Vsesojoeznij naoetsjno-issledovatelskij institoet dokoementovjedenja i archivnogo dela (VNIIDADFederaal Instituut voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van documentatie en archivistiek, Moskou. Het in 1966 opgerichte VNIIDAD is een unieke instelling, met 206 medewerkers die research op allerlei gebied doen. Allereerst bestudeert men mogelijkheden tot ver mindering van de papierstroom in de dynamische fase. De noodzaak daarvan illus treerde de directeur A. P. Koerantov door erop te wijzen dat de documentatie voor de bouw van één vliegtuig meer weegt dan het vliegtuig zelf (dat geldt dan toch niet voor het tweede, en volgende vliegtuig in de serie). Een van de projecten is geweest het terugbrengen van het aantal verschillende formulieren dat door de administratie gebruikt wordt. In een bureaucratisch land als de U.S.S.R. moet dat inderdaad tot een geweldige besparing leiden14. Ook worden uniforme registratuurplannen, voor schriften voor het typen van brieven enz. door het VNIIDAD ontwikkeld. Verder doet een afdeling van 22 medewerkers onderzoek op het gebied van houdbaarheid van papier, schrijfmachinelinten enz. en ontwerpt het normen op dat gebied. Men beschikt thans over een papiersoort die het 800 jaar uithoudt. In de nabije toekomst zal het VNIIDAD ook als constructiebureau voor het ontwerpen van bouw en in richting van archiefdepots gaan optreden. Er is veel onderzoek naar compactusstel- lingen gedaan, o.a. naar de mogelijkheid om in bestaande gebouwen, waarvan de vloeren de belasting door compactusstellingen niet kunnen verdragen, het gewicht van de compactus op de wanden over te brengen. Wat het archivistisch-wetenschap- pelijk onderzoek betreft noem ik twee publikaties van het VNIIDAD die ik mee kreeg: 1. Theorie en praktijk van de selectie (deel IV van de serie werken van het VNIIDAD, 566 bladzijden, 1974); 2. Kort woordenboek van de typen documenten (archiefterminologie), 80 blad zijden. Een ander onderdeel van het werk van het VNIIDAD is gelegen op het terrein van het management van de archiefdienst. Koerantov heeft daarover verslag gedaan in zijn rapport voor het 8e Internationaal Archiefcongres in Washington, 1976 "Ad- vances in archival management service". Men analyseert de effectiviteit van het werk, het optimaal gebruik van personele en materiële middelen enz. De planning is uiteraard ingebed in het Russische systeem van vijfjaarplannen.. Het VNIIDAD heeft een taakanalyse met normtijden samengesteld: Tipovyje normy vremeni na osnovnyje vidy rabot, vypolnjaemyje v gosoedarstvennych archivach, Moskva 1977, 33 biz. "This classificational chart established the foundations for the creation of a scientifically based system of indices for the plans and accounts of the state archives. It aids in the differentation of types of jobs and operations, defines precisely the De overeenkomst met de U.S.A. trof mij. Ook daar wordt veel meer aandacht gegeven aan de normalisering en uniformering van overheidsformulieren. Daar geschiedt dat door de General Services Administration. Omdat de National Archives and Records Service deel uitmaakt van de GSA, is, evenals in de U.S.S.R., de archiefdienst nauw betrokken bij de ontwikkeling van methoden om al in de dynamische fase tot ratio nele aanpak te komen. [180] stages involved in carrying them out, and serves as a starting point for setting up standards for working hours in the archives"15. 12. Tsentralnyj Partinyj Archiv Institoeta Marksizma-Leninizma pri Tsentralnom Komitete KPSSS (TsPA IML) Instituut voor marxisme- leninisme van de Communistische Partij van de U.S.S.R., Moskou. Grimsted, 244247 Bij het IML werd ik zeer gastvrij ontvangen door de directeur van het Partijarchief D. I. Antonjoek, zijn plaatsvervangers I. A. Agapkin en V. V. Annikejev en mevrouw O. K. Senelcina, de beheerder van het Marx-Engels-archief. Men bewaart, behalve het centrale partijarchief, documenten (originelen en kopieën) van Lenin, Marx en Engels. Het partijarchief begint in 1894. Er komen 1000 bezoekers per jaar, onder wie ongeveer 70 buitenlanders. Het TML heeft in iedere republiek een filiaal. Be halve over het IML zelf ging het gesprek ook over de planning van het historisch wetenschappelijk onderzoek in het algemeen (zie onder organisatie). De Lenin-collectie bestaat uit 26000 inventarisnummers, waaronder echter ook facsimiles van documenten die reeds in origineel aanwezig zijn. Van alles is een regest gemaakt, elk document is gefilmd. De bezoeker krijgt in beginsel alleen de film te zien. Bij hoge uitzondering werd mij inzage van enige originelen vergund. Ik kon constateren dat deze voor een Rus welhaast heilige documenten ook inder daad als relieken worden beheerd. Men moet bedenken dat ieder woord dat Lenin gesproken of geschreven heeft, hoe onbelangrijk op zichzelf ook, in de U.S.S.R. een geweldige emotionele en politieke lading heeft. Het IML werkt samen met het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam, dat behalve een rijke Marx-Engels-collectie ook belangrijke archieven als dat van Kautsky (waarin zijn correspondentie met Engels), Trotsky (waaronder brieven van Lenin) en de Socialistische Internationale in zijn bezit heeft. 13. Archiv vnesjnej politiki Rossii (AVPR) Archief van de Russische buitenlandse politiek, Moskou. Grimsted, 249255. Dit archief, zoals in zoveel landen buiten de eigenlijke staatsarchiefdienst staande, ressorteert onder de afdeling voor diplomatieke geschiedenis van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het hoofd van de afdeling S. L. Tichvinskij (corresponderend lid van de Akademie van wetenschappen, een zeer hoge wetenschappelijke onder scheiding die recht geeft op de titel professor), ontving me, in gezelschap van de heren Hanev, directeur van het AVPR en Loekin, hoofd van de afdeling Europa van het ministerie. Alle drie zijn diplomaat van beroep, spreken voortreffelijk Engels, ter wijl de heer Loekin (die bij de ambassade in Brussel heeft gewerkt) zeer goed Neder lands spreekt. De heer Hanev was nog maar kort, na enige jaren in het Midden-oos ten te hebben gewerkt, directeur van het archief, zodat de archieftechnische uitleg 15 De door Koerantov in zijn rapport op blz. 13 en 14 genoemde "Classificational Chart of the Kinds of Work Carried out in State Archives" en "Standard Working Hours on Basic Kinds of Works Performed in the State Archives" vormen één publikatie. jli lii xmsmm

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 43