zwak alkalisch neutrale zóne zwak zuur zeer sterk zuur zeer sterk alkalisch sterk alkalisch In vorenstaande grafiek is hetzelfde boek met "oorlogsschade" afgebeeld Zoals de curve laat zien zijn de pagina's 1 - 30 "zwak alkalisch". De rest van het boek bevindt zich binnen de neutrale zone. De algehele indruk is, wat de pH waarde betreft dat het boek 'neutraal" is. HET VOORKOMEN VAN SCHADE Alhoewel ik me er zeer wel van bewust ben dat het voorkomen van schade op de eerste plaats moet komen, wil ik hierover tot slot nog enkele opmerkingen maken. Om schade in het algemeen te voorkomen of te beperken is het nodig om: a. Eisen te stellen aan de archiefvormende instanties wat betreft het materiaal waar uit een archief zal gaan bestaan. b. De archiefvormende instanties te instrueren en adviseren in conserveringstech nieken (o.a. bewaring en berging van de reeds gevormde archivalia). c. Eisen te stellen aan de archiefbeherende instellingen wat betreft transport, be waring, berging, (systemen en materialen) en raadpleging van de archivalia. Eisen te stellen aan de instellingen en personen die archivalia tijdelijk in bruikleen ontvangen (bijvoorbeeld voor tentoonstellingen) voor wat betreft transport op- 0 2430 48 72 96 120 144 168 192 216 240 aantal pagina's [320] stelling en belichting van de archivalia alsmede het klimaat en milieu waarin de archivalia zullen gaan verkeren. Wat de afzonderlijke schadegevallen betreft volgen hierna enkele wenken om deze schaden zo gering mogelijk te laten voorkomen. Bacteriologische schade Zorg dragen voor een juist klimaat in de depóts. Controle op inkomend archief. Systematische controle op aanwezig archief. Bergingsschade Verbetering van de bergingssystemen. Inrichting van en opstelling in de depóts. Brandschade Brandwerende constructie van het gebouw. Automatische brandmeldende voorzieningen treffen. Actieve brandpreventie. Chemische schade Gebruik van de juiste materialen. Goede verslaglegging van de restauratie. Gedegen opleiding van restauratoren. Voorlichting aan archiefvormende instanties, archiefpersoneel en archiefgebrui- bruikers. Gebruiksschade Voorlichting aan archiefpersoneel. Voorlichting van en controle op archiefvormende instanties en archiefgebruikers. Insectenschade Zorg dragen voor een juist klimaat in de depóts. Controle op inkomend archief. Systematische controle op aanwezig archief. Lichtschade Lichtwerende constructie van de depóts. Verlichting in de depóts. - Voorlichting aan archiefpersoneel en archiefvormende instanties. Mechanische schade Degelijke constructie van het gebouw. Inrichting van en opstelling in depóts. Voorlichting aan archiefpersoneel. Controle op archiefgebruikers. Milieuschade Zorg dragen voor een juist klimaat in de depóts. [321]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 25