training of archivists in the Sovjet Union. In paragraph 5 the author describes the hospitable and welcoming reception by Mr. Dolguich, Director of the Central Ar chival Administration with the U.S.S.R. Council of Ministers and his colleagues in Moscow and Leningrad. Paragraph 6-15 give details on each of the institutions visited. The headings of each paragraph refer to the indispensable guide mrs. Kennedy- Grimsted. The Russian names of the institutions are transcribed according to the Dutch custom, which differs from the English one. Kroniek Buitenlandse archivistische literatuur Der Archivar jrg. 27 (1974) De eerste en de tweede aflevering van deze jaargang zijn voor een aanzienlijk deel gewijd aan de lezingen en besprekingen van de 48ste Duitse Archievendag te Wiirzburg. Op deze dagen werden twee belangrijke thema's aan de orde gesteld te weten de gevolgen van bestuurshervormingen op de archieven (k. 5-58) en het gebruik van de computer in administratie en archiefwezen (k. 173-218), met o.a. een bijdrage van Heinz Boberach, die op de Nederlandse studiedagen van 1977 mede over dit onderwerp gesproken heeft. Over de 48ste Duitse studiedag is overigens een beknopt verslag verschenen in het N.A.B. van de hand van de collega's Ribberink en Renting (1973 afl. 4). Voorts bevat de tweede aflevering de teksten van de toe spraken gehouden in de sektie parlementsarchieven (sektie 6) van onze zustervere niging. Wij vermelden daarvan de rede van Peter Dohms over "Archivierung der Nachlasse von Landtagsabgeordneten im Hauptstaatsarchiv Düsseldorf". Deze spre ker houdt terecht een pleidooi voor een aktieve en systematische acquisitie binnen de mogelijkheden van de westerse maatschappelijke orde (k. 223-228). Daarop is van de zijde van één der politieke partijen gereageerd met een stuk van Friedrich Henning "Die Archivierung von Abgeordnetennachlassen im Hauptstaatsarchiv Düsseldorf aus der Sicht einer der politischen Parteien des Landes". Deze schrijver bepleit bewaring van particuliere stukken betreffende partijaangelegenheden bij de partij archieven. In een redactioneel commentaar wordt opgemerkt, dat door de acquisitie van de overheidsarchieven veelal documenten uit nalatenschappen gered worden van de bestemming: vernietiging en oud papierhandel (k. 461-464). Eveneens een reaktie op een vroegere bijdrage vormt het artikel van Gerhard Gra- nier "Die archivarische Bewertung von Dokumentationsgut"; hierin wordt stelling genomen tegen sommige van de gedachten die door prof. Hans Booms waren uitge sproken in diens bekende rede op de Duitse archiefdagen van 1971 over "Gesell- schaftsordnung und Überlieferungsbildung" (k. 231-239). In de berichten van de tweede aflevering kan men kennis nemen van een mededeling met foto over de uitbreiding van het rijksarchief te Helsinki (k. 249-252). Verwerking van gegevens ontleend aan een enquête gehouden bij 24 Noord-duitse staats- en stads-archieven komt op rekening van Hans Joachim Behr "Möglichkeiten [187] ?l£t£QjI-- lrj~H -I- t -T-&V-XÏ T err^tr?-!?

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 46