Kroniek Jaarboekje 1978 van de Vereniging "Oranje-Nassau Museum" met het jaarverslag over 1977 Nu de nadruk bij de activiteiten van de vereniging niet meer geheel gelegd kan wor den op het uitbreiden van de eigen collectie, omdat deze in bruikleen is gegeven aan het Rijksmuseum Paleis het Loo, is besloten meer aandacht te besteden aan het be vorderen van de historische studiën en van de kennis over het Huis van Oranje- Nassau. Dit heeft ertoe geleid, dat het jaarverslag, dat in het verleden vergezeld ging van een aantal wetenswaardigheden over nieuwe aanwinsten, nu verschijnt als bijlage bij een bundeltje artikelen van historisch en ander belang, die betrekking hebben op het Oranjehuis. In dit deeltje worden behandeld het examen van de erfprins in 1837 door drs. R. E. O. Ekkart, de bibliotheek van de stadhouders Willem IV en Willem V door J. Storm van Leeuwen, de grafkelder van Johannes Willem van Reinhartshausen in de Evangelische Johannes Kirche te Erbach door mr. F. W. van den Berg en een reis van prins Frederik Hendrik in 1615 naar Friesland door mr. J. Belonje. Voorts blikte mevr. E. F. G. Gevers Deynoot-van Blommestein terug op de tentoonstelling "Rondom een album van Koningin Sophie" in maart en april 1977 in het Delftse Prinsenhof en verzorgden drs. M. E. Tiethoff-Spliethoff en L. J. van der Klooster een literatuuroverzicht van publicaties van biografische aard over het Oranjehuis, verschenen in de laatste vijftien jaar. Om deze artikelen voor een bredere kring van lezers bereikbaar te maken, zijn de Jaarboekjes verkrijgbaar bij het Rijksmuseum Paleis het Loo en bij het secretariaat van de Vereniging "Oranje-Nassau Museum", Sophialaan 9 's-Gravenhage, tegen betaling van 10, Op aanvrage zullen zij worden toegezonden tegen overmaking van dit bedrag vermeerderd met 2,— porto- en verzendkosten op postrekening 23962 t.n.v. Vereniging "Oranje-Nassau Museum" te 's-Gravenhage. Zutphania Wartena Privata Dit boekje verscheen bij gelegenheid van het afscheid van R. Wartena van het ge meentearchief Zutphen op 28 oktober 1977 in een oplage van vijftig exemplaren, aangeboden door allen die aan het gemeentearchief Zutphen zijn verbonden met medewerking van De Walburg Pers aldaar. Naast een bibliografie bevat het bundel tje een inleidend woord van drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije en een biografie. De heer Wartena is sedert 1 november 1977 archivaris van Aalten, Wisch en Dinxperlo. Bibliografie van dr. F. A. Brekelmans Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de gemeentearchivaris van Breda en Nieuw-Ginneken werd door zijn medewerkers een bibliografie van zijn geschriften tot november 1977 samengesteld. Zij wordt voorafgegaan door een biografie ge schreven door J. M. F. IJsseling. [344 Buitenlandse archivistische literatuur In de achttiende aflevering van S.A. ArgiefbladS.A. Archives Journal, verschenen in 1976, staan vooral twee onderwerpen in de belangstelling, t.w. de archiefcommis- sie, die honderd jaar geleden werd opgericht, en de bedrijfsarchieven. Over het commissiewerk in 1876-1877 schreef J. H. Snyman, terwijl van de commissieleden Johan Hendrik de Villiers, John Xavier Merriman. Charles Aken Fairbridge, Wil liam Edward Moore en Abraham de Smidt geschreven en getekende portretten zijn opgenomen. Een foto toont hun opvolgers in 1976. Over de problematiek rond bedrijfsarchieven en de noodzakelijkheid van hun be waring zijn artikelen opgenomen van J. F. Preller en E. L. P. Stals. Een commissie van onderzoek naar deze materie is ingesteld met J. H. CiUiers als secretaris. Dezelfde is de auteur van een pleidooi voor eenvormigheid in de verwijzing naar geraadpleegde archiefstukken, zoals die plaats heeft in voetnoten bij wetenschappe lijke artikelen. Commentaar op het door hem voorgestelde model wordt geleverd door B. J. Liebenberg, J. H. Snyman en E. L. P. Stals. Mej. M. E. Olivier schreef over de vrouw in de archiefdienst. Het archiefpersoneel in Zuid-Afrika bestaat thans voor 60% uit dames. Gedurende de laatste vijftien jaar werden 111 vrouwen als archivaris aangesteld tegenover 73 mannen. Maar in de archiefcommissie zijn de dames blijkens de boven genoemde foto nog niet doorge drongen. In het Argiefblad zijn ze echter goed vertegenwoordigd, zoals blijkt uit de volgende bijdragen. Mevr. M. A. Coetzee behandelt de in 1912 gevoerde discussie rond de aanstelling van een archivaris van de Unie van Zuid-Afrika, die in 1919 een feit werd. De rechterlijke organisatie in Duits Zuidwest-Afrika wordt geschetst door mrs. S. A. Harper. W. B. van der Vyver herdenkt dr. Coenraad Beyers (1893-1975), die van 1944 tot 1953 hoofdarchivaris van de Unie was. Hij had mede in Nederland gestudeerd, o.a. bij prof. dr. H. T. Colenbrander en dr. N. Japikse. F. du Plessis geeft een overzicht van de documentaire verzamelingen van de Uni versiteitsbibliotheek van Stelienbosch. De negentiende aflevering, verschenen in 1977, is gegroepeerd rond het honderd jarig bestaan van de archiefdienst in Zuid-Afrika. Het herdenkingsartikel is ge schreven door mej. E. J. Human. Eraan vooraf gaat de tekst van de toespraak die 345

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 37