Berichten Werkgroep Bevordering Pershistorisch Onderzoek ingesteld Onder auspiciën van de Sociaal-Wetenschappelijke Raad van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschappen is onlangs de Werkgroep Bevordering Pershistorisch Onderzoek in het leven geroepen. De werkgroep is als volgt samen gesteld: prof. dr. I. Schöffer (voorzitter), dr. J. M. H. J. Hemels, dr. H. J. Scheffer, en dr. M. Schneider (leden), en drs. R. A. H. Vos (secretaris). De werkgroep heeft tot taak na te gaan welke mogelijkheden er zijn het pershisto risch onderzoek in Nederland te bevorderen en daartoe de eerste stappen te doen. In eerste instantie zal de aandacht meer specifiek gericht zijn op: een inventarisatie van lopend pershistorisch onderzoek: een inventarisatie van in Nederlandse bibliotheken, archieven en andere instel lingen aanwezig pershistorisch materiaal (opstelling van een vindplaatsenre- gister van kranten en andere periodieken en eventueel ander materiaal); het opstellen van een handleiding voor pershistorisch onderzoek t.b.v. studenten en onderzoekers; het opstellen van een lijst van mogelijke onderwerpen voor (deel)onderzoekingen op pershistorisch terrein t.b.v. scripties, dissertaties en andere onderzoekingen. Geïnteresseerden kunnen zich in verbinding stellen met de secretaris van de werk groep, drs. R. A. H. Vos, Appelgaarde 111, 2272 TC Voorburg, tel. 070-264201 toestel 2756 (kantoor) of 070-270144 (privé) of met het secretariaat van de Sociaal- Wetenschappelijke Raad (dr. H. J. Scheffer of drs. G. W. Muller), Kloveniersburg wal 29, 1011 JV Amsterdam, tel. 020-222902. Archiefdagen 1979 In 1979 zullen in vele landen archiefweken worden gehouden en de Vereniging van Archivarissen in Nederland heeft in het kader daarvan de archiefgebruiker centraal gesteld in een congres gewijd aan het thema dienstverlening. Dit congres wordt op 18 en 19 oktober gehouden in het Jaarbeurs- Congres- en Vergadercentrum te Utrecht. Op 18 oktober zullen vier sprekers van buiten de archiefwereld de verschillende kanten van het werken in of met archieven als gebruikers belichten. Het is de be doeling dat die dag tevens een Nederlandse film over de archieven voor de eerste keer vertoond zal worden en dat een boek over de Nederlandse archieven zal ver schijnen. Op 19 oktober zullen archivarissen de dienstverlening belichten van ar chiefstandpunt uit. [76] Rijksarchief in Drenthe Met ingang van 1 januari 1979 staan op de studiezaal van het Rijksarchief in Drenthe de acten van de Burgerlijke Stand (geboorten, huwelijken en overlijden) op microfilm ter beschikking van de bezoekers. Voor het aflezen van de microfilms zijn twee leesapparaten beschikbaar. Met behulp van een reader-printer kunnen de bezoekers voor 0,75 zelf een copie van de door hen gewenste acte maken. De bijlagen bij de huwelijksacten zijn voor onderzoek nog niet beschikbaar; ook inlichtingen kunnen daaruit niet verstrekt worden. De reden, dat de bijlagen niet geraadpleegd kunnen worden, is gelegen in het feit dat vrijwel alle archivalia, in verband met de afbraak van het oude dépot en de bouw van een nieuw, in hulpdépóts zijn opgeslagen en derhalve moeilijk toegankelijk. Waarschijnlijk zal pas in 1981 de oude toestand van normale raadpleegbaarheid van alle archivalia weer hersteld zijn. In dit verband kan het besluit van de Rijksarchief dienst om de Drentse huwelijks-bijlagen 1811-1842 als eerste op microfilm ter be schikking van de nu in hun onderzoek beperkte onderzoekers te stellen, een pleister op de wonde leggen. Overigens blijft de regeling van kracht, dat in de studiezaal te raadplegen stukken twee dagen van tevoren dienen te worden aangevraagd. Hiervan zijn uitgezonderd de volgende archieven en fondsen: doop-, trouw- en begraafboeken, de zgn. Tien- jarentafels, Oude Statenarchieven, Schuitengerechten, Etstoel, huis- en familie-ar chieven, handschriftencollecties en enkele kleinere fondsen. De studiezaal kan hier over desgewenst nader inlichtingen verstrekken. Deventer steunt Fonds International pour le Développement des Archives Op 19 maart 1979 werd het pand Klooster-Zuid officieel in gebruik genomen door de Gemeentelijke Archiefdienst van Deventer. De Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, mr. J. L. M. Niers, verrichtte de openingshandeling. In de vol gende aflevering zal hier verder aandacht aan besteed worden. Hier moge slechts gewezen worden op het initiatief van de gemeente-archivaris drs. B. Woelderink om hun die bij de ingebruikneming een attentie zouden willen aan bieden te verzoeken het daarvoor uitgetrokken bedrag te bestemmen voor het Fonds International pour le Développement des Archives. Dit fonds heeft ten doel het opleiden van archivarissen uit de derde wereld en het veilig stellen van histori sche bronnen aldaar door middel van microverfilming. Giften kunnen nog gestort worden op giro 858.900 van de Rabobank ten name van de gemeente Deventer, rekeningnummer 31.45.44.666 onder vermelding van "Fonds International pour le Développement des Archives". [77]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 41