De Stichting Tehuis voor Archiefambtenaren in 1977 Drs. H. M. Mensonides, die van 2 september 1953 tot 1 augustus 1977 deel uitmaakte van het College van Regenten van de Morrenstichting stond per laatstgenoemde datum zijn plaats af aan zijn opvolger als gemeentearchivaris van 's-Gravenhage, drs. H. Bordewijk. De zittende Regenten, P. J. Yperlaan en Mr. A. E. M. Ribberink, verwelkomden hun collega in de najaarsvergadering van 30 november 1977. De Morrenstichting gaf in het jaar 1977 aan 148 personen in totaal 326 maal de gelegenheid om in Den Haag, Scheveningen of Wassenaar (De Pauwhof) te over nachten. De grootste drukte kwam dit jaar op 29 en 30 september tijdens de studie dagen van de VAN. De stichting bracht niet slechts 100 personen in het Scheveningse hotel onder, maar maakte de twee-jaarlijkse bijeenkomst mede door een forse finan ciële bijdrage tot een groot succes. Intussen zijn voor volgende studiedagen (1979) al enkele afspraken tussen regenten en VAN-bestuur gemaakt. De belangstelling voor "De Pauwhof" te Wassenaar is groeiende. Het is in dit culturele centrum goed toeven, vooral voor de schrijvende archivaris, die daar een rustige omgeving vindt om zijn werkstuk af te ronden. Twee collega's schreven er hun verslag van een studiereis. De Stichting blijft volgens de opdracht van Theodorus Morren haar nuttige werk voortzetten. Aanvragen graag tijdig te zenden aan: H. J. van Meerendonk Koningstraat 31 2713 EP Zoetermeer Tel. 079-165270 Juni 1978. In Memoriam Jacob Steur 1905-1978 Op 3 april 1978 overleed te 's-Gravenhage de historicus en oud-archiefambtenaar J. Steur, die in binnen- en buitenland naam heeft gemaakt door zijn ongeëvenaarde kennis van de geschiedenis van de negentiende eeuw, in het bijzonder die van het Huis van Oranje-Nassau. Heel wat historische onderzoekers hebben aan hem waar devolle inlichtingen, gegevens en tips te danken en zullen hem node missen. Zijn vele publicaties in binnen- en buitenlandse tijdschriften en dagbladen getuigen van zijn grote werkkracht. Ofschoon zijn gezondheid het laatste jaar wel wat te wensen overliet, kon men hem nog geregeld in het Koninklijk Huisarchief en het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage aantreffen, waar hij vol enthousiasme speurde naar nieuwe geschiedbronnen. Degenen, die hem goed kenden, zagen zijn krachten wel verminderen, maar voor velen was zijn heengaan onverwacht. Jacob Steur werd 22 juli 1905 te Ellemeet op het eiland Schouwen-Duiveland ge boren. In 1923 legde hij met goed gevolg het eindexamen aan de Rijks Hogere Bur- [202] [203

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 6