exuberante kosten zijdens de Nederlandse gemeenten geen dringende behoefte de huidige "dubbelen"-procedure te wijzigen. b. Rijk. Gelet op de sedert een lange rij van jaren onstuitbare aanwas bij de arrondissements griffies van de jaarlijks in bewaring te nemen "dubbelen" is een heroverweging van de huidige procedure geraden. Overwogen zou kunnen worden: a. de "dubbelen" gedurende twee jaar bij de griffies te bewaren teneinde het parket in de gelegenheid te stellen als tevoren de visitatie te verrichten; b. de "dubbelen" na twee jaar te brengen naar een "centrale"; [229

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 19