Personalia Archiefraad Bij Koninklijk besluit van 15 december 1978 nr. 19 is, met ingang van 1 januari 1979 prof. mr. J. P. A. Coopmans op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voor zitter, tevens lid, van de Archiefraad, en zijn tot lid van de Archiefraad voor het tijdvak aanvangende 1 januari 1979 en eindigende 31 december 1983 benoemd: mr. dr. L. de Gou, oud-burgemeester van Haarlem en bestuurslid van de Stichting Cen traal Bureau voor Genealogie, wonende te Haarlem: J. A. van der Horst, hoofd van de afdeling coördinatie documentatie-aangelegenheden van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en voorzitter van de permanente commissie voor de post- en archiefzaken bij de rijksadministratie, wonende te Leiden: prof. mr. O. Moorman van Kappeen, hoogleraar in de Nederlandse rechtsgeschiedenis aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, wonende te Beek (gem. Ubbergen): drs. R. A. D. Renting, gemeente-archivaris van Rotterdam, wonende te Mijnsherenland: dr. D. van der ^^cl, griffier der Staten van Zeeland, wonende te Middelburg. Tevens is voor het tijdvak aanvangende 1 januari 1979 en eindigende 31 december 1983 tot voorzitter van de Archiefraad aangewezen het lid mr. dr. L. de Gou. Promotie Aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen promoveerde 14 december drs. J. A. K. Haas tot doctor in de letteren. Haas, die als chartermeester verbonden is aan het Rijksarchief in Limburg, deed dit op het proefschrift "De verdeling van de landen van Overmaas 1644-1662". In dit proefschrift beschrijft dr. Haas de politieke touw trekkerij rond de stadjes Dalhem, Valkenburg en 's-Hertogenrade, die in 1644 bezet werden door het Staatse garnizoen van Maastricht. De bestuurderen van Overmaas weigerden echter de eed van trouw af te leggen aan de Staten-Generaal. Zij waren van mening, dat zij gehoorzaamheid verschuldigd waren aan de koning van Spanje. Het verloop van het Spaans-Staatse conflict betreffende de landen van Overmaas", zo stelt Haas, "is in hoge mate beïnvloed door de eisen die de internationale poli tieke situatie van het ogenblik aan de betrokken partijen stelde". Het conflict duurde achttien jaren, toen de Spaanse koning min of meer bakzeil moest halen en het verdrag in 1662 mede ondertekende. Dr. Haas, die in 1938 in Heerlen werd geboren, studeerde in Nijmegen geschiedenis en verwierf in 1967 het hoger archiefdiploma. De dissertatie verscheen bij Van Gorcum en Comp. te Assen als nr. 27 in de serie Maaslandse Monografieën, prijs ingenaaid 65,en gebonden 75, [78] Benoemingen Mr. T. N. Schelhaas, adjunct-gemeentearchivaris van Haarlem, is m.i.v. 1 februari 1979 benoemd tot directeur van het Centraal Bureau voor Genealogie te 's-Graven- hage. Hij werd te Haarlem opgevolgd door mr. A. P. A. M. Spijkers. Mr. M. W. van Boven, chartermeester bij de rijksarchiefinspectie is benoemd tot gemeentearchivaris van Helmond. Jubileum Op 16 maart 1979 werd in het gemeentearchief te Utrecht een receptie gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de gemeentearchivaris dr. J. E. A. L. Struick. Afscheid Op 30 maart 1979 werd in Hotel Des Indes te 's-Gravenhage afscheid genomen van drs. J. Fox, plaatsvervangend algemeen rijksarchivaris en oud rijksarchivaris in Zuid-Holland, die de rijksarchiefdienst heeft verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hierop zal in de volgende aflevering nog teruggekomen worden. Nieuwe leden P. J. Bos, Tuindorp 11, 4341 CA Arnemuiden Mevr. A. M. Jolles-van Loo, Joz. Israëlslaan 43a, 2282 TB Rijswijk Z.H. Bedankt als leden Mevr. H. C. A. Baas-Pals te Hoorn R. N. Berg te Brussel T. M. van de Bles te Steggerda Mevr. C. M. Blinker-Lont te Paramaribo Mevr. A. C. Donker te Haaften H. G. Frielink te Bussum Mevr. J. Gerritsen te Utrecht Mevr. M. R. Granviel te 's-Gravenhage Th. P. C. Greep te Eindhoven C. Ginjaar te Kollum [79]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 42