Personalia veen en Spijkenisse en van het Haagsche Genootschap tot Verdediging van den Christelijken Godsdienst; Archieven van de Hervormde gemeenten Roderwolde, Blankenham, Mas tenbroek en Wanneperveen; Kerkelijke archieven van Steenbergen; Archieven van de classes Breda en Zutphen van de Nederlandse Hervormde Kerk; Archieven van de Hervormde gemeenten Losser en Giethoorn; Archieven van de classis Middelburg van de Nederlandse Hervormde Kerk en van de Hervormde gemeenten Goes en Hoek; Archieven van de Hervormde gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel, Schelluinen en Wateringen; Archieven van de Nederlandse Hervormde Kerk in Drenthe: Provinciaal kerkbestuur en Provinciaal college van toezicht, de classes Assen, Meppel en Coevorden en de gemeenten Assen, Dalen en Roden. Behalve deze door de Hervormde Archiefdienst gepubliceerde archiefinventarissen verschenen in 1976 en 1977 de volgende inventarissen van Hervormde kerkelijke in stellingen: Het archief van de Hervormde classis van Sneek 1583-1951, Monumenta Frisica- Fryske Archyf-rige nr. 501; Inventaris van de archieven der Hervormde gemeente Drachten 1667-1951, Monu menta Frisica-Fryske Archyf-rige nr. 515; Inventaris van het archief van de Hervormde gemeente Vleuten 1642-1971 Rijks archief Utrecht inventaris 13; Inventaris van de archieven van de kerk van S. Jan Baptist te Wijk bij Duurstede 1358-1961 (zowel van vóór als na de Hervorming), Rijksarchief Utrecht inventaris Archieven van de Nederlandse Hervormde gemeenten en instellingen te Graft-De Rijp 1593-1951 (1966), Rijksarchieven in Holland inventarisreeks nr. 13. Inventaris van de archieven van de Nederduits Hervormde gemeente Sint-Michiels gestel en Schijn del c.a., Rijksarchief in Noord-Brabant inventarisreeks nr. 20; Inventaris van de archieven van de Hervormde gemeente te Delfshaven 1574-ca 1960, Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam. Hervormde Gemeente Gouda. De archivaris begeleidde in 1975 waar nodig de res tauratie van de St. Janskerk met historische gegevens. Overigens naderden de restau ratiewerkzaamheden de archiefruimte zo dicht, dat zowel de arbeid aan de archieven als het bezoek daarvan hinder ondervonden. Aan het kerkarchief van Benthuizen werd vrijwel niet verder gewerkt. Het aantal bezoekers bedroeg 3 (v.j. 7). deel 6: deel 7: deel 8: deel 9: deel 10: deel 11 deel 12: [350] De heer W. Veerman, archivaris van de Hervormde Gemeente te Gouda, heeft met ingang van 1 september 1978 deze functie neergelegd wegens zijn benoeming tot archivaris van het streekarchief Tiel, Buren en Culemborg. Met de waarneming van zijn functie werd belast mevrouw H. A. van Dolder-de Wit, Oosthaven 31, 2801 PD Gouda. De vorige streekarchivaris J. den Hoed was met ingang van 16 november 1977 benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuw-Lekkerland. Op 25 oktober 1978 promoveerde mr. F. C. J. Ketelaar, algemeen medewerker van de algemene rijksarchivaris, aan de Rijksuniversiteit te Leiden cum laude tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: Oude zakelijke rechten - vroeger, nu en in de toekomst. De dissertatie behandelt de nog bestaande zakelijke rechten daterend van voor de invoering van het Burgerlijk Wetboek. De promovendus is van mening, dat de rech ter de bevoegdheid zou moeten krijgen om poot- en weiderechten, rechten van wind vang en stuwrechten te wijzigen of op te heffen als het ongewijzigd voortbestaan er van in strijd is met het algemeen belang. Ook stelt hij, dat er onvoldoende redenen aanwezig zijn voor het afschaffen van de dertiende penning. Deze dertiende penning wordt nog steeds betaald door inwoners van Abcoude, Vinkeveen, Baambrugge en Kamerik, die bij aankoop van een onroerend goed 7,7% van de koopsom moeten betalen aan de eigenaren van het recht. Van de dissertatie is een handelseditie uitgegeven door de Universitaire Pers Leiden en Tjeenk Willink Zwolle in de serie "Rechtshistorische Studies". De prijs van het boek, dat een omvang heeft van 340 pagina's bedraagt 80, Op 14 november 1978 overleed te Wassenaar geheel onverwacht op de leeftijd van 60 jaar de heer J. A. Masselink, medewerker van de rijksarchiefinspectie. In het Archievenblad van 1972 gaf hij in een gesprek met F. van Geldorp zijn mening over Kostenbesef sleutel tot oplossing van archiefproblemen? (blz. 135-138). Voorts maakte de heer Masselink zich sinds 1970 zeer verdienstelijk bij de organisatie van de archiefstudiedagen. Nieuwe leden Drs. H. L.Ph.Leeuwenberg, Willem Alexanderstraat 8, 4132 ER Vianen B. P. H. Wuisman, Herculeshof 23h, 6215 BE Maastricht Bedankt als lid Mej. A. E. Zoeter te 's-Gravenhage. Nieuwe aspirant-leden Drs. P. A. W. Dingemans, Putstraat 31 6245 LD Eysden [351]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 40