treffende zaken van de Directie Registratie, de andere die aangaande de zaken van de Directie Directe Belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen beschreef. Hoe ging het nu in de praktijk? In het archief van de Gouverneur treft men in de hier behandelde periode de volgende categorieën bescheiden aan: 1. Agenda's. 2. Ingekomen brieven. 3. Minuten van uitgaande brieven. 4. Indices. 5. Net-agenda's -A, -B en -C. 6. Indices-A en -B. Ad 1. De agenda's bestonden uit één of meer dubbele bladen, waarop per pagina links de beschrijving van de ingekomen brieven, rechts die van de besluiten en de meestal daaruit voortvloeiende minuutbrieven. De (minuut)-brieven zullen aanvankelijk in de agenda hebben gelegen. De nummers van de linkerzijde zijn de zelfde als die van de rechterzijde. Een opvallend verschil met de vorige en trouwens ook met de volgende periode. Elke dag begint men met een nieuwe agenda en een nieuwe nummering. De agenda's wer den per drie maanden gebonden. Agenda's-Registratie en agenda's-Directe Belastingen komen, anders dan was voorgeschreven, niet voor. Wel ziet men in de "gewone" agenda ge regeld stukken over de betrokken belastingzaken beschreven. Uit het voorgaande lijkt afgeleid te kunnen worden, dat de Bureau-indeling conform de voorschriften geen invloed meer uitoefende op structuur en registratuur van het Gouverneursarchief. Dit is echter niet geheel waar. Het bloed kroop, waar het niet gaan kon. Men ziet op de agenda van een bepaalde dag, dat bijvoorbeeld de besluiten 1-12 achter hun nummer een A hebben, 13-18 een B, 19-22 een C en 23-24 een D. Deze vier groepen stukken gaan over zaken, die in de voorgaande periode door de 1ste, res pectievelijk 2de, 3de en 4de Divisie werden behandeld. Ad 2—3. De minuten van uitgaande brieven werden met de bijbehorende ingeko men brieven op hun dagnummer bewaard. Zo wilde het verbaalstelsel-1823 het ook. De A, B, C en D-stukken of de stukken over bovengenoemde be lastingzaken kregen geen aparte behandeling. Op elk stuk stonden dag en volgnummer per dag. Ad 4. De belangrijkste toegang op het archief is de index. Het aantal rubrieken is in vergelijking met de vorige periode uitgebreid. De rubrieken staan in alfabetische, niet in lexicografische volgorde. Ad 5. Naast de onder 1 besproken agenda's treft men delen aan onder de naam "afdeeling A van de agenda", waarin dag-agenda's-A zijn gebonden. In deze net-agenda's werden alleen die stukken vermeld, die in de "algemene" agenda's een A achter hun dagnummer hadden gekregen. Zo ging de 1ste [26] Divisie toch een eigen gang. De 2de en 3de deden het zelfde met net- agenda's B en -C. Ad 6. Behalve een net-agenda-A bestaat een index-A. En achterin de net-agenda- B vinden we de index-B. Als we trachten de periode 13.1.1824-1826 te overzien, kunnen we stellen dat men op de Friese Griffie bij de vorming van het Gouverneursarchief het door de centrale overheid voorgeschreven systeem van archiefvorming vrijwel geheel accepteerde. Maar daarbinnen ging men soms via ingenieuze kunstgrepen onopvallend zijn eigen weg. Van het verbaalstelsel-1823 zou men spoedig afstappen. D. De periode 1827-1843, (ca. 185 m1). Met ingang van 1827 ging het roer weer om en was het met de invloed van de Afde lingen van de Griffie op structuur en registratuur vrijwel geheel uit. Men kan in deze periode de volgende categorieën stukken in het archief onderscheiden: 1. Agenda's. 2. Ingekomen brieven. 3. Minuten van uitaande brieven. 4. Indices. 5. Klappers. 6. Net-agenda's 3de Afdeling. Ad 1. De ruggegraat van het archief bleef gevormd door de agenda's. Die werden nu niet meer per drie maanden ingebonden, maar bleven "los". Per dag had men drie verschillende soorten agenda's. De eerste was voor "algemeene ad ministratie", de tweede voor "registratie", de derde voor "directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen". Al gauw kwam daar een vierde voor "kadaster" bij. De drie laatstgenoemde agenda's werden met de bijbehorende stukken door de in hun titel genoemde Rijksdiensten behandeld, vóór de Gouverneur conform zijn besluit van 10.1.1824, nr. 46 de belissing nam. De agenda's werden ongeacht hun titel in één chronologische serie geborgen en doorlopend per jaar genummerd. Doöf de invoering van de vier verschillen de agenda's werd genoemd besluit op het punt van de structuur van het archief volledig uitgevoerd. Ad 2. Het belangrijkste verschil tussen de agenda's van deze tijd en die van de voor afgaande periode ligt hierin, dat tussen het dubbele blad nu de ingekomen brieven kunnen worden aangetroffen. Die zijn per agenda doorlopend ge nummerd. Ad 3. Waren in een vorige periode ingekomen en minuten van uitgaande brieven verbonden door één en hetzelfde nummer, in het hier beschreven tijdvak werd dat anders. De minuten kregen nu per jaar een nummer in afdoenings volgorde. Die volgorde was bijna steeds een geheel andere dan die van de [27]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 16