missie; middels gesprekken en de toezending van stukken houdt hij het bestuur van de gang van zaken op de hoogte. Het archiefwezen komt slechts incidenteel aan de orde in het werk van de Unesco Commissie. Na de vertegenwoordigingen passeren nu de commissies van de vereniging de revue. Hartelijk dank ik de leden van de commissies die in de afgelopen weken het bestuur op de hoogte gesteld hebben van de stand van zaken. De commissie archiefterminologie die op 27 januari 1977 geïnstalleerd is, hoopt in de loop van 1978 in eerste lezing een concept gereed te hebben van de door haar gewenste verbeteringen en aanvullingen op de bekende verzameling van vaktermen. De commissie automatisering heeft een interimverslag van haar werkzaamheden in het N.A.B. doen plaatsen. Ondanks het daar gedane verzoek met de commissie mee te willen denken, hebben de lezers c.q. de leden nagelaten te reageren. Ook heeft de commissie automatisering dit jaar onvoldoende kunnen functioneren, hetgeen mede veroorzaakt werd door de samenstelling. Het bestuur heeft van de commissie voorzitter drs. Winsemius begrepen, dat hij nog wel mogelijkheden tot reorganisatie en reanimatie ziet. Van bestuurszijde zijn echter ook bepaalde gedachten tot ont wikkeling gekomen- Realisering daarvan zou kunnen leiden tot een bredere opzet met andere technische terreinen naast de automatisering zoals de microfotografie en de restauratie. Als een van de taken voor zo'n nieuw opgezette commissie ziet het bestuur het verzorgen van een rubriek technisch nieuws in het N.A.B. Ons is gebleken dat daaraan in ieder geval behoefte bestaat- Onze denkbeelden zullen op korte termijn met betrokkenen en aan te zoeken belangstellenden ontwikkeld wor den. Het eerste deel van de Handleiding voor selectie en vernietiging van archiefbeschei den, vervaardigd in opdracht van de Vereniging door de heer H. J. van Meerendonk met bijstand van een commissie onder voorzitterschap van collega De Vey Mestdagh, is tijdens een korte plechtigheid op het ministerie van C.R.M. aangeboden aan de secretarissen-generaal van dit departement en van Binnenlandse Zaken op 28 sep tember j.l. Dit eerste deel behandelt de onderwerpen motieven, voorwaarden en maatstaven voor de vernietiging. In het tweede deel komen ter sprake: vernietigings voorschriften, selectiemethoden, kostenvraagstuk en materiële vernietiging. We hebben de stellige verwachting dat dit deel in 1978 gereed kan komen. Niets staat dan meer publikatie van het geheel in de weg. Aanhoudende activiteiten worden er ontplooid door de archiefgidscommissie, waar aan op regionaal niveau door zeer veel collega's is en wordt bijgedragen. Kernpro blemen voor de centrale commissie zijn geweest de wijze van uitgave en de daarmee onlosmakelijk verbonden financiële problematiek. Het afgelopen jaar is de beslissing gevallen om met de uitgeverij Samsom in zee te gaan- Het financiële aspect is een op lossing nabij door de bereidheid van C.R.M. een garantiesubsidie ter beschikking te stellen. Aanvullende middelen tracht men provinciegewijs te regelen- Bijzondere omstandigheden voorbehouden zullen de gidsen van de provincies Drenthe, Gelder land en Zeeland dit jaar verschijnen. Het bestuur spreekt zijn waardering uit aan het adres van de centrale commissie voor de bereikte zo niet bevochten resultaten. [106] De commissie ad hoe voor de organisatie van de studiedagen ziet tevreden terug op de geslaagde presentatie van haar denkbeelden op 29 en 30 september j.l. te Scheve- ningen. Het verslag van deze dagen zal binnenkort als een extra-aflevering van het N.A.B. verschijnen; deze aflevering is ook extra dik aangezien het rapport van de convents-commissie over de charterberging is toegevoegd. Het verheugt bestuur en redacteur de publicatie van dit rapport op zo korte termijn te hebben kunnen ver wezenlijken. Met betrekking tot de studiedagen is oprechte dank verschuldigd aan de Theodorus Morren Stichting, die een niet onaanzienlijk deel van de kosten voor haar rekening heeft genomen. Met regenten en directeur van de stichting is onlangs gesproken over de toekomstige organisatie van de studiedagen. Met instemming heeft het bestuur vernomen dat in het vervolg studiedagen buiten Den Haag georganiseerd ook voor een bijdrage uit de middelen van de stichting in aanmerking komen. In samenwerking met de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen is sinds een jaar werkzaam een commissie waarvan de naam buitenstaanders niet zegt, zodat ik liever van de taakomschrijving spreek. En die taak is de voortzetting van één specifiek punt uit het rapport over de archieven van de lagere overheden nl. de be rekening van het draagvlak dat benodigd is om een gemeentelijke dan wel streek archiefdienst al dan niet gecombineerd met een waterschap goed te laten functione ren- Deze commissie heeft zeer vlijtig gewerkt en hoopt, naar haar secretaris de heer Van Heel ons bestuur verzekerd heeft, vóór de zomervacantie haar bevindingen wereldkundig te maken. Het bestuur zou gaarne op die termijn willen aandringen, omdat van de zijde van de commissie nota archiefbeleid, ook bekend als de commis sie principiële herziening van de archiefwet ter onderscheiding van de commissie technische herziening van diezelfde wet, belangstelling is getoond voor het resultaat van de onderzoekingen van de gezamenlijke verenigings- kring -commissie. Nu de naam van de commissie nota archiefbeleid is gevallen, wil ik als vertegen woordiger van de vereniging in dat werk een enkele mededeling daarover doen. Vorig jaar om deze tijd was ik zo optimistisch om over het verschijnen van een in terim nota in 1977 te spreken, dus daar bezondig ik me niet weer aan. Veel is er ge schreven voor en gedebateerd in deze door het departement ingestelde commissie over de toekomstige structuur van het Nederlandse archiefwezen. Die discussie heeft de voortgang wat opgehouden. Desalniettemin zijn ook andere onderwerpen aan de orde gesteld als de advisering aan de Minister en de overheids- en de particuliere archieven. Ook beschikt de commissie over een inventarisatie van te verrichten werk zaamheden met bijbehorende taakverdeling. Met enig optimisme zie ik de resultaten tegemoet. De buitenlandse contacten komen ten dele vanmiddag aan de orde. Hier dient mel ding gemaakt te worden van de 17de Table Ronde des Archives te Cagliari-Sardinië, begin oktober 1977, waaraan is deelgenomen door collega Ketelaar namens de RAD en Uw voorzitter namens de VAN. Er werd slechts één onderwerp aan de orde ge steld: "Constitution et Reconstruction des patrimoines archivistiques nationaux". 107

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 6