contributie gedifferentieerd zal worden naar de salariëring van de leden, en dat nog in 1978 hierover een beslissing genomen zal worden. De voorzitter zegt toe dat hier over nagedacht zal worden, met name waar het de aspirantleden betreft, maar ziet verder nog al wat problemen- Drs. Van Albada acht de verlaging voor gepensioneerden i.v.m. de hoge pensioenen niet noodzakelijk en wenst een enquête om te achterhalen of de contributie de of slechts één reden is voor de gepensioneerden om voor het lidmaatschap te bedanken. De voorzitter wijst er op dat vrijwel alle leden hun reis- en verblijfkosten voor het bezoeken van ledenvergaderingen bij hun werkgever kunnen declareren, doch ge pensioneerden niet. Daarop suggereert drs. Van Albada om de ledenvergaderingen dan maar op vrij-reizen-dagen voor bejaarden te organiseren. De verhoging van de contributie wordt hierna zonder stemming goedgekeurd Het bestuursvoorstel om het saldo van de V.W.A.O. te bestemmen voor de uitgave van publicaties en daarom in principe te besluiten tot de oprichting van een speciaal fonds hiervoor wordt bij acclamatie goedgekeurd. Drs. I. W. L. A. Caminada infor meert of het juist is dat het bestuur de achterstallige contributies van V W.A.O.- leden alsnog aan het innen is. De voorzitter beaamt dat dit in 1977 het geval geweest is- Hierna zijn de bestuursverkiezingen aan de orde. Er zijn geen tegenkandidaten gesteld en de bestuurskandidaten drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije (voorzitter), O. A. M. W. Hartong en H. J. M. Mijland worden bij acclamatie gekozen. De voorzitter heet hen welkom en neemt afscheid van de afgetreden bestuursleden. Mr. J. H. van den Hoek Ostende wordt bij acclamatie als redacteur van het Ned- Archievenblad voor 3 jaar herbenoemd. Drs- Van Albada herinnert eraan dat het bestuur in het verleden verklaard heeft geen behoefte aan een redactiestatuut te hebben. Hij toont zich geschokt over het plaatsen van de noot in NAB 1977 nummer 4 op blz. 281 en wenst dat de daardoor afgekapte discussie veel verder zal gaan dan tot nu toe het geval geweest is. De voorzitter verklaart de motieven van het bestuur om tot plaatsing van de noot over te gaan; met name zou de discussie beter gevoerd kunnen worden na publikatie van het rapport over de toekomst van de Rijksarchiefschool, en daarom wilde het bestuur de discussie voor een korte tijd opschorten. Het bestuur heeft zelf al ingezien dat het voorbarig gehandeld heeft en biedt bij deze hiervoor zijn excuses aan. Ook tijdens de besprekingen van de sta tutenwijziging in het bestuur is deze zaak al aan de orde geweest, en wanneer in een toekomstige ledenvergadering de statuten behandeld worden, zal ook over het statuut gesproken worden. Hij benadrukt dat de redacteur adviserend lid van het bestuur is en vrij is om met het bestuur zaken aangaande het Archievenblad te bespreken zonder van het bestuur oekazen aan te hoeven nemen. Hierna sluit hij de vergadering, waarna de lunch gebruikt wordt. Om 14.00 uur heropent de voorzitter de vergadering en wordt de rondvraag ge houden. Dr. J. E. A. L. Struick deelt mede een brief aan het bestuur geschreven te hebben [100] over microverfilming en herinnert aan wat de voorzitter hierover in de jaarrede gezegd heeft- Deze reageert hierop met de mededeling dat de inleiders over dit onderwerp op de studiedagen, de heren Slot en Bordewijk, geen lidmaatschap van een kleine commissie over microverfilming ambieerden, en dat toen de gedachten uitgegaan zijn naar een grondige verandering van de commissie automatisering, die dan opgesplitst zou kunnen worden in b.v. 3 secties. Drs- Bervoets wenst dat deze technische commissie ook als taak zal krijgen de bemoeienis met de audiovisuele middelen, films etc., en dat hieraan een grotere publiciteit gegeven wordt, waarbij hij ook de SAVA (Stichting Audiovisueel Archief) noemt, waarin ook archiefdien sten deelnemen. De voorzitter zegt dat vooreerst afgewacht zal moeten worden wat de ontwikkelingen, mede d.m.v. de SAVA, zullen brengen. Dr. Th. E. Jensma vindt, inhakend op wat drs. Van Albada al gezegd heeft, de taak van de redacteur van het Archievenblad te zwaar en wenst een redactiecommis sie met een afgebakende taak t.o.v. het bestuur. Drs. Van Albada vraagt hoe ver de selectiecommissie voor de verdeling van de beurzen voor leerlingen aan de rijks archiefschool al gevorderd is, en wat de gang van zaken geweest is bij het afsluiten van het contract met uitgeverij Samsom over de publicatie van de archiefgidsen. Elij toont zich verontrust dat er reeds een mon delinge overeenkomst gesloten zou zijn en wenst een toelichting van de rol van het bestuur in dezen; bovendien acht hij de kosten van de gidsen, althans die van Noord-Brabant, véél te hoog en wenst daarom de distributie in eigen beheer te houden, daar de distributie 40% van de verkoopprijs uitmaakt- De voorzitter ant woordt dat de toewijzing van beurzen aan leerlingen van de rijks archiefschool niet door het bestuur geschiedt, doch door het ministerie van C-R.M. Bovendien is het bedrag klein, zodat het aantal beurzen daardoor zeer beperkt is. Ook is er in het curatorium van de rijks archiefschool een discussie geweest over de wenselijkheid een speciale commissie hiervoor te benoemen in de zin van een vroeger voorstel van de VAN. Gelet op de omstandigheden heeft het curatorium daarvan afgezien en haar lid prof. Slicher van Bath en de directeur van de rijks archiefschool, drs. J. H. M. Wieland, verzocht voorlopig de toewijzing te regelen. Het aantal aanvragen is bovendien klein geweest; er schijnt een weerstand te bestaan bij gemeenten om op deze beurzen een beroep te doen. Wat betreft het contract met Samsom: hiervoor heeft hij zich gebaseerd op de ge gevens van de landelijke commissie. Op zijn verzoek verklaart mr. Ketelaar, lid van deze commissie, zich bereid een en ander toe te lichten. Deze herinnert eraan dat al 2 jaar lang overleg gevoerd wordt tussen de vertegenwoordigers van de 11 provin ciale commissies en de landelijke commissie. Er waren drie offertes ontvangen, waaruit na lang wikken en wegen die van Samsom gekozen is. Mondeling is er reeds overeenstemming bereikt, en dit contract zal zeker ook scchriftelijk bevestigd wor den. Daar echter de commissie geen rechtspersoonlijkheid bezit, moet op juridische gronden het bestuur van de vereniging het contract ondertekenen. Hij verklaart zich sterk tegen verspreiding door archiefdiensten in plaats van via de uitgever en de boekhandel i.v.m. het vele daaraan verbonden werk. Samsom zal ook het folder bestand en de mailing voor zijn rekening nemen. De kosten zijn moeilijk te calcu- [101]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 3