Gebruiksscha.de Schade die wordt veroorzaakt door het document te raadplegen, zoals het ver slijten van een boek, verontreiniging door zweetzuren etc. nsectenschade De directe schade die is veroorzaakt door een insect, zoals de uitgevreten gangen in een boek. Lichtschade Schade ontstaan door de inwerking van licht, zoals verkleuringen, afbraak van de papiervezels etc. Mechanische schade Schade die is veroorzaakt door calamiteiten, zoals het laten vallen van een boek, het omvallen of instorten van stellingen of muren waardoor documenten be schadigen. Milieuschade - Schade veroorzaakt door luchtverontreinigingen of een onjuist klimaat, zoals verontreiniging door stof, het vormen van zuren, verhoorning van perkament door te droge lucht etc. Ongediertenschade - Schade die is veroorzaakt door muizen, ratten of vogels, zoals bevuiling door uitwerpselen, aangevreten papier etc. Oorlogsschade - Met oorlogsschade wordt bedoeld de directe schade zoals de beschadiging door granaatscherven of kogels etc. Dus niet de schade ontstaan als gevolg van oor logshandelingen zoals de vochtschade welke is opgetreden doordat het dak lek- sloeg. Restauratieschade - Met restauratieschade wordt bedoeld de schade veroorzaakt door vroegere po gingen tot restauratie. Dit is vaak zware schade omdat de schade welke aanleiding was om te restaureren al aanwezig was. Bij deze schade komt de schade welke is aangebracht door ondeskundige restauratie. Schimmelschade - Schade veroorzaakt door schimmels, zoals verkleuringen veroorzaakt door schimmel populaties, fragile perkamenten etc. T emperatuurschade Schade ontstaan door warmte of hitte, zoals door hitte inéén geschrompeld per kament, door de warmte van een lamp gesmolten waszegel etc. V erbruiksschade Hiermee wordt bedoeld de schade veroorzaakt aan een document door het als [314] materiaal te gebruiken, zoals een perkamenten oorkonde die is verbruikt om een band voor een boek van te maken. Vochtschade Alle mogelijke schade veroorzaakt door de directe inwerking van vocht. Deze schade kan uiteenlopen van lichte verkleuringen, tot papier wat zijn vezelstruc tuur compleet heeft verloren. Veelal treden deze schaden gezamenlijk op terwijl alle genoemde schadegevallen kunnen samengaan met verontreinigingen en/of verkleuringen van het document. Aangezien al het materiaal waaruit een archief bestaat is opgebouwd uit natuurlijke producten, en dus onderhevig aan natuurlijk verval, zullen archivalia, als de omstan digheden daarvoor gunstig zijn, zich via de volgende ladder vernietigen: onbeschadigd immateriële schade materiële schade vernietigd Immateriële schade Immateriële schade is de schade die is toegebracht zonder de uiterlijke vorm van het materiaal waaruit het document bestaat aan te tasten. Materiële schade Materiële schade is de schade die het document in meer of mindere mate heeft vernield of in zijn uiterlijke vorm heeft aangetast. Alle schade die niet door natuurlijke afbraak is toegebracht versnelt de gang naar totale vernietiging. Zo zal bijvoorbeeld oorlogsschade het hele stadium van immateri ële schade overslaan en direct in de fase van materiële schade gaan zitten en van daaruit langs de langzame weg van natuurlijke afbraak overgaan in totale vernieti ging. Schimmelschade daarentegen zal betrekkelijk snel via immateriële schade over gaan in totale vernietiging. MATE VAN BESCHADIGING Nu er een beschrijving van de aard van de beschadiging is, zou het wenselijk zijn om ook een beschrijving van de mate van beschadiging c.q. aantasting te hebben. Als in een restauratierapport wordt vermeld dat een archiefstuk is beschadigd door een [315]

Nederlandsch Archievenblad | 1979 | | pagina 22