De archieven van het Provinciaal Bestuur van Friesland 1813,4-1918/9 Structuur en registratuur van de voornaamste archieven en iets over de inventarisatie van het archief van Gedeputeerde Staten 1827-1879 Eerste gedeelte: Archieven van de Commissarissen-Generaal en de Gouverneur/Commissaris des Konings Woord vooraf Dit artikel wil in de eerste plaats een enigszins voorlopige en globale beschrijving geven van de structuur en registratuur van de archieven van de Friese Commissa rissen-Generaal/Gouverneur/Commissaris des(r) Konings(in), Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten van 1813/4 tot en met 1918/9. Enigszins voorlopig, want de te zijner tijd te beginnen inventarisatie van eerstgenoemd en van laatstgenoemd archief kan nieuwe gegevens opleveren, die het thans bekende kunnen aanvullen of verbe teren. Enigszins globaal, want niet alle aspecten konden binnen het bestek van dit artikel worden behandeld. Die enigszins globale beschrijving is overigens nog uit gebreid genoeg. Daarom is aan het einde van dit artikel een kort schematisch over zicht van de behandelde archieven en hun afdelingen opgenomen. Het archief van de Commissarissen-Generaal/Gouverneur/Commissaris begint in 1813, dat van Ge deputeerde Staten in 1814. Beide archieven zijn ter gelegenheid van de overbrenging bij eind 1918 afgesloten, dat van Provinciale Staten (begonnen 1814) bij eind 1919, omdat de index op dit vrijwel geheel uit chronologische series bestaande archief toen periodiek werd afgerond. Dit artikel geeft in de tweede plaats een relaas over het verloop tot-nu-toe van de inventarisatie van een deel van deze archieven. In de orde van het archief van GS zijn door latere beheerders ter Griffie met de beste bedoelingen wijzigingen aange bracht, die vanuit het standpunt van de administratie niet moeilijk te begrijpen zijn. Men ging daarbij echter in het archief gedeelte 1827-1879, dat voor de administratie in later tijd niet meer zo belangrijk was, te werk op een wijze, die de Rijksarchief dienst in Friesland met grote zorg heeft vervuld. De ordening in dit archiefgedeelte was oorspronkelijk deze, dat men de stukken opborg in een chronologische reeks re soluties-met-bijlagen. In latere jaren, toen op de Griffie de gewoonte inburgerde om de bescheiden, die sinds die tijd (1916) gevormd worden, naar onderwerp in bundels of naar zaak in dossiers te ordenen, ging men, helaas op inconsequente wijze, die bun dels en dossiers aanvullen met oudere stukken uit de chronologische reeks ("terug werken"). De inventarisatie van de bescheiden 1827-1879 uit het GS-archief kan de ontstane onoverzichtelijkheid voor een belangrijk deel, maar niet geheel wegnemen. Dit alles had tot gevolg, dat structuur en registratuur van het GS-archief wat uitge breider moesten worden behandeld, dan die van de andere archieven. Nu is uiteengezet, wat in dit artikel wèl wordt behandeld, moet nog worden vermeld, wat met deze publicatie niet wordt bedoeld. Er is niet naar gestreefd [22] een archiefgids of een inleiding op de inventaris te maken, al kan niet wor den ontkend, dat af en toe nuttige bouwstoffen hiervoor in dit artikel te vinden zijn. Met name moest worden bedacht dat de geschiedenis van de organisatie en het werkterrein van het Provinciaal Bestuur van Friesland alleen waar dat in verband met het onderwerp van dit artikel onvermijdelijk was, behandeld konden worden. Het organisatieschema van de Griffie heeft invloed uitgeoefend op de hoofdinde ling van het hoofdarchief van de Commissarissen-Generaal/Gouverneur/Commis saris in de perioden 1813-1824 en 1844-1918 en op de hoofdindeling van het archief van GS 1879-1918. De geschiedenis van de vernietiging van bescheiden uit de ar chieven vóór dat deze werden overgebracht, zal slechts zeer terloops ter sprake kunnen komen. Van de bescheiden vóór 1851 werd door de administratie niets ver nietigd, van die uit de periode 1851-1879 een gering aantal en van die uit het tijdvak 1879-1918 een aanzienlijk aantal. Vernietiging vond slechts plaats in de archieven van de Commissaris en van GS. Een tvyeetal in dit artikel gebruikte archivistische termen moet hier nader worden verklaard. De eerste term komt niet in de hier gebruike betekenis in de "Neder landse Archiefterminologie"1 voor, de tweede ontbreekt in dat werkje. Rubriek: Een rubriek is een in een index vóórkomende chronologische lijst van beschrijvingen van stukken over een zelfde onderwerp. Hoofdenlijst: Een meestal alfabetische lijst van titels van rubrieken (zie boven), waarin vaak ook trefwoorden uit de index zijn opgenomen, die slechts naar die titels verwijzen. De hier te bespreken archieven berusten sinds 1972 in het Rijksarchief in Friesland. De gezamenlijke omvang bedraagt ca. 1080 m1. Door de administratie werd een inventaris vervaardigd,2 die op de studiezaal ter inzage is. Deze inventaris zal we gens onvolledigheid moeten worden aangevuld en wegens (grotendeels begrijpelijke) tekortkomingen herzien. Als men de te behandelen aspecten van de archieven van het Provinciaal Bestuur van Friesland 1813/4-1918/9 beziet, vallen de boeiende geschiedenis van de regis tratuur (waaronder niet in de laatste plaats die van de indices) op. Daarnaast treft de fascinerende en complexe inventarisatieproblematiek minstens zo sterk. I. Het hoofdarchief van de Commissarissen-Generaal en de Gouverneur later Commissaris des Konings. 1813-1918 (ca. 495 m1). A. Inleiding. Na het einde van het Franse bewind traden in Friesland op 2.12.1813 twee Com missarissen-Generaal op, die de taak van de Franse Prefect overnamen. Op 1 J. L. van der Gouw, H. Hardenberg, W. J. van Hoboken en G. W. A. Panhuysen - Nederlandse Archiefterminologie, Zwolle 1962. Te citeren als: NAT. Zie voor rubriek: definitie 61. 2 M. Eerdmans - Inventaris provinciaal archief van Friesland 1813-1918, 2 dln, 736 p., getypt, Leeuwarden 1972. Te citeren als: Inventaris. [23]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 14