Mededelingen van het bestuur Nieuwe leden Mej. T. de Groot, Victorieplein 33m, Amsterdam H. A. Telgt, Thomas Jeffersonlaan 549, Rijswijk (ZH) Afgevoerd uit het ledenbestand Mcj. B. J. M. Drost te Arnhem Grossen van oude Indische notariële akten Gaarne zou ik aan de weet komen, of ergens in Nederland nog een of meer grossen berusten van in de 17e en/of 18e eeuw(en) door notarissen te Batavia verleden akten. Mag ik hem (haar, hun, haar) die weet (weten) en/of vermoedt (vermoeden), waar een of meer dergelijke grossen berusten of zouden kunnen berusten, verzoeken zich, liefst schriftelijk, met mij in verbinding te stellen? ■'ij i tSSji Mr. J. J. Beyerman, Henry Dunantlaan 220 4334 BJ Middelburg, tel. 01180-12420. Certificaten van oorsprong in het handelsverkeer van de 14e tot de 20e eeuw De heer J. van Gemeren, chef van de afdeling Certificaten van Oorsprong van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, voltooide onlangs een historische studie over het ontstaan van het Certificaat van Oorsprong en zijn ont wikkeling sedertdien tot de belangrijke plaats, die het in het huidige internationale handelsverkeer inneemt. De titel luidt: "Certificaten van Oorsprong in het handels verkeer van de 14e tot de 20e eeuw, Een wandeling door de historie". Aan de verhandeling ging een uitvoerig bronnenonderzoek in tal van Nederlandse en buitenlandse archieven vooraf. Besproken worden o.a. oude certificaten af gegeven door de stadsbesturen van Amsterdam, Dordrecht, Middelburg, Rotterdam, Utrecht. Bij voldoende belangstelling zal Uitgeverij Kluwer B.V. de uitgave van het boek werkje verzorgen. De prijs zal alsdan 15,gaan bedragen. In de kring van de Nederlandse Kamers van Koophandel, die met dit dokument verkeren, is reeds voor een aantal exemplaren ingetekend. Indien in principe ook bij U belangstelling voor deze uitgave bestaat kunnen thans bestellingen worden gedaan bij de heer J. van Gemeren, p/a Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, Koningin Wilhelminaplein 13, 1062 HH AMSTERDAM. [192] Notulen van de ledenvergadering van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, gehouden op dinsdag 20 juni 1978 in zalencentrum "Kobus aan de Poort" te Amersfoort. Om 11.00 uur opent de voorzitter, drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, de vergadering. Hij deelt mede dat n.a.v. de vragen, gesteld op de jaarvergadering te Dordrecht, be treffende het Repertorium Archiefinventarissen oveiLg gevoerd wordt tussen de auteur en de Landelijke Commissie Archiefoverzichten. De mogelijkheid tot inte gratie is zeer wel aanwezig, al blijft de moeilijkheid bestaan wat gedaan moet worden met de inventarissen van archieven, die niet in de in de overzichten op te nemen bewaarplaatsen aanwezig zijn. Betreffende het voorstel om de controle op het beleid van de penningmeester te wijzigen zullen later nog mededelingen volgen. Vervolgens doet hij verslag van het gesprek dat een deputatie uit het bestuur met de staatssecretaris van C.R.M., belast met de zaken betreffende het archiefwezen, gehad heeft. Zes punten zijn daarbij aan de orde geweest: de zorg van het ministerie voor het gehele archief wezen, niet alleen de Rijksarchiefdienst; de onjuiste gang van zaken m.b.t. de archiefambtenaren ter gemeentesecretarie; de noodzaak van een dekkend net van archiefdiensten over het hele land; de mager uitgevallen technische herziening van de Archiefwet, die het politiek gezien misschien wenselijk maakt te wachten op de principiële herziening van de Archiefwet; het zwaar belaste secretariaat van de vereniging; en de internationale archiefweken, waarbij drie aspecten speciaal belicht werden, te weten een audiovisuele presentatie (film o.i.d.), een uit te geven boek en de studiedagen, die uit kunnen groeien tot een druk bezocht congres. De staatssecretaris hoorde een en ander met belangstelling aan en zegde zijn medewer king bij de realisatie van de internationale archiefweken toe indien dat 's Rijks schat kist niet al te zeer bezwaart. Berichten van verhindering zijn binnengekomen van mr. P. J. W. Beitjes, mr. W. Downer, R. J. Jansen, J. G. Linssen en H. Uil. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de herziening van de statuten van de vereniging. Allereerst deelt hij mede dat de vereniging opgehouden heeft te bestaan; het bestuur had de huidige vergadering gepland op zes juni, zodat dit zich niet voorgedaan zou hebben, doch door problemen bij de vermenigvuldiging en verzen- [193]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 1