De 'dubbelen'* van het openbaar onderwijs kan opbergen in de gemeentelijke archiefkluis werd aangevoerd, dat een grote hoeveelheid archiefbescheiden zich juist "in het zoge naamde "lopend archief", bestaande uit een aantal ladenkasten, die een gering brandwerend vermogen hebben" bevond. Vervolgens "dat door het stellen van zeer hoge eisen echter niet een te groot beroep op gemeenschapsgelden mag worden gedaan" door beveiliging tegen brandgevaar als noodzakelijk aan te voeren, waarna de beschikking eindigt met "dat blijkens de ingewonnen adviezen (vermoedelijk van de inspecteur en burgemeester en wethouders, S.) met een bedrag van 700, voor de aanschaffing van een archiefkast kan worden volstaan; dat derhalve in het licht van het vorenstaande de dwingende noodzaak voor de aanschaffing van de door adressant gevraagde archiefkast niet is gebleken; dat derhalve door de aan schaffing van een archiefkast als door adressant bedoeld, de normale eisen, aan het geven van onderwijs te stellen, worden overschreden". Een enkele opmerking nog. Het wonderlijke argument, dat tot nog toe andere, goed kopere, kasten werden aangevraagd, waarop de norm is afgesteld, is natuurlijk geen argument om de kwestie niet eens ten principale te herzien. Iets anders is natuurlijk of een archiefkast een ijzeren opbergkast zonder meer is van 0,75 mm gewalst plaat staal, niet luchtdicht, waarin de inhoud ontvlamt bij brand omdat het omhulsel roodgloeiend wordt. Juist schoolgebouwen blijken de laatste jaren dikwijls in vlam men op te gaan en de brandweer zal zich niet voor het behoud van de meestal in één laag gebouwde scholen inzetten, maar zich op het behoud van de belendende bebouwing concentreren. Een tijdsfactor van enkele uren brandwerendheid zou juist de redding van het archief kunnen zijn. In het hele verhaal is niet over inbraak- vrije kasten gesproken. Voorzieningen tegen inbraak zijn al te dikwijls bij gemeen tehuizen onvoldoende of geheel afwezig. Schoolbesturen voor bijzonder onderwijs zullen stellig niet voorop lopen. De prijsklasse van zulke kasten is wel een geheel andere. Het is hoe dan ook jammer, dat het streven van het schoolbestuur niet alleen niet is gehonoreerd, maar kennelijk ook in het geheel niet is begrepen. Of anders gezegd, welke eisen moet je aan een archiefkast stellen? C. O. A. Schimmelpenninck van der Oije SUMMARY Which requirements a filing cabinet should meet? By virtue of law the municipal council of Rheden put the necessary funds to the disposal of the board of the Christian Elementary School at Ellecom for the pur chase of a filing cabinet. The money was only sufficient to buy a cabinet which, although dustfree, was not fireproof. The schoolboard appealed to the Minister of Education and Sciences who put the municipal council in the right, even though the schoolboard had urged that particularly schoolbuildings ran the risk of a fire. [224] Voor de insider is het volkomen duidelijk wanneer wij spreken over de "dubbelen". Voor hen, die niet zo vertrouwd zijn met het burgerlijke stand-bargoens zij verwezen naar 16, lid 4, Boek 1 BW houdende het voorschrift dat van alle registers van de burgerlijke stand die van huwelijksaangiften en van toestemming tot het huwelijk alleen uitgezonderd een dubbel of een afschrift wordt gehouden, volgens regels, bij algemene maatregel van bestuur te stellen. De uitvoeringsvoorschriften zijn summier. Het Besluit Burgerlijke Stand volstaat met in artikel 5, lid 3, te verhalen dat van de registers van geboorten, van huwelijken en echtscheidingen, en van overlijden dubbelen worden gehouden. Enige verfijning geefi het betreffende artikel door te zeggen, dat met machtiging van de Minister van Justitie in plaats van een dubbel een afschrift gehouden kan worden. Verder zegt artikel 6, dat uiterlijk in de maand maart de dubbelen van het vorige jaar naar de griffie van de rechtbank zullen worden overgebracht. Artikel 7 van het Besluit belast de griffier van de rechtbank met de bewaring. Tot zover de wettelijke regeling. De geschiedenis van de dubbelen reikt terug tot in het Franse verleden. Een Ordon- nance van 1652 bepaalde, dat de kerkelijke registers voortaan in dubbel moesten worden gehouden en rayonsgewijze zouden worden opgeslagen. Dit Koninklijk decreet was niet zozeer bedoeld als voorzorgsmaatregel voor het ge val van het verloren gaan door een calamiteit als wel om meer greep te krijgen op de burgerlijke standshandelingen, welke alstoen nog uitsluitend aan de kerkelijke over heid waren voorbehouden. De voorgestane secularisatie (verwereldlijking) werd eerst door de Franse revolutie voltooid, waarbij de zorg voor de "état-civil" van de clerus naar de mairie overging. De Code nam het stelsel van de "dubbelen" over, waardoor dit laatste bij ons in 1811 ingang vond en sedertdien naarstiglijk gevolgd is, zo vlijtig dat de rij der dubbelen nu reeds 10 km meet. Bij diverse gelegenheden zijn de dubbelen reeds het voorwerp van ernstige studie en opgewekte discussie geweest. Ook in de eigen burgerlijke stands-kring is periodiek aandacht aan dit onderwerp geschonken. Misschien maar dit kan een misvatting zijn is deze attentie enigermate verflauwd nadat rond 1958 het selsel van de losbladige registers entrée vond. Het met de hand schrij- Met toestemming van schrijver en uitgever overgenomen uit Het Personeel Statuur orgaan van de Nederlandse Vereniging van Ambtenaren van de Burgerlijke Stand (Ne- vabs), 30e jaargang mei/juni 1979 nr. 3. [225]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 17