Een taak voor archivisten anno 1733 Boekbespreking voor dit werk voelen. Lidmaatschap van een kerkgenootschap is geen vereiste. U wordt verzocht u op te geven bij de Archivaris van de Nederlandse Hervormde Kerk dr. J. P. van Dooren, Javastraat 100, Postbus 80505, 2508 GM 's-Gravenhage tel. 070-638989 of bij het Centraal Register van Particuliere Archieven, afd. kerkelijke archieven, drs. M. C. van Leeuwen-Canneman, le Sweelinckstraat 2, 2517 GC 's-Gravenhage tel. 070-469437. Het gedrag van kardinalen was niet altijd onberispelijk. Zo zag kardinaal N. Coscia zich wegens knevelarij, afpersing en roof veroordeeld en op de Engelenburcht gevangen gezet. Naar aanleiding van dit strafproces brengt de 's-Gravenhaegse Vrydaegse Courant no. 76 van 26 Juni 1733 een bericht uit Rome van 6 Juni te voren: Het verdient reflexie, dat de Heer Fiorelli zig voor eenige dagen met de Archivisten Antonelli, na de Archiven van het kasteel begeven heeft, en aldaer verschyde uuren door gebragt, in het nazoeken en examineeren van alle de senten tien in voorige tyden tegens de Kardinaelen geweezen, om dezelve tegens die van den voorn. Kardinael te confronteeren. Ondertusschen zyn de meubelen en de Biblioteek van zyn Eminentie, welke in zyn Paleys gevonden zyn, publyk te koop gestelt, om daer uyt zyn crediteuren te betaelen, en met het overschot zo ver het strekken kan, te voldoen de somme waer in hy is gecondemneert." [258] Literatuurdocumentatie bij de centrale overheid; een aspect van de informatieverzorging bij de Departementen van algemeen bestuur. 's-Gravenhage, 1977. 43 blz. Rapport van de Permanente commissie voor overheidsdocumentatie. Dit rapport geeft een beschrijving van de functie en taak van de bibliotheek en documentatiediensten bij de centrale overheid en moet als basis dienen voor een te vormen nieuw beleidsplan van genoemde commissie. Het gereedkomen van dit rap port viel ongeveer samen met het 25-jarig bestaan van deze commissie, reden waar om aan de wijze van publicatie extra aandacht werd besteed1. Het eerste deel geeft een beschrijving van de werkwijze der ministeriebibliotheken. De meest belangrijke taak van deze bibliotheek en documentatiediensten is die der beleidsondersteuning voor het beleid van het betreffende ministerie. Deze moet in de toekomst nog meer en nog in een vroeger stadium in de beleidsvoorbereiding worden geïntegreerd. De tweede typische taak van de ministeriebibliotheken is die ten aanzien van de materiële openbaarheid van overheidsdocumenten. Deze vindt zijn oorsprong in het ontwerp van de Wet openbaarheid van bestuur, die het recht van de burger op bestuurlijke informatie regelt. Deze wet gaat er hierbij niet in de eerste plaats van uit dat alle overheidsdocumenten in beginsel ter kennisname staan van het publiek (formele openbaarheid), maar dat alle informatie die deze documen ten bevatten, openbaar is (materiële openbaarheid). Als derde taak geldt voor de ministeriebibliotheken het bijeenbrengen van een min of meer representatieve col lectie op het gebied waarover het beleid van het betreffende ministerie zich uit strekt. Deze collectie staat ook ten dienste van geïnteresseerden buiten het ministerie. Het tweede deel van het rapport geeft een overzicht van de geschiedenis van de PCOD. Deze werd opgericht na rapporten van vier voorgangers: 1 Op 23 november 1977 organiseerde de PCOD in de Rolzaal van het Binnenhof te 's-Gravenhage een bijzondere bijeenkomst ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Sprekers waren dr. J. T. van Stegeren, voorzitter van de PCOD, E. G. P. de Graeve van het Parlementair Automatiseringscentrum in oprichting (PARAC) en dr. H. A. van Leeuwen, plv. directeur van de Centrale Directie Documentatie van het Ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen. Voor een verslag van deze bijeenkomst, waar op het rapport werd aangeboden aan de minister van binnenlandse zaken, leze men de Nederlandse Staatscourant van 9 februari 1978, nr. 29, blz. 4-7 en 12-13. [259]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 34