Berichten Aandacht voor Zeeuwse particuliere archieven De Zeeuwse archivarissen, zowel van het rijksarchief, de provinciale archiefinspectie, als de gemeentearchieven van Axel, Goes, Hulst, Middelburg, Tholen, Veere, Vlis- singen en Zierikzee, zijn gezamenlijk een aktie begonnen opdat zoveel mogelijk kerk besturen, verenigingsbesturen, direkties van grote en kleine bedrijven en particulieren hun archief schenken aan of in bewaring geven bij een archiefdienst. In het kader van deze aktie is een reizende tentoonstelling georganiseerd, die van november 1978 tot april 1979 in Middelburg, Goes, Hulst, Tholen, Vlissingen en Zierikzee te zien zal zijn. Van elke categorie der particuliere archieven zijn enkele stukken geëxposeerd, waaruit blijkt dat deze archivalia o.a. voor regionaal en plaat selijk historisch onderzoek, voor genealogische nasporingen en sociaal-economische studies onontbeerlijk en onvervangbaar materiaal kunnen leveren. Gemeenschappelijk Archivariaat "Nassau-Brabant" In het periode oktober 1976-oktober 1978 verschenen van de publikaties de volgende deeltjes: 36. Episoden uit de geschiedenis van de Hervormde Gemeente Zevenbergen door A. Delahaye; 37. De mythe van de Noormannen in Nederland door A. Dela- haye; 38. Heerlijkheid en Gemeente Moerstraten door A. Delahaye; 39. De vijf heerlijkheden in de gemeente Woensdrecht door W. A. van Ham; 40. Mesjeus, Mark ten, Mussen, Molens en andere emmertjes Mijmeringen over Steenbergen door C. J. M. Slokkers; 41. "Op den Dorpshuijse van Princenlant", bij gelegenheid van de officiële opening op 17 januari 1978 van het verbouwde en uitgebreide gemeente huis van Dinteloord en Prinsenland, door A. Delahaye; 42. De vesting Klundert door A. Delahaye; 43. Het Markiezaat van Bergen op Zoom door W. A. van Ham (cata logus voor tentoonstelling in het Markiezenhof); 44. De archieven van "Nassau- Brabant(waarin opgenomen het verslag van de Aschiefdienst 1970-1977) door G. J. van Donschot en 45. De Parochie van St. Cornelis te Welberg (Steenbergen) door A. Delahaye. Kerkelijke archieven Bisdom 's-Hertogenbosch. De verslagen over 1975, 1976 en 1977 spreken hun veront rusting uit over het langzamerhand vol raken van het in 1969 in gebruik genomen [348 archiefdepot in het pand Peperstraat 5. De brandveiligheid is volstrekt onvoldoende gegarandeerd. Een nieuw brandveilig archiefdepot, waarin het tot 1238 teruggaande archiefbezit van het bisdom kan worden bewaard, is een urgente noodzaak geworden. Door het bestuur van het bisdom en het Diocesaan Bouwbureau zijn hiervoor in tussen voorbereidende maatregelen getroffen. Belangrijke gebeurtenissen waren: in 1975 het zilveren priesterfeest van mgr. J. W. M. Bluyssen, bisschop van 's-Hertogenbosch. ter gelegenheid waarvan de ten toonstelling Bossche Bisschoppen 1559-1975 werd ingericht en de studie Mathias Agolla en de Augustijnenstatie te Nijmegen laatste kwart zeventiende eeuw, geschre ven door de archivaris en pater drs. R. van Dijk O.Carm, verscheen; in 1976 de pro motie aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen op 29 april van archivaris J. W. M. Peijnenburg tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift Judocus Smits en zijn tijd en in 1977 het overlijden van oud-archivaris rector H. Hens, die werd herdacht in het Nederlands Archievenblad van 1977 op blz. 195. Naar de archiefbewaarplaats werden onder meer overgebracht het parochie-archief van Moergestel, het archief van de Centrale Advies Commissie Parochie-planning en het archief van de Bisschoppelijke Hoofdinspecteurs voor het onderwijs. Rector Hens liet aan het Bisdom na zijn privé-bibliotheek, zijn persoonlijke papieren en zijn bidprentjescollectie van 200.000 exemplaren. Met het archief van het aartsbisdom Utrecht werd in beginsel afgesproken over te gaan tot ruil van een aantal archivalia uit de periode 1853-1868, toen mgr. Zwijsen zowel aartsbisschop van Utrecht als bestuurder van het Bossche Diocees was. In Tilburg, Helmond en Eindhoven werden parochiearchieven in bewaring gegeven bij de gemeentelijke archiefdiensten. Het aantal bezoekers bedroeg respectievelijk 126, 149 en 157, die 165, 222 en 220 be zoeken brachten. Nederlands Hervormde Kerk. De verslagen van de Commissie voor de archieven over 1975, 1976 en 1977 maken melding van een eerste wijziging van het registratuur plan, waardoor het geheel overzichtelijker is geworden en de aanpassing aan eigen verdergaande behoeften gemakkelijker is. Per 1 oktober 1977 werd een hulpdepot te Wierden in gebruik genomen. Daarin zul len de archieven van de landelijke en provinciale organen van na 1945 bewaard wor den. Voor de aanstelling bij het Centraal Register van Particuliere Archieven van een functionaris belast met de registratie van de archieven van kerken en verenigingen en instellingen op kerkelijk gebied raadplege men de bladzijden 257 en 258 van deze jaargang van het Archievenblad. Het bureau Javastraat 100 werd voor archiefonderzoek bezocht door respectievelijk 78, 86 en 78 personen. In de serie Kerkelijke Archieven uitgegeven door de Archiefdienst van de Neder landse Hervormde Kerk verschenen na de in het Archievenblad van 1971 op blz. 300 genoemde: deel 5: Archieven van de Hervormde gemeenten Heukelom, Leimuiden, Nieuw- [349]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 39