Twintigste Brabantse Archivarissendag te 's-Hertogenbosch 12 en 13 oktober 1978 Op de avond van donderdag 12 oktober kwamen de dames en heren-deelnemers aan de twintigste Brabantse Archivarissendag bijeen in de "Jeroen Boschzaal" van het Golden Tulip Hotel Central aan de Markt te 's-Hertogenbosch. Bij aankomst werd hun een "milieuveilige" dokumentatietas met het wapen van deze gastvrije vierde hoofdstad van Brabant overhandigd, waarin zich de 84 namen bevattende lijst van Belgische en Noordbrabantse deelnemers bevond, alsmede een aantal ge schenken, waarvan naast de brochures van de gemeente en van de Firma Van Lan- schot, vooral de wandelroutes van de Kring "Vrienden van 's-Hertogenbosch" het vermelden waard zijn. Na een welkomstwoord van de gastheer, drs. P. Th. J. Kuyer, gemeentearchivaris van Den Bosch, vertoonde zijn medewerker P. J. van der Heijden een grote hoe veelheid dia's over de stad 's-Hertogenbosch. Aangekondigd als een "klankbeeld", waarbij men van alles kan verwachten, bleek het een knappe en indrukwekkende verbeelding te zijn van verleden en heden van de stad. De "klank" daarbij werd verzorgd door collega Van der Heijden, die de nodige toelichting gaf. Een gezellig samenzijn maakte de avond vol. Uiteraard waren er een aantal collega's, die die gezelligheid belangrijker vonden dan een flinke nachtrust. De volgende ochtend werd iedereen echter reeds om kwart voor negen verwacht in het moderne Provinciehuis aan de Brabantlaan voor de wetenschappelijke bijeen komst. Deze vond plaats in de fraaie Bois-le-Duc-zaal met het kolossale wandkleed van de Poolse kunstenares Magdalena Abacanowicz. De bijeenkomst werd geleid door de rijksarchivaris in Noord-Brabant, dr. L. P. L. Pirenne. Naast een aantal berichten van verhindering, o.a. van de Belgische algemene rijksarchivaris, dr. C. Wyffels, kon hij mededelen dat de Nederlandse algemene rijksarchivaris, mr. A. E. M. Ribberink, wel een deel van het programma zou meemaken. De voordrachten op deze twintigste Brabantse Archivarissendag waren gewijd aan de situatie in 's-Hertogenbosch tijdens en rond de verovering van die stad door Frederik Hendrik, waarvan in 1979 de 350e verjaardag zal worden herdacht. De eerste spreker was de gastheer drs. P. Th. J. Kuyer. Deze behandelde in zijn lezing vooral de religieus-politieke Aspecten van de belegering en capitulatie van 's-Her togenbosch in 1629. Hij vertelde dat de stad op 14 september 1629 na een beleg van vier en een halve maand moest capituleren voor het leger van Frederik Hendrik. De verdediging Van Den Bosch was geleid door de militaire gouverneur Anthony Schets, baron van [54] Grobbendonck, sedert 1596 door de Aartshertogen in die functie benoemd. De ste delijke bevolking had hem bij de verdediging tegen de Staatse aanvallers naar ver mogen gesteund, niet uit sympathie voor het Spaanse bewind, maar uit een sterke gehechtheid aan het katholiek geloof en de openbare uitoefening daarvan. De be wijzen daarvoor zijn te vinden in de briefwisseling tussen het stadsbestuur en de landvoogdes, in de dagboeken van Ophovius en Hosschius, en in de door de stad aan de belegeraar voorgelegde capitulatievoorwaarden. Hoe sterk deze geloofstrouw inderdaad was, kan blijken uit het feit dat alle pogingen tot protestantisering in de jaren na 1629 schipbreuk hebben geleden. Spreker vroeg zich af welke verklaring er is te geven voor deze sterke katholieke gezindheid in een stad, die toch tot een halve eeuw daarvoor nog duidelijk de in vloed onderging van een krachtige calvinistische minderheid. Volgens hem moest het antwoord luiden: de Contra-Reformatie, waarin zoals elders ook in Den Bosch en de Meierij ernstig werk werd gemaakt van een "hervorming in hoofd en leden" van de Katholieke Kerk, volgens de richtlijnen van het Concilie van Trente en onder de bezielende en practisch ononderbroken leiding van een zestal bisschoppen, van 1562 (installatie van de eerste bisschop van Den Bosch, Sonnius) tot 1629, dus ruim twee generaties lang. Vervolgens stelde spreker dat wij, gedurende de onderhandelingen over de capitu latie op 12 en 13 september bij de Gecommitteerden van de Staten-Generaal een strikt afwijzende houding constateren ten aanzien van alle voorwaarden, die betrek king hebben op de vrije uitoefening der katholieke godsdienst en eredienst. Het is te eenvoudig deze houding te verklaren uit een besef dat men het als overwinnaar thans voor het zeggen had. Veel meer ligt het voor de hand aan te nemen dat aan die houding even principiële overwegingen ten grondslag lagen als aan de voorwaar den die door de overwonnenen werden gesteld. Het theologisch conflict tussen Ar- minius en Gomarus was uitgelopen op een verdeeldheid binnen de Gereformeerde Kerk tussen Remonstranten en Contra-remonstranten, een verdeeldheid die de drei ging van een scheuring in zich hield. Dit theologische twistpunt werkte als een katalysator op een reeds lang bestaande, maar niet al te zeer aan de oppervlakte komende tegenstelling van opvatting inzake de staatkundige verhoudingen binnen de Republiek: gewestelijke souvereiniteit of sterke generaliteit, met als exponenten juist dan Van Oldenbarnevelt en Maurits. Het theologische geschilpunt activeerde het sluimerende staatkundige conflict dat eindigde met de doodstraf voor de ver dediger van de gewestelijke souvereiniteit; de Synode van Dordecht wees tegelijker tijd de dissidente Remonstranten buiten de deur. Zo werden, ternauwernood, de een heid der Gereformeerde Kerk en het gezag van de generaliteit gered. Het mag volgens spreker dan ook niet verwonderlijk heten dat de nieuwe vertegenwoordigers van die generaliteit, door Maurits zelf op het kussen geholpen, en met het conflict nog goed in hun geheugen, niet kónden toelaten dat aan de zuidgrens van de pas in kerkelijk en staatkundig opzicht geconfirmeerde Republiek een katholiek bolwerk want anders kon men 's-Hertogenbosch en de Meierij niet zien nieuwe levens kansen zou krijgen. De houding van de veroveraars kwam derhalve niet zozeer voort uit rancune, maar veeleer uit zelfbehoud. [55]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 30