De aandacht wordt gevestigd op Kroniek Saldo; adversaria aangeboden aan dr. mr. H. H. E. Wouters De aanbieding van dit door de Stadsbibliotheek Maastricht gepubliceerde boekje had plaats bij het afscheid van de heer Wouters als archivaris-bibliothecaris der stad Maastricht. Opgenomen is een lijst van zijn geschriften 1948-1977. De heer Wouters ging met ingang van 1 januari 1978 met pensioen. De Vrede van Nijmegen Deze catalogus werd uitgegeven ter gelegenheid van de herdenkingstentoonstelling in het Nijmeegse Museum "Commanderie van St. Jan" en het Gemeente-Archief in het Arsenaal van 14 september tot 23 oktober 1978. De samensteller G. Th. M. Lemmens schreef een woord ter inleiding. De eigenlijke catalogus bestaat uit vijf delen: documenten, historie-prenten, portretten, tapijten en numismatica. Ze worden achtereenvolgens ingeleid door P. Sliepenbeek, G. Th. M. Lemmens, G. Th. Lem mens, H. G. M. de Heiden en T. Passon. Lemmens schreef ook afzonderlijke bij dragen over het schilderij met de ondertekening van het vredesverdrag tussen Frankrijk en Spanje en Nijmegen als verblijf voor de onderhandelaars. M. A. F. T. van Son behandelt het Huis Palstercamp of Doddendaal als ambassa deurswoning van de Staten-Generaal tijdens de Vredesonderhandelingen. Mede door de reproducties van de historieprenten, portretten, tapijten en munten is deze catalogus als naslagwerk van blijvend belang. Overzetveren in Zeeland Het gaat hier om de tweede herziene druk van de handelseditie van de Leidse dis sertatie van jhr. mr. G. F. Sandberg met de ondertitel: zevenhonderd jaar vervoer te water, historische en rechtskundige beschouwingen met enige illustraties, Gybers en Van Loon, Arnhem 1978, prijs gebonden 68,De eerste druk werd besproken in Ned. Archievenblad 1971, blz. 58-59. De tekst is herzien wegens het vervallen van het veer tussen Oud- en Nieuw Vosse- meer over de Eendracht en het veer Terneuzen-Hoedekenskerke over de Wester- schelde. Voorts zijn enige tekstcorrecties aangebracht en is het boek aangevuld met een index op persoonsnamen. [68] Buitenlandse archivistische literatuur La Gazette des Archives, jrg. 1976, nrs. 92-95. In de jaargang 1976 treffen we allereerst aan de samenvatting van de besprekingen op regionaal niveau, georganiseerd door de Franse zustervereniging (p. 8-19). Het op 12 plaatsen behandelde thema was gewijd aan de positie van de archieven in de moderne samenleving. Zoals gebruikelijk was de mening van de leden voorafgaand aan de vergaderingen door een enquête gepeild. Aan twee taken werden onmisken baar de hoogste prioriteiten toegekend: nl. het beheer van het culturele erfgoed en de acquisitie van contemporaine archieven; tot dat laatste moet men ook rekenen het opbouwen van een goede relatie met de administratie, als voorwaarde voor de verwerving van overheidsarchieven. Als essentiële taken zagen onze Franse collega's vervolgens de educatieve werkzaamheden, met enige gereserveerdheid voor de ex posities, die velen te arbeidsintensief vonden. Documentaire taken werden alleen als noodzakelijk gezien voorzover bv. het regionaal historisch onderzoek daar direct baat bij had. In veel departementen bemoeit de Franse archivaris zich a titre person nel met de monumentenzorg. Hoewel daardoor werktijd aan archiefbezigheden onttrokken wordt, werd die activiteit toch als positief gewaardeerd. De opleiding aan de Ecole des Chartes werd door een deel positief door een ander, niet nader ge- kwantifeerd deel, als onvoldoende gewaardeerd. De meerderheid achtte de huidige organisatie van het archiefwezen en de archiefwetgeving gebrekkig of onvoldoende. Als eindconclusie moest toch genoteerd worden de waardering voor de polyvalente archivaris, afkeer van te veel specialisatie in de opleiding, maar wel de behoefte aan een beter nascholingsprogram. Deze eerste aflevering wordt voortgezet met twee bijdragen over geluidsarchieven (p. 21-32). De eerste van de hand van Roger Decollogne, directeur van de Photo- tèque Nationale (dépot legal!) betreffende het door hem beheerde instituut; en de tweede van Guy Thuillier, verbonden aan het Cour des Comptes onder de titel "Pour la création d'archives orales". De technische aantekeningen bemoeien zich met de brandbeveiliging (p. 33-47) en de diazofilm. De laatste bijdrage is van de hand van de westduitse archivaris dr. Wolfgang Kohte. Charles Braibant (1889-1976), aan wie de ouderen onder ons zeker nog herinneringen [69]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 37