Onderwijs en archieven Verontreiniging voorkomende voorzieningen treffen. Voortdurende reiniging van de lucht. Ongediertenschade Preventieve maatregelen treffen. Eventueel bouwkundige veranderingen aanbrengen. Oorlogsschade Bij de constructie van depót rekening houden met oorlogsomstandigheden. Plan opmaken voor evacuatie van archivalia. Restaur atieschade Gedegen opleiding van restauratoren. Goede verslaglegging van de restauratie. Voordurende controle op de te gebruiken materialen. Schimmelschade Zorg dragen voor een juist klimaat in de depóts. Controle op inkomend archief. Systematische controle op aanwezig archief. T emperatuurschade Brandwerende constructie van het gebouw. Automatische brandmeldende voorzieningen treffen. Actieve brandpreventie. Voorlichting aan archiefpersoneel en archiefgebruikers. Begeleiding bij tentoonstellingen, Ver bruiksschade Deze vorm van schade treedt nu vrijwel niet meer op sinds de invoering van de archiefwet. Vochtschade Zorg dragen voor een goed klimaat in de depóts. Vochtwerende constructie van het gebouw. J. R. Sterken, Restaurator Rijksarchief in Gelderland, Arnhem. SUMMARY Damage to archival documents The author has tried to establish a standerd for the description of damage which may occur to archival documents. For this purpose first all principal causes of damage which have proved possible so far have been listed. The extent of the damage has been expressed in percentages. The author has de veloped a system of seven categories. The damage done to all kinds of documents books, bindings, parchments, prints or maps has been visualized bij means of graphs. Finally, some suggestions have been made for the prevention of damage to archival documents in the future. [322] Openbaarheid Sinds 1918 is de openbaarheid van de overheidsarchieven tot wet verheven. Deze openbaarheid heeft tientallen jaren niet zo heel veel te betekenen gehad. De reden was dat weinig of niets gedaan werd om een breed en geschakeerd publiek van deze openbaarheid te laten profiteren. Bovendien was er de moeilijkheid dat onvoldoende toegankelijk gemaakte archieven van vele ontbraken inventarissen in de prak tijk niet echt openbaar waren. Toch is aan het toegankelijk maken door inventarise ren en indiceren met grote energie gewerkt. Maar voor de Tweede Wereldoorlog be tekende een toenemende toegankelijkheid van de archieven niet een evenredige groei van het aantal bezoekers. Deze kwamen op een wettelijke proclamatie van openbaar heid en op de beschikbaarheid van velerlei vindmiddelen niet af, althans niet voor zover het anderen betrof dan vakhistorici en genealogisch geïnteresseerden, twee categorieën die hun weg naar de archieven altijd al hadden weten te vinden. Een nieuw publiek Toch werd er na de oorlog een nieuw publiek aangetrokken. Dit gebeurde door het organiseren van tentoonstellingen, waarbij behalve archivalia vooral materiaal uit de verzamelingen van de topografisch-historische atlassen, die naar hun aard evenzeer in de rijks- en gemeentelijke archiefbewaarplaatsen thuis horen, de trekpleister vorm de. Afgezien van het feit, dat in de ambtelijke begeleiding van de bezoekers op de studiezalen altijd al een educatief element aanwezig was, werd hier toch een nieuw specifiek terrein van educatief functioneren betreden. Het werd een dwingende eis het veel tijd vergende voorbereidingswerk gehonoreerd te zien in voldoende grote bezoekersaantallen. Groepen tentoonstellingsbezoekers werden aangetrokken en rondgeleid. De archieven waren op de educatieve toer gegaan en een terug bleek niet meer mogelijk. Een nieuwe taak In zijn beschrijving uit 1964 van de taak van de gemeente-archivaris, die wat ons betreft niet wezenlijk zo veel verschilt van die van een rijksarchivaris, stelde drs. R. A. D. Renting de administratieve taak als primair, de wetenschappelijke taak als secundair en de educatieve taak als tertiair. Waar het hier eigenlijk gaat over de taken van een hele dienst belichaamd in de overkoepelende functionaris, is het inte ressant te zien hoe in dit artikel, ook blijkens de eraan toegemeten ruimte, mede naar 323

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 26