pH waarde kwalificatie 13 - 14 zeer sterk alkalisch 10 - 13 sterk alkalisch 8 - 10 zwak alkalisch 6- 8 neutraal 4- 6 zwak zuur 1 - 4 sterk zuur 0- 1 zeer sterk zuur Duidelijk is af te lezen welke pagina's zijn beschadigd en in welke mate. Pagina's 1-52 zeer zwaar 53-117 zwaar 118 - 147 matig 148- 170 licht 171 - 178 zeer licht 179 - 189 onbeschadigd 180 - 194 zeer licht 195 - 212 licht 213 - 240 matig Pagina 180 ontbreekt De grafiek laat de mate, niet de aard, van de beschadiging zien van het gehele boek. Bijvoorbeeld, de pagina's 1 - 52 zijn "zeer zwaar" beschadigd. Om een duidelijk beeld van de aard van beschadiging aan de afzonderlijke pagina's te verkrijgen is het noodzakelijk de oppervlakte in beeld te brengen. Daar de beschadiging aan boeken zich meestal voortplant naar de volgende pagina's, is van het gedeelte met de zeer zware schade de pagina's 1 - 52, pagina 26 genomen om de schade uit te tekenen. Op deze manier krijgt men de gemiddelde schade te zien. Alleen de hoofd scheuren worden uitgetekend, deze scheuren worden gezien als een lijn van 1 cm breedte. cm 100- 30,6- 27,2- -75- •70- 23,: 20,4- 40- matig 10,2- 20- licht zeer licht breedte hoofdscheuren verdwenen fragmenten [318] Als men van elke kwalificatie, in dit geval 9, de gemiddelde oppervlakte beschadiging intekent, krijgt men een zeer goede indruk van de aard en mate van beschadiging, niet alleen van het boek, maar ook van de afzonderlijke pagina's. Charters, kaarten, prenten, losse stukken, zelfs de band van het boek kan op deze manier in kaart gebracht worden. Om het geheel overzichtelijk te houden moeten de formaten afge beeld worden in een vierkant van 10 x 10 cm, alle voorkomende formaten kunnen hierin worden samengevat door de lengte en breedte in 10 porties te verdelen. Door hiervoor millimeterpapier te gebruiken is de schade vrij gemakkelijk in te tekenen. Dit vierkant heeft 100 vakjes van 1 cm2, dus 1 vakje is 1%. Het is nu eenvoudig vast te stellen dat van de afgebeelde pagina 36% is vernietigd. Door alle beschadigde vakjes te tellen blijkt dat 75% van de afgebeelde pagina is aangetast, wat ook blijkt uit de lijn met procenten naast het vierkant. Diezelfde lijn geeft ook aan dat de betreffende pagina met de term "zeer zwaar beschadigd" moet worden aangeduid. Immateriële schade De immateriële schade is vaak, niet altijd, zichtbaar door een verkleuring van het materiaal waaruit het document bestaat. Deze verkleuring is het afbraakproduct van dit materiaal. Ook de aantasting door bacteriën en schimmels is, voor zover deze aantasting zich nog in de immateriële fase van de beschadiging bevindt, vaak zicht baar door verkleuringen. Deze verkleuringen zijn moeilijk te meten omreden dat men geen uitgangspunt heeft, een document kan heel goed bestaan uit een van oor sprong gekleurd materiaal. Wel kan microscopisch onderzoek aantonen in welke mate de papiervezel is afgebroken of in welke mate het perkament door schimmel is aangetast. De restaurator zal in deze gevallen zelf de mate van aantasting, afgaande op zijn visuele waarneming en zijn ervaring, vast moeten stellen. Een nadeel van deze methode is dat de grenzen van aantasting dan minder scherp zijn. Zuurgraad Een andere vorm van immateriële schade is de aantasting door zuren. Deze aan tasting is zeer sluimerend en zo op het oog niet waar te nemen. Met behulp van een pH meter is de aantasting evenwel exact te meten. Om de zuurgraad van het boek weer te geven en de mate van aantasting aan te duiden zijn de pH waarden weer ver deeld in 7 kwalificaties. [319]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 24