Verslag van de 17de Table Ronde des Archives te Cagliari 5 tot 8 oktober 1977 exemplaar van de voor deze gelegenheid door Asco te Ommen gereproduceerde kaart van Overijssel van de Zwolse conrector N. ten Have, uitgegeven door Nico- laas Visscher, en een ingebonden exemplaar van A. J. Mensema's Inventaris van het archief van het Huis Oldhagensdorp te Vollenhove. Voor zijn echtgenote ontving de heer Wallis de Vries een doosje Zwolse balletjes. Ter gelegenheid van de opening was in het archiefgebouw een tentoonstelling inge richt die een beeld gaf van de verschillende soorten archiefbescheiden, die er be waard worden. Ook waren er kaartmateriaal, fiches en krantenartikelen betreffende het veldnaam-onderzoek te zien, het op fiches bewerken van een doopboek en voor beelden van het werk, dat de afdeling restauratie uitvoert aan boeken en zegels Het was een goede gedachte van de inrichters van de expositie in enige gevallen naast de archiefstukken de publikaties te leggen, die op dit materiaal gebaseerd zijn. De veertien vitrines, waarin dit alles te zien was, werden met zeer veel belangstelling bekeken door hen, die voor de archiefopening naar Zwolle gekomen waren. foto's van het archief gebouw zijn gemaakt door G. G. Jodies, copyright rijksarchief 110, Zwolle opening werd gemaakt door Foto Henk Boerée, Vechtstraat [240] Onderwerp "Constitution et Reconstitution des patrimoines archivistiques nationaux". Rap porteur Christian Gut, Directeur des Services d'Archives de Paris. De aanleiding tot het behandelen van dit onderwerp was gelegen in een resolutie van de algemene vergadering van de UNESCO van 1975, waarin de lidstaten uitgenodigd worden te onderzoeken de mogelijkheid tot overbrenging (krachtens bilaterale over eenkomsten) van stukken afkomstig uit archieven, die gevormd zijn binnen het ter ritoir van andere landen of op de geschiedenis van die landen betrekking hebben. V oorbereiding Het UNESCO secretariaat heeft deze resolutie nader uitgewerkt en daarvoor contact gezocht met de Conseil International des Archives. In maart 1976 heeft te Parijs een groep deskundigen zich over dit onderwerp beraden. Als resultaat van deze bijeen komst is de secretaris van het bureau der Raad Ch. Kecskemeti gevraagd een voor studie te verrichten die aan het rapport van Gut is toegevoegd onder de titel "Les contentieux archivistiques". Het rapport van Gut zelf is gebaseerd op deze voor studie en op de antwoorden die binnengekomen zijn op een in de eerste helft van 1977 gehouden enquête. De respons op deze enquête was verre van algemeen. Er werden op het secretariaat van de Table Ronde 48 reacties ontvangen uit 42 landen. De Nederlandse inzending was voorbereid door de Algemene Rijksarchivaris en het bestuur van de Vereniging van Archivarissen. Inhoud rapport Gut Het rapport Gut bevat na de inleiding en de lijst van instellingen die antwoorden hebben ingezonden, twee hoofdstukken en enkele bijlagen. Het eerste deel van het rapport is gewijd aan de theoretische en principiële kant van de zaak nl. de vraag naar de principes te hanteren door de archivarissen bij het bepalen van de juiste plaats van archieven; alsmede het uitwerken van het begrip "patrimoine commun". De praktijk komt in het tweede deel van het rapport aan de orde met vragen naar de wijze waarop gestalte gegeven moet worden aan dat nationale bezit vanwaaruit ieder volk zijn geschiedenis en culturele achtergrond kan leren kennen. Centrale kwesties zijn dan: overdracht van originele archiefbestanden en zo ja, in welke mate of overdracht van informatie (b.v. via microfilms); de organisatie van het overleg, bilateraal of multilateraal, en de financiering van de resultaten, nl. hetzij door de aanvrager, hetzij door de bezitter van de archieven, hetzij gezamenlijk. [241]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 25