Een aantal deelnemers met rechts de Nederlandse delegatie. Foto: Centro di fotoriproduzione, legatoria e restauro degli Archivi di Stato, Roma. het Italiaanse congressecretariaat. Naar de indruk van ondergetekenden heeft de leiding van de conferentie de politieke gevoeligheid van het thema onderschat en is zij te laat (nl. pas op zaterdagochtend!) begonnen een ontwerp-resolutie in elkaar te draaien. Als die, na lang wachten, wordt rondgedeeld, blijkt er alleen een Franse tekst te zijn. Evans (UNESCO) heeft wel gauw een Engelse vertaling gemaakt, maar die kan niet meer worden uitgetypt en vermenigvuldigd (een aantal gedelegeerden staat te trappelen om de bus naar het vliegveld te halen) en moet dus voorgelezen worden. Voor de talrijke anglofone deelnemers een bijna ondoenlijk karwei om ver volgens over de politieke subtiliteiten van de aanbevelingen te discussiëren. Ter tafel komt ook een met de hand, in het Frans geschreven ontwerp-resolutie, inge diend door Algerije, Kenya, Malawi, Marokko, Tanzania en Tunesië (het voorstel is ook ondertekend door de vertegenwoordigster van de Portugese vereniging van archivarissen en bibliothecaressen, maar de directeur van het Portugese nationale archief onthoudt zich van stemming). Deze Arabisch-Afrikaanse resolutie is scherp gesteld: de teruggave van archieven op basis van het beginsel van territoriale her komst wordt als dé oplossing gepresenteerd. In de tenslotte aangenomen resolutie, ontworpen door het secretariaat, wordt in de preambule met voldoening gewag gemaakt van het succes van de recente bilate rale onderhandelingen tussen Oostenrijk en Joegoslavië, onderscheidenlijk Indo- [246] -liilittrï-I-}-»- "'-c. - 'sTi nesië en Nederland. Ook verderop in de resolutie wordt de nadruk gelegd op het belang van bilaterale onderhandelingen. Als wenselijke projecten noemt de resolutie: inventarisatie van fondsen die betrekking hebben op de geschiedenis van andere landen: publikatie van een representatieve verzameling teksten van in het verleden gesloten verdragen met betrekking tot de overdracht van en de toegang tot archie ven; samenstelling van een studie over de beginselen waarop men zich bij het op lossen van geschillen over de bestemming van archieven zou kunnen baseren (met als bijlagen één of meer model-overeenkomsten); een onderzoek naar de financie ringsmogelijkheden van verfilmingsprojecten, inclusief de mogelijkheden van een internationaal fonds. Het executief comité van de Conseil International des Archi ves wordt gevraagd deze projecten op te nemen in het actieplan op middellange termijn en om een werkgroepje in te stellen dat kan bijdragen tot de verwezenlijking van de laatste drie projecten. In de ontwerp-resolutie was aan dit werkgroepje ook opgedragen de oplossing van geschillen tussen landen onderling, maar op aandrang van Nederland is deze judiciële taak geschrapt. De stemming over deze resolutie had plaats op een zo laat moment dat een groot aantal deelnemers al was vertrok ken: 28 landen stemden voor, twee (Algerije, Congo) tegen, terwijl zeven landen zich van stemming onthielden: Malawi. Marokko, Oostenrijk, Tanzania, Tsjecho- Slowakije, Tunesië en de U.S.S.R. Van acht landen was bij de stemming geen vertegenwoordiger meer aanwezig: Griekenland, India, Joegoslavië, Luxemburg, Opper-Volta, Spanje, Sri Lanka en Zwitserland. De Arabisch-Afrikaanse resolutie kwam hierna niet meer in stemming. Dit was tactisch gezien juist daar een heilloze confrontatie tussen vroegere koloniale mo gendheden daardoor voorkomen werd. De resolutie zou overigens maar een tiental stemmen verworven hebben. Volgende conferenties De Table Ronde aanvaardde de uitnodiging van Kagombé om in 1978 te Nairobi bijeen te komen. Het onderwerp zal dan zijn: "professional standards to observe for the establishment and organization of archives services". Argentinië is kandidaat voor het gastheerschap in 1979, wanneer de thema's zullen zijn: "Authenticity and authentification" en "new achievements in the field of archive buildings". De daar opvolgende Table Ronde is eerst in 1981, daar in 1980 het negende internationale archiefcongres (te Londen) wordt gehouden. Nederland en Tsjechoslowakije staan op de lijst van mogelijke landen voor de Table Ronde in 1981 of 1982. F. C. I. Ketelaar B. Woelderink Bijlage Resolution adopted by the seventeenth International Archival Round Table conference As a follow-up to the decisions taken by the ICA General Assembly at its Washington session in 1976, and by the General Conference of Unesco at its session held in Nairobi in 1976, the International Archival Round Table determined as the agenda for its 17th [247]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 28