Wij ontvingen Kroniek Bronnen voor de geschiedenis van de instellingen in België Sources de I'hist oir e des institutions de la Belgique Handelingen van het Collequium te BrusselIActes du Colloque de Bruxelles 15-18. IV. 1975, Algemeen Rijksarchief Archives Générales du Royaume, Brussel/Bruxelles 1977. Inventaire des dossiers soumis au roi concernant la Belgique et le Grand-Duché de Luxembourg du 24 décembre 1815 au 29 février 1816 conservés dans le fonds de la Secrétairerie Générale d'Etat aux Archives Générales du Royaume a La Haye par M. R. Thielemans, Miscellanea Archivistica XII, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1976. Sceaux de Thudinie (ville de Thuin, abbayes d'Aulne et de Lobbes) par R. Laurent, Miscellanea Archivistica XIII, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1976. Les archives des administrations provinciales en Belgique par R. Petit, Miscellanea Archivistica XIV, Archives Générales du Royaume. Bruxelles 1977. A. Scufflaire, Sur la conservation des empreintes de sceaux en mêtal R. Laurent, Les bulles non pontificates conservées en Belgiques, Miscellanea Archivistica XV, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1977. Inventaire des papiers Greindl par M. R. Thielemans, Archives Générales du Roy aume, Bruxelles 1976. Inventaire des archives des charbonnages de la Louvière et Sars-Lonchamp par J. Lefebure, Archives de l'Etat a Mons, Bruxelles 1977. Inventaire des papiers Frangois Bovesse homme politique et écrivain 1890-1944 par J. Bovesse, Archives de l'Etat a Namur, Bruxelles 1977. Inventaris van het archief van de Raad van Vlaanderen door J. Buntinx, VII, Rijks archief te Gent, Brussel 1977. Inventaire des archives de la Familie d'Harscamp (XVIIe-XIXe sièclepar F. Cour- toy^, J. Bovesse et F. Jacquet-Ladrier, Archives de l'Etat a Namur, Bruxelles 1977. Inventaris van de verzameling Hendrik de Man door dr. H. de Schepper, Algemeen Rijksarchief Brussel 1977. Répertoire général des registres paroissiaux antérieurs au concordat de 1801 con servés dans la province de Liège par G. Hansotte et R. Forgeur avec la collaboration de J. Pieyns et M. P. Lux:Mossay, Archives de l'Etat a Liège, Bruxelles 1977. Inventaire des papiers Ferdinand Courtoy par J. Bovesse, Archives de l'Etat a Na mur, Bruxelles 1977. Inventaire des papiers Dieudonné Brouwers par J. Bovesse, Archives de l'Etat a Na mur, Bruxelles 1977. Inventaire des archives des dues de Croy par G. Wymans, Archives de l'Etat d Mons, Bruxelles 1977. [264] Der Archivar, jrg. 30 (1977). Het eerste nummer bevat uitgebreide verslagen van het internationale archief congres in Washington in 1976. Daarnaast is ruimte gereserveerd voor een artikel van de hand van F. Wolff over een reorganisatie in de opleiding aan de archief- school te Marburg voor de "gehobene Archivdienst" (53-60), min of meer de Duitse variant van wat in Nederland middelbare archiefambtenaren heet. De nieuwe opleiding bestrijkt een periode van drie jaren, waarin een cursus aan de archiefschool te Marburg centraal staat. Deze cursus is in twee onderdelen gesplitst. Eerst komt een periode van vier maanden, waarin hisloi ische, juridische en financieel-econo- mische vakken aan de orde komen. Doel hiervan is leemten in de kennis aan te vullen. Vervolgens wordt in een tijdsbestek van twaalf maanden het accent gelegd op archiefvakken in strikte zin (archivistiek, registratuur, paleografie e.d.). In Nederlandse ogen toch wel opvallend is dat in hetzelfde kader kennis omtrent het bibliotheekwezen wordt bijgebracht, inleidingen worden verzorgd betreffende documentatie en geautomatiseerde informatieverwerking, evenals lessen in "archief techniek" (N.B. met oefeningen in restaureren), over geluids-, beeld- en filmarchie ven (N.B. met oefeningen in archivistische fototechniek) en over bedrijfsarchieven, enz. Kortom, ook in de toekomst kan Duitsland pretenderen zijn archivarissen een opleiding te geven, die alleszins aanspraak op volledigheid kan maken. Wel heeft men van de zijde van studenten geluiden vernomen als zou de allergrootste inspan ning vereist zijn om de leerstof meester te worden. Desalniettemin bestond bij docenten de indruk dat, ondanks de kennelijk zware taak, de leerstof opgenomen en verwerkt kan worden. De opleidingseisen voor de hogere archiefdienst zijn na venant. Men leze er de desbetreffende verordening van Rijnland-Westfalen op na (Archivar, nr. 4, 426-432). In hetzelfde nummer (4) staat een bijdrage van de hand van H. G. Schaffner over de functie van de archivaris in gemeentelijke dienst, in het bijzonder met betrekking tot de "gehobene" loopbaan (403-406). Zijdelings komt de verhouding tussen, laat ik nu maar zeggen, hogere en middelbare archiefambtenaren aan de orde. Hoewel de auteur ergens in het midden van zijn artikel stelt dat de taak van hogere archief - ambtenaren bepaald wordt door hun wetenschappelijke opleiding en verzekert dat deze problematiek in zijn artikel niet aan de orde is, werpt hij uitgerekend aan het eind de vraag op, wat dan toch wel het verschil is tussen de functies van hogere en [265]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 37