I' 1 r— -v- i ft Mr* vlotte en frequente informatiestroom van en naar Indië3. In september 1869 werd het eerste mailrapport verzonden. De vorm is in de loop der jaren onveranderd gebleven, nl. lijsten met korte, doorlopend genummerde berichten, vaak voorzien van bijlagen. De ontvangst werd aangetekend in de geheime agenda. De ingekomen rap porten werden geordend tot een afzonderlijke serie. Binnen het hier aanwezige archief van Koloniën is de serie het enige, periodiek aan eengesloten overzicht van gebeurtenissen in de hele archipel. Echter, het is niet een compleet overzicht, de geheime en de kabinetscorrespondentie met de G.G. werd afzonderlijk voortgezet en tussen de mailrapporten werden ook andere brieven gestuurd. Die beide briefwisselingen zijn als relatieven toegevoegd aan de geheime en gewone verbalen, samen ca. 1 km. Daarnaast werd de toezending van de afschrif ten van besluiten gecontinueerd, deze vormen de serie "Oost-Indische besluiten" 1850-1932. In Indonesië zijn de minuten van de mailrapporten, d.w.z. van de lijsten met de genummerde berichten, ook aanwezig in het Arsip Nasional te Jakarta en Bogor. Evenals de minuten of expedities van de relevante stukken, waarnaar in de berichten wordt verwezen, bevinden zij zich door het archief van de gouvernements secretarie verspreid, geordend op datum van afdoening of onder verschillende rubrieken. De verspreide bewaring en de materiële staat van deze archiefbescheiden bemoeilijken de raadpleging4. Vooral de bijlagen zijn waardevol als informatiebron voor gericht onderzoek naar de geschiedenis van Indonesië onder Nederlandse overheersing en naar de Nederlandse koloniale geschiedenis. De raadpleging is in het bijzonder toe genomen door m.n. de ontwikkeling aan de Amerikaanse en Australische universi teiten om de Indonesische geschiedenis meer regionaal en van binnenuit te bestu deren en tot een grondiger analyse van beschikbaar materiaal te komen5. Meegestuurd werden o.a. afschriften van rapporten (b.v. van de residenten over de situatie in hun gewest, of van leger commandanten over het verloop van een actie) adviezen (o.m. van de Raad van Nederlands-Indië) brieven en telegrammen (van de departements- en gewestelijke bestuurshoofden, van belangenorganisaties en ondernemingen, van inlandse vorsten, van verzets leiders etc.) verslagen van reizen en onderzoekingen bestuurlijke instructies processtukken en uitgebreide gegevens in verschillende vorm over b.v. de oogstopbrengsten van de cultures 3 R. E. J. Weber: Zee- en landtransport in het postverkeer met het voormalig Neder lands-Indië. Art. in: Spiegel Historiael, 2e jrg. (1967), blz. 225 e.v. 4 M. G. H. A. de Graaff: Verslag van een bezoek aan het Staatsarchief van Indonesië in het kader van de overeenkomst tot uitwisseling van microfilms, maart-april 1974. 's-Gravenhage, 1974. 5 Robert van Niel; Nineteenth century Java: an analysis of historical sources and method. Art. in: Asian Studies; Quezon City, 4(1966)pp. 201-212. [154] '7,- Gedeelte van het bericht nr. 259 uit 1876. [155]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 30