De slanghaspel heeft het voordeel dat de bediening zeer eenvoudig is en de worp lengte (afstand bedienaarvuur) groot, aanmerkelijk groter dan de draagbare toe stellen. Door de grote worplengte kan degene die de slanghaspel bedient een grotere afstand tot het vuur bewaren (psychologisch effect), hij loopt dan tevens minder risico lichamelijk letsel op te lopen (denk b.v. aan rook). Conclusie Samenvattend kunnen wij stellen dat voor het blussen van een begin van brand in archieven in verband met bluseffect een vaste slangnaspel (of eventueel een nat- blusser) de voorkeur geniet. De nevenschade ten gevolge van de gebruikte blusstof is te prefereren boven een brand, die door een minder effectief blusmiddel een veel groter gedeelte, of mis schien het gehele archief in de as legt. Tenslotte dienen wij te beseffen dat als onze bluspoging faalt de brandweer de brand voor ons zal blussen metwater. Demonstratie Na afloop van deze inleiding begeeft het gezelschap zich naar een buitenterrein bij het provinciehuis, waarheen door toedoen van de heer H. J. van der Pennen, chef technische dienst/bevelvoerder van de bedrijfsbrandweer, enig materiaal om be ginnende brandjes te ensceneren en enige zgn. kleine blusmiddelen zijn getranspor teerd. Achtereenvolgens worden leeggespoten: een (12 kg) poederblusser, een (6 kg) CO-2-blusser, een (6 kg) BCF-blusser en een nat- blusser. Bij alle vier toestellen blijkt, dat het kritieke punt ligt in het feit, dat men in een panieksituatie rustig een gebruiksaanwijzing moet lezen en in daden omzetten. Wat de bluswerking betreft, deze was bij alle vier voor de zeer kleine beginnende brandjes voldoende. De poederblusser blijkt voor archief volkomen ongeschikt te zijn, doordat het poe der een desastreuze rommel veroorzaakt. De poederdeeltjes zullen overal in door dringen, ook in archiefdozen. Het poeder is hygroscopisch (het trekt vocht uit de lucht aan), zodat men na eventueel gebruik onmiddellijk het gehele archief blad voor blad zal moeten schoonzuigen of vegen. Het toestel maakt veel lawaai, hetgeen paniek in de hand kan werken. De COa-blusser is de helft minder effectief dan de BCF-blusser. De C02-blusser heeft bovendien als nadeel dat hij erg zwaar is. Beide blusstoffen hebben als voor deel, dat zij restloos verdampen. De natblusser (gevuld met gewoon water; na vulling wordt dit met een pomp onder druk gezet) geeft het snelste effect. Men kan op vrij grote afstand van het brandje blijven. De inhoud van 9 liter is na gebruik betrekkelijk gemakkelijk uit de ruimte te verwijderen. Van het archief behoeft men nauwelijks meer dan het ver pakkingsmateriaal te vervangen. In de ondertussen gevoerde discussie kwam de prijs van de diverse typen aan de orde. De poederblusser is in aanschaf het goedkoopst, gevolgd door de C02-blusser, dan de BCF-blusser en tenslotte de natblusser. Het getoonde type natblusser vult men [212] zelf gratis bij, men kan bovendien de werking zelf periodiek controleren. Zelf navul- len heeft als voordeel ook, dat men gemakkelijker kan oefenen. De prijs voor na- vullingen van de andere blussers lopen op in de volgorde: poeder, C02 en BCF. Discussie Beginnende brandjes Deze kunnen behalve met de draagbare blussers ook met de slanghaspel (volgens NEN 3211) worden bestreden. Deze heeft als voordeel dat de bediening zeer een voudig is, dat men op een vrij grote afstand van het vuur kan blijven en dat de blusstof onbeperkt voorradig is. Drs. Den Teuling attendeert op het ongewenste van een waterleiding in de archief bewaarplaats, wegens gevaar voor lekkages. !ng. Levert merkt op, dat de slang 20 m lang is en dus bij kleine bewaarplaatsen buiten de eigenlijke depotruimte kan worden geïnstalleerd. De aanwezige inspecteurs blijven in het algemeen een grote afkeer van waterblus- Tijdcns de demonstratie Foto: J. D. Winsemius. [213]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 11